Femten år etter
Schedule
Thu Feb 05 2026 at 05:00 pm to 08:00 pm
UTC+01:00Location
Østre Skostredet 5-7, 5017 Bergen, Norway | Bergen, HO
Advertisement
I 2026 er det femten år siden terrorangrepet på regjeringskvartalet og Utøya, der 77 mennesker ble drept og hundretalls liv ble merket for alltid. Hvordan forholder vi oss – som samfunn, som offentlighet, som enkeltmennesker – til en hendelse som både er historie og samtidig dypt levende i norske liv og institusjoner?
Gaute Børstad Skjervø, som overlevde angrepet på Utøya og i dag leder AUF, har i årene siden arbeidet med politisk engasjement, generasjonserfaring og minnekultur. Journalist og forfatter Marte Michelet, som selv ble direkte berørt av terroristenes planer og var på Utøya dagene før angrepet, har i sitt arbeid utforsket ekstremisme, rasisme og samfunnets sårbarhet.
I denne samtalen møtes de for å diskutere hvor vi står femten år etter 22. juli: Hva har vi forstått – og hva gjenstår? Hvordan påvirker terroren fortsatt politisk arbeid, offentlig debatt og unges politiske engasjement? Og hva slags språk trenger vi for å snakke om et nasjonalt traume som fortsatt former vår samtid?
Samtalen er på norsk.
Advertisement
Where is it happening?
Østre Skostredet 5-7, 5017 Bergen, Norway, Østre Skostredet 5, 5017 Bergen, Norge, Bergen, NorwayEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















