Huipputenori Andrea Carè — Tribuutti Pavarottille

Schedule

Wed, 30 Sep, 2026 at 07:00 pm

UTC+03:00

Location

Tampere-talo | Tampere, ES

Advertisement
Italialaisen laulumusiikin juhlaa! Huipputenori Andrea Carè ja pianisti Liisa Pimiä kunnioittavat konsertissaan Luciano Pavarottia.
Kesto 1 h 30 min, ei väliaikaa.
Liput 44 € (Tre)
🇮🇹 Andrea Carè konsertoi Helsingin Musiikkitalossa 31.1., Warkaus-salissa 14.2., Tapiolasalissa Espoossa 25.9. ja Tampere-talossa 30.9.
Luciano Pavarotti on yksi kaikkien aikojen loistavimmista tenoreista kautta historian. Hänet tunnettaan erityisesti, Donizettin, Puccinin, Verdin ja Bellinin oopperoiden tenoriroolien jumalaisena tulkitsijana. Hänen vapaa, voimakas ja samalla lämmin äänensä on tehnyt tunnetuksi myös lukuisia italialaisia kansanlauluja ja napolilaisia klassikkoja ympäri maailman. Pavarotti halusi myös jakaa osaamistaan nuoremmille sukupolville. Yksi hänen viimeisistä oppilaistaan oli tenori Andrea Carè, Torinon lahja maailman laulutaiteelle.
Tällä konserttiohjelmalla useimmilla maailman suurista oopperalavoista laulanut Andrea Carè ja italialaisen musiikin loistava tuntija, pianisti Liisa Pimiä, haluavat kunnioittaa edesmennyttä Luciano Pavarottia ja kertoa sanoin ja sävelin mestarin elämästä.
Tämä konsertti on laulutaiteen juhlaa, josta hittejä ei tule puuttumaan!
Andrea Carè, tenori
Liisa Pimiä, piano
Luciano Pavarottin keskeisiä oopperarooleja olivat mm. Giacomo Puccinin Rodolfo (La Bohème), Mario Cavaradossi (Tosca), sekä Giuseppe Verdin Manrico (Il Trovatore), Radames (Aida) ja Mantovan herttua (Rigoletto). Bel canto -rooleista tunnetuimpia ovat mm. Gaetano Donitzettin Edgardo (Lucia di Lammermoor) ja Vincenzo Bellinin Arturo (I Puritani).
Hänen kuuluisia aarioitaan ovat mm. “Che gelida manina” (Rodolfo/La Boheme), “Recondita armonia” (Cavaradossi/Tosca), “Una furtiva lagrima” (Nemorino/Lemmenjuoma, “Celeste Aida” (Radames/Aida) ja “La donna è mobile” (Herttua/Rigoletto).
Luciano Pavarotti teki myös monista italialaisista kansanlauluista ja napolilaislauluista maailman kuuluja. Suosituimpia olivat mm. ”Torna a Surriento”, ”Funiculì Funiculà”, ”Core ´ngrato”, ”Mattinata” ja ”Mamma”.
Andrea Carè , tenori
Italialainen tenori Andrea Carè syntyi Torinossa ja opiskeli siellä Giuseppe Verdin konservatoriossa. Myöhemmin hänellä oli etuoikeus täydentää laulutaitoaan Luciano Pavarottin ja Raina Kabaivanskan kanssa.
