Holbæk foredrag: Gå dig glad - en gåtur kan forvandle dit liv!

Schedule

Thu, 15 Oct, 2026 at 07:00 pm

UTC+02:00

Location

Æglageret - Holbæk Kunstforening | Holbaek, VS

Advertisement
Foredrag: Gå dig glad - en gåtur kan forvandle dit liv! Gåtur (se nede i teksten) foredrag og fede præmier
Ved du, at du kan øge din kreativitet med 60% ved at gå? Eller at gåture forebygger og helbreder psykiske sygdomme som angst, stress og depression?
Oplev et energisk foredrag om gåturens uventede gevinster for livsnydere, som vil have mere energi. Og lycra-allergikere, der troede, de ikke gad gå.
“Sitting is the new smoking.” De fleste ved, at der er mange positive effekter ved at gå. Men hvad får vi egentlig på vores sundhedskonto fysisk, psykisk og mentalt ved at sætte det ene ben foran det andet? Hvordan får vi nemmest flere skridt ind i en stillesiddende hverdag? Og hvordan motiverer vi os selv, hvis vi aldrig rigtig har kunne lide sport?
Heidi Møller kaster lys på gode gåvaner, og hvordan vi - sammen - kan redde store dele af sundheden ved at invitere til opfindsomme gåture, mens vi arbejder, er til møder, med venner, i naturen og til fester. Hun deler også sin personlige historie om, hvordan frygten for overvægt og livsstilssygdom fik hende til at gå, og hvad der fortsat driver hende til at gøre det.
Foredraget er et underholdende blandingsbatteri af foredrag, humor, musik, interaktive øvelser med refleksion og mulighed for at vinde fede lodtrækningspræmier undervejs. Gå hjem fuld af energi, inspiration og masser af praktiske værktøjer til at få gang i din hverdag.
Program
18.15 - 18.45 Gåtur for dig som har tid og lyst Mødested: Ved indgangen
19.00 – 20.30 ca. Foredrag med lodtrækning af fede præmier
Tak for i dag
Appetitvækker: ’Gå Mig Glad’-gåtur inden foredraget!
Tag med på en ’Gå Mig Glad’-gåtur sammen med Heidi Møller og de øvrige deltagere inden foredraget. Det er din chance for at få en forsmag på, hvordan din hverdag kan forvandles gennem noget så simpelt som at gå.
Foredragsholder Heidi Møller Heidi Møller er professionel walker, facilitator og stifter af ’Gå Mig Glad’. Hendes evne til at formidle med varme og smittende energi har gjort hende til en eftertragtet foredragsholder i hele landet. Heidi elsker chokolade og hader sport, og det var hun bange for at blive syg og overvægtig af. Derfor begyndte hun i 2015 at gå en gang i ugen, og for at holde sig selv oppe på at komme af sted inviterede hun hele byen med. Siden da har Heidi gjort netværks-gåture, konference-gåture, events, workshops og foredrag til sin passion og levevej
Advertisement

Where is it happening?

Æglageret - Holbæk Kunstforening, Lindevej 6,Holbæk, Holbaek, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
G\u00e5 Mig Glad

Host or Publisher Gå Mig Glad

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Holbaek

Netv\u00e6rksevent for oplevelsesv\u00e6rter i Naturpark \u00c5mosen
Wed, 21 Oct at 04:00 pm Netværksevent for oplevelsesværter i Naturpark Åmosen

Sølystvej 4, 4450 Jyderup, Danmark

Poul Krebs i Maskinhallen
Thu, 22 Oct at 08:00 pm Poul Krebs i Maskinhallen

Maskinhallen, Hovedgaden 36, 4520 Svinninge

MUSIC ENTERTAINMENT
BACK TO BACK | ROTATIONEN HOLB\u00c6K
Thu, 22 Oct at 08:00 pm BACK TO BACK | ROTATIONEN HOLBÆK

Havnegade 3, 4300 Holbæk, Denmark

MUSIC CONCERTS
UDSOLGT - Tapas & foredrag i PauZen \u2013 De 4 leveregler
Thu, 02 Apr at 05:30 pm UDSOLGT - Tapas & foredrag i PauZen – De 4 leveregler

Vig Hovedgade 23, Vig

What's Happening Next in Holbaek?

Discover Holbaek Events