Guidet tur om sommerfugle og biodiversitet i Hejrebjerg Skov
Schedule
Wed Aug 12 2026 at 04:00 pm to 06:00 pm
UTC+02:00Location
Åvej 2, 4470 Svebølle, Danmark | Holbaek, VS
Advertisement
Er du nysgerrig på sommerfugle, biodiversitet og naturens skjulte fortællinger?Så kom med på en stemningsfuld gåtur i Hejrebjerg Skov i Naturpark Åmosen, hvor vi går på opdagelse i landskabets mangfoldighed og de små arter, der fortæller noget stort om naturens tilstand.
Vi er stadig i gang med at planlægge de sidste detaljer, men vi forestiller os en oplevelse, hvor natur, viden og nysgerrighed smelter sammen i et roligt tempo. Skulle der ske større ændringer, vil dem der har købt blive informeret.
I Hejrebjerg Skov, en del af Naturpark Åmosen, findes to afmærkede ruter på henholdsvis ca. 3 og 5 km. Området er kendt for sin rige natur, sine mange sommerfugle og gode faciliteter med borde og bænke undervejs. Ruterne fører gennem både skov og åbne vidder og er et oplagt sted at gå på opdagelse.
Vi mødes ved Stridsmølle, hvorfra vi sammen går den korte rute.
Turen er et gående oplæg, hvor vi undervejs taler om sommerfugle, biodiversitet og naturens forandringer – og om hvorfor de små arter kan fortælle noget stort om landskabet omkring os.
Undervejs vil vi:
- snakke om biodiversitet og hvorfor sommerfugle er vigtige indikatorer for naturens tilstand
- lave sommerfuglebingo for både børn og voksne
- høre om Lea Korsgaards bog Inden året er omme, hvor hun sætter sig for at finde alle Danmarks dagsommerfugle på ét år – en rejse der også bliver en refleksion over menneskets forhold til naturen
Sommerfuglene er ikke kun smukke – de fortæller også noget om, hvordan naturen har det. Mange arter er i tilbagegang, fordi blomster, levesteder og variation i landskabet forsvinder. Når sommerfuglene bliver færre, er det ofte et tegn på, at biodiversiteten er under pres.
Turen foregår i roligt tempo og kræver ingen særlige forudsætninger – kun nysgerrighed og lyst til at være ude.
Arrangementet henvender sig til både voksne og familier med børn.
Tag gerne kikkert med, hvis du har, og husk tøj efter vejret.
Samarbejde
Arrangementet er udviklet i samarbejde med bibliotekerne i Holbæk og Kalundborg Kommune og gennemføres i Naturpark Åmosen. Al tilmelding, kommunikation og spørgsmål vedrørende arrangementet skal rettes til Naturpark Åmosen.
Advertisement
Where is it happening?
Åvej 2, 4470 Svebølle, Danmark, Åvej 2, 4470 Svebølle, Danmark, Holbaek, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.