Voitettuaan kansainvälisen Spoleto-kilpailun vuonna 2005 hän aloitti uransa esiintymällä maailman arvostetuimmissa oopperateattereissa, mukaan lukien Teatro Alla Scala (Milano), Royal Opera House (Lontoo), The Metropolitan Opera (New York), Wiener Staatsoper, Teatro Real(Madrid), Teatre del Liceu (Barcelona), Deutsche Oper Berlin, Bolshoi Theater (Moskova), Hampurin Staatsoper, Ruotsin kuninkaallinen ooppera (Tukholma), La Fenice (Venetsia), Teatro dell’Opera (Rooma), Teatro Regio (Torino) ja Parma), Teatro Comunale (Bologna), Teatro Massimo (Palermo), Pekingin kansallinen esittävien taiteiden keskus, Teatro San Carlo (Napoli), Teatro Petruzzelli (Bari), Canadian Opera Company (Toronto) ja monet muut.
Andrea on kriitikoiden mielestä yksi parhaista esiintyjistä Carmenin Don Josén roolissa. Hänen laajaan ohjelmistoonsa kuuluvat oopperaroolit Alfredo (La Traviata), Don Carlo (Don Carlo), Gustavo (Un ballo in maschera), Pinkerton (Madama Butterfly), Cavaradossi (Tosca), Rodolfo (La Bohème), Radames (Aida), Macduff (Macbeth), Enzo Grimaldo (La Gioconda), Giasone (Medea), Pollione (Norma), Loris Ipanov (Fedora), Sigurd (Sigurd), Števa (Jenufa), Ctirad (Šárka), Osaka (Iris).
Andrea on työskennellyt monien kuuluisien kapellimestarien kanssa, kuten Bruno Bartoletti, Riccardo Chailly, Gianandrea Noseda, Paolo Arrivabeni, Tugan Sokiev, Nicola Luisotti, Jadier Bignamini, Pinchas Steinberg, Patrick Fournillier, Piergiorgio Morandi, Evelino Pidò, Roberto Abega, Calle Abega, Massimo Zane Valerio Galli, Gianpaolo Bisanti, Massimo Zanetti ja monet muut.
Liisa Pimiä, piano
Liisa Pimiä on tämän hetken kysytyimpiä korrepetitioon erikoistuneita pianisteja. Hänen repertoaarinsa kattaa toistasataa oopperaa, sekä operetteja, oratorioita ja orkesteriteoksia aikaisesta musiikista nykysävellyksiin asti. Erityisalanaan hänellä on romantiikan ajan italialainen musiikki aina bel canto -tyylistä 1900-luvun alun verismiin.
Hän on toiminut vuodesta 1992 lähtien Sibelius-Akatemiassa vt. lehtorina ja päätoimisena tuntiopettajana ja vuodesta 2002 korrepetition lehtorina. Suomen Kansallisoopperaan hän oli kiinnitetty 1998-2000. Korrepetiittorin ammatissa hän on lisäksi työskennellyt Savonlinnan Oopperajuhlilla 1998-2010, Thaimaan Bangkokissa 2007 (Wagner: Die Walküre), Saksan Düsseldorfissa (Menotti), Italian Bolognassa (Mancelli) sekä lukuisissa Suomen maakuntaoopperoissa 1980-luvulta lähtien. Liisa Pimiä kutsuttiin vuonna 2004 Conservatorio di Musica ¨Giuseppe Verdi¨ di Milanon ja 2006 Conservatorio di Musica ¨G.B.Martini¨ di Bolognan v. 2006 vierailevaksi opettajaksi. Hän on toiminut pianistina ja opettajana mestarikursseilla yhdessä italialaisen sopraano Wilma Vernocchin kanssa vuodesta 2005 Italiassa ja Suomessa. Konsertti- ja kilpailupianistina hän on toiminut Suomen lisäksi Italiassa, Ruotsissa, Hollannissa, Israelissa, Tanskassa, Virossa, Saksassa ja Belgiassa, sekä Yhdysvalloissa (Carnegie Hall 2013).
Konsertin tuottaa HeartBrain Oy
Advertisement

