Fridtjof Nansens eventyrlige liv
Schedule
Fri Feb 13 2026 at 07:00 pm to 09:30 pm
UTC+01:00Location
Sveio folkebibliotek | Haugesund, RO
Advertisement
Velkommen til et foredrag om den legendariske Fridtjof Nansen . For det meste skal jeg snakke om polfareren og vitenskapsmannen. Første delen dreier seg i stor grad om Nansens ferd over Grønlandsisen fra øst til vest i 1888, som var historiens første kryssing av breen . I siste delen av foredraget forteller jeg om forsøket på å nå Nordpolen med skipet Fram som innefrosset i isen skulle drive over polpunktet . Ekspedisjonen foregikk fra 1893 til -96. Det blir historier om flere dramatiske hendelser. Ellers i foredraget kommer jeg til å beskrive ulike sider av Nansens personlighet. Nansen brukte senere sin berømmelse og stemme til å fremme saker som han trodde på som Norges frihet fra Sverige i 1905. Han organiserte også et internasjonalt samarbeid mot sult i Russland noe som førte til at han mottok Nobels fredspris i 1922.
Et variert og forhåpentligvis interessant foredrag. Jeg kommer også til å si litt om min egen tur fra Øst-Grønland til hovedstaden Nuuk i vest. Denne turen har jeg ikke snakket om tidligere.
Billettprisen er kr 200 som kan vippses Sjur Lothe tlf 48144525 eller betales til konto 35061017273. Inkludert er kaffe, mineralvann , kjeks og snacks. Det blir også anledning til å kjøpe andre forfriskninger
Velkommen til en trivelig kveld !
NB! På biblioteket er det installert nytt , stort lerret !
Advertisement
Where is it happening?
Sveio folkebibliotek, Sveiogata 32, 5550 Sveio, Norge, Haugesund, NorwayEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.















