Hohtimet ja Vieraslaji konsertti-ilta Marilynissä
Schedule
Fri Nov 07 2025 at 08:00 pm to 10:00 pm
UTC+02:00Location
Kino Marilyn | Loviisa, ES
Advertisement
Hohtimet esiintyy Marilynin upeassa aulassa n. klo 20 ja klo 21 salin lavan valtaa Vieraslaji.Hohtimet on kolmihenkinen loviisalaisyhtye, joka kaihtaa määritelmiä.
Hohtimet esittää erilaisilla instrumenteilla ja instrumenteitta surullisia, riemastuttavia, kauniita, rumia ja hienoja kappaleita koirista, autoista, kuolemasta ja linnuista. Muun muassa.
Hohtimet on lainannut nimensä legendaarisen Mjölk-yhtyeen kappaleesta Kaukainen hohto.
Hohtimet on: Dunja Katz (laulu, ukulele, sello), Heini Reynolds (laulu, perkussiot, basso) ja Sanni Verkasalo (laulu, rummut, basso, ynnämuu)
Vieraslaji soittaa post-punk-balladeja kipupisteistä. Riipaisevat lyriikat kolahtavat alitajuntaan samalla, kun tarttuvat melodiat laittavat laulamaan mukana. Häpeä, pelko ja kaipuu koskettavat kaikkia – Vieraslaji muistuttaa lempeän rajusti, että myös synkät kukat saavat loistaa ja kasvaa.
Vieraslajin siemen kylvettiin, kun Maija Virta (rummut, laulu, lyriikat), Reetta Linnea (kitarat, koskettimet) ja Veera Ristikartano (basso) löysivät toisensa musiikkiyhdistys Särön kautta.
Vieraslajin soittajat ovat menneisyydessään pyörineet ainakin Elmun riveissä, levy-yhtiöiden palkkalistoilla sekä teatterin ja taiteen maailmassa. Sanoitukset ammennetaan oululaisesta melankoliasta.
Vieraslajista sanottua:
"Ihan vitun kova”
“Sanoitukset ihan ku mun omasta elämästä”
"Kuin Maustetytöt, mutta parempi"
Liput: 5€
K18 (Hohtimien aulakeikka sallittu ja aitiosta saavat myös alaikäiset katsoa Vieraslajin keikan)
Osta liput: https://kinomarilyn.fi/elokuva/?movie=286&location=1
Advertisement
Where is it happening?
Kino Marilyn, Kuningattarenkatu 17,Loviisa, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.