Where is it happening?

Tampere-talo, Ravintola Fuuga, Yliopistonkatu, FI-33100 Tampere, Suomi, Tampere, Finland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Andrea Car\u00e8

Host or Publisher Andrea Carè

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Tampere

Pekka Tiilikainen & Beatmakers - Live at Aikalis\u00e4
Fri, 02 Oct at 10:30 pm Pekka Tiilikainen & Beatmakers - Live at Aikalisä

Aikalisä Sports & Music bar

Sugrifest 2026 Tampere
Sat, 03 Oct at 10:00 am Sugrifest 2026 Tampere

Kulttuuritalo Laikku

Dead By April + Cyhra, Balance Breach 3.10. | Tavara-asema
Sat, 03 Oct at 06:00 pm Dead By April + Cyhra, Balance Breach 3.10. | Tavara-asema

Ratapihankatu 33, 33100 Tampere, Finland

The Best of Tubular Bells I, II & III (UK)
Sun, 04 Oct at 06:00 pm The Best of Tubular Bells I, II & III (UK)

Yliopistonkatu 55, 33100 Tampere, Finland

CONCERTS
Jimmy Carr : Laughs Funny - Tampere 8.10.2026
Thu, 08 Oct at 07:00 pm Jimmy Carr : Laughs Funny - Tampere 8.10.2026

Tampere-talo

COMEDY
Iles - Rauhala - Volanto: Tanssilauluja
Wed, 01 Apr at 05:00 pm Iles - Rauhala - Volanto: Tanssilauluja

Galleria 2

MUSIC ENTERTAINMENT
Aurora Hentunen Quintet (ft. live visualist Branislav Vlaisavljevic) \/ G Livelab Tampere
Wed, 01 Apr at 07:00 pm Aurora Hentunen Quintet (ft. live visualist Branislav Vlaisavljevic) / G Livelab Tampere

G Livelab Tampere

ENTERTAINMENT MUSIC
Kohti Getsemanea - konsertti
Wed, 01 Apr at 07:00 pm Kohti Getsemanea - konsertti

Pispalan kirkko

CONCERTS
Julian Burdock ( UK )
Wed, 01 Apr at 09:00 pm Julian Burdock ( UK )

Paapan Kapakka

CONCERTS
VIIVI -konsert\u00adti\u00adsa\u00adli\u00adkiertue 2026
Thu, 02 Apr at 05:00 pm VIIVI -konsert­ti­sa­li­kiertue 2026

Hämeenkatu 30, 33200 Tampere, Finland

CONCERTS
VIIVI in Tampere
Thu, 02 Apr at 07:00 pm VIIVI in Tampere

Tuulensuun Palatsi

CONCERTS MUSIC
GOOD BOYS, KEIJU 2.4. | Tavara-asema
Thu, 02 Apr at 07:00 pm GOOD BOYS, KEIJU 2.4. | Tavara-asema

Ratapihankatu 33, 33100 Tampere, Finland

Buck Meek in Tampere
Thu, 02 Apr at 08:00 pm Buck Meek in Tampere

G Livelab Tampere

CONCERTS MUSIC
Kasvot \/ Cats of Transnistria \/ Toinen Luonto \/ Publications
Thu, 02 Apr at 08:30 pm Kasvot / Cats of Transnistria / Toinen Luonto / Publications

Vastavirta-Klubi

MUSIC ENTERTAINMENT
SWG presents ProForm Series - Acid Tour 2026 - Vain Acidia
Thu, 02 Apr at 11:00 pm SWG presents ProForm Series - Acid Tour 2026 - Vain Acidia

Tehdaskartanonkatu, FI-33400 Tampere, Suomi

ART
Jaana P\u00f6ll\u00e4sen konsertti Lietsun Gospelkirkossa
Fri, 03 Apr at 03:00 pm Jaana Pölläsen konsertti Lietsun Gospelkirkossa

Lielahden Kirkko

CONCERTS EASTER
J. S. Bach: Johannes-passio
Fri, 03 Apr at 06:00 pm J. S. Bach: Johannes-passio

Tampereen tuomiokirkko

MUSIC ENTERTAINMENT
Bloodred Hourglass in Tampere
Fri, 03 Apr at 07:00 pm Bloodred Hourglass in Tampere

Olympia-kortteli

ENTERTAINMENT CONCERTS
Johannan Treeniclubi-live
Fri, 03 Apr at 07:00 pm Johannan Treeniclubi-live

Tukkateatteri

TEKSTI-TV 666 + Lala Salama \/ G Livelab Tampere
Fri, 03 Apr at 08:00 pm TEKSTI-TV 666 + Lala Salama / G Livelab Tampere

G Livelab Tampere

MUSIC ENTERTAINMENT

What's Happening Next in Tampere?

Discover Tampere Events