Få mer ut av Pan!
Schedule
Sat, 09 May, 2026 at 03:00 pm
UTC+02:00Location
Storgata 11, Fredrikstad, 1607 Fredrikstad, Norway | Fredrikstad, OF
Advertisement
Er Pan en rosenrød kjærlighetsroman, eller en dypt tragisk fortelling om umuligheten av å flykte fra ubehaget i kulturen? Og bør vi omgås klassikerne med ærbødig distanse, eller som uttrykk for driftsliv og begjær?I forkant av lørdagens høytlesning av Knut Hamsuns Pan har vi invitert Kjell Jørgen Holbye til å holde et innledende foredrag. Han vil plassere Pan i en kultur- og litteraturhistorisk kontekst og gi noen forslag til hvordan romanen kan forstås – og hva som gjør den unik i et litteraturhistorisk perspektiv.
Kjell Jørgen Holbye er litteraturviter og tok hovedfag med en avhandling med tittelen Dødelig idyll – vold, myte og sivilisasjon i Knut Hamsuns Pan. Han har lang erfaring både fra norsk forlagsbransje som redaktør, redaksjonssjef og forlagssjef, og som oversetter, litteraturformidler og manuskriptutvikler. I 2017 ble hans TV-serie Aber Bergen vist på TV3.
OBS: Dette foredraget er inkludert i billetten til arrangementet kl 1700 der Dennis Storhøi leser Hamsuns Pan. Men du må hente fribillett her.
Om du ikke har billett til høytlesningen, koster billett til foredraget kr 150,-.
Advertisement
Where is it happening?
Storgata 11, Fredrikstad, 1607 Fredrikstad, NorwayEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.


















