Fejring af Hanne Varmings Plads
Schedule
Fri Aug 15 2025 at 03:30 pm to 05:30 pm
UTC+02:00Location
Gl. Køge Landevej 1 | Frederiksberg, SF
Advertisement
Fredag den 15. august kl. 15-17 fejrer vi navngivningen af pladsen foran Valby Kulturhus. Det bliver en festlig eftermiddag med taler, musik, kaffe og lagkage – og hele Valby er inviteret med!Efter en lang og engageret proces med borgerinddragelse og lokal opbakning har pladsen foran Valby Kulturhus officielt fået navnet Hanne Varmings Plads. Det markerer vi med en festlig fejring fredag den 15. august kl. 15–17, hvor alle i Valby er inviteret med.
Der vil være taler ved:
- Emmanuelle Kortholm, 1. næstforperson Valby Lokaludvalg
- Karen Margrethe Varming, Hanne Varmings datter
- Rasmus Kjærboe, museumsinspektør ved Den Hirschsprungske Samling og forfatter til bogen "Hanne Varming: fra skitse til skulptur"
- Lea Friedberg, medlem af Kultur- og Fritidsudvalget for Socialdemokratier
Musik underholdning ved Larsens Bedste - Kim Larsen kopiband.
Og så byder vi på kaffe og kage!
Navngivningen er resultatet af en lokal proces, hvor næsten 600 borgere deltog med forslag og stemmer. Navnet blev endeligt godkendt af Teknik- og Miljøudvalget i maj 2025 og markerer både Valbys kulturelle identitet og ønsket om flere kvindelige navne i byens rum.
Vi glæder os til at fejre dagen sammen med jer!
Advertisement
Where is it happening?
Gl. Køge Landevej 1, Gammel Køge Landevej 1, 2500 København, Danmark, Frederiksberg, DenmarkEvent Location & Nearby Stays: