Filosofisalong med Ralph Henk Vaags. Dagens filosof : Descartes.
Schedule
Sun, 25 Jan, 2026 at 04:00 pm
UTC+01:00Location
Mauråsveien 28, 4838 Arendal | Arendal, AA
Advertisement
Velkommen til denførste av tre filosofisalonger i vår.
Filosof: René Descartes.
Sted: Sigfrid Baasland, Mauråsvn. 29, Arendal.
Inngang 200 pr gang. Vipps 8178 09. Merk bet med dato. Gi beskjed til Sigfrid 95197059
Han levde i en tid der verden var i forandring. Gamle trosforestillinger mistet sin kraft, vitenskapen endret menneskets selvforståelse, og nye idealer vokste frem. Mellom tro og fornuft, mellom håp og erkjennelse, søkte de et nytt språk for hva det vil si å være menneske.
Vi lever i en annen tid – men mange av deres spørsmål klinger fortsatt i oss: Hva er grunnlaget for visshet? Hva forplikter oss som frie mennesker? Hvordan finner vi mening når gamle sannheter ikke lenger oppleves som holdbare?
Hvert møte løfter frem én tenker, én stemme fra historien, og lar den møte vår egen tid.
Descartes ville finne et sikkert grunnlag for all tenkning.
Han begynte med å tvile – og endte med å oppdage seg selv som et tenkende vesen.
I dette spranget mellom tvil og visshet vokser den moderne idéen om subjektet frem – et menneske som søker orden midt i usikkerheten.
Ralph Henk Vaags:
Professor i filosofi og forfatter, og er utdannet ved Universitetet i Oslo og Uppsala. Vaags er professor i filosofi ved Universitetet i Agder, og har undervist ved flere utenlandske institusjoner.
Han formidler på en enkel og forståelig måte. Hans visjon er å gjøre filosofien tilgjengelig for alle. «Filosofien kan gjøre våre refleksjoner bedre, og gjennom det øke livskvaliteten. Han tror også at filosofi kan fremme forståelse og toleranse mellom mennesker med ulik oppfatning. På denne måten er filosofi noe som støtter et åpent og tolerant samfunn – et demokratisk samfunn."
Advertisement
Where is it happening?
Mauråsveien 28, 4838 Arendal, Mauråsveien 28, 4844 Arendal, Norge, Arendal, NorwayEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.















