Esrum Sø by NIGHT in LIGHT onsdag 24/9 kl 20.15
Schedule
Wed, 24 Sep, 2025 at 08:15 pm
UTC+02:00Location
Sørup is & Kaffestue | Hillerød, FR
Advertisement
Invitation til en 'lidt' anderledes social-svømmetur:Kom med og oplev Esrum sø i mørket.
Vi svømmer med lys i havtasken og/eller på badehætten fra Sørup Badebro (tæt ved Sørup is) til Prinsens Bro og retur - 2 km.
Hvis man aftaler med sin svømmemakker, kan man selvfølgelig vende sammen og dermed svømme en kortere distance sammen.
KRAV: INGEN SVØMMER ALENE!
Vi mødes og klæder om. Derefter kl 20.19 får vi lidt information og et gruppebillede,
Efter gruppebillede kl 20.25 hvor det er nautisk tusmørke, er vandet MØRKT, da solen er gået ned kl 19.04 - som på billedet. Månen er gået ned kl 19.12 og stjernerne er på vej frem. Uhhhhh!
Det bliver en MEGET MØRK aften!
Tilmelding:
Sker ved indbetaling af 100 kr på Mobile Pay Box "0381DQ" - Vi samler ind til Julemærkehjemmene.
Sidste tilmelding er 21/9 så jeg ved hvor mange kager vi skal bage 😉
Så sørger jeg for mørk sø, sikkerhed, deltagerliste, kager, ekstra tæpper, hobbyfotografer, lys på badebroen, lys på flagstangen og lys på Prinsens Bro, så vi kan se, hvor vi skal hen og retur igen.
Overskuddet går til Julemærkehjemmene. TAK ! Børnene bliver så glade !!
Det er et KRAV AT HAVE LYS MED til hele turen.
Medbring en lygte, nefa, lampe, kraftigt knæklys eller lign., som kan lyse i mindst et time, så du bliver set - ikke for at kunne se. Varmt tøj til før og efter. Tæppe. Kaffe/te. Krus (jeg er ikke fan af engangskrus!). Gerne en lille kage. Din svømmemakker (ikke et krav - ellers finder vi en på aftenen).
INGEN SVØMMER ALENE = DIN SIKKERHED !
Og GODT HUMØR er også et krav!
Test din lysløsning inden dagen, så du ved, at det virker. Læg lyset i en vandtæt pose og tag en badehætte på, læg posen med lyset på dit hovedet og tag endnu en badehætte på eller læg dit lys i en vandtæt pose og så ned i havtasken. Prøv det hjemme først. Dit lys = din sikkerhed!!
INGEN SVØMMER UDEN LYS.
Husk dit eget krus, lidt varmt at drikke, varmt tøj og et ekstra tæppe, så vi kan hygge lidt efter svømmeturen.
Del opslaget med dine svømmevenner - de vil takke dig for oplevelsen bagefter.
Våd hilsen Lars
PS Hvis nogen tænker: Uha, vandet er blevet koldt, så se aktuel temperatur her: http://esrumsoe.dk/wflash/
PPS Jeg skal skrive:
Når du tilmelder dig giver du samtidig tilladelse til, at vi må fotografere under arrangementet og at fotos efterfølgende må bruges til markedsføring og redaktionel omtale af åbent vand aktiviteter i regi af ’Svømmemakker i Esrum Sø’ samt ’Bevæg dig for livet-Svømning’.
Billederne kan endvidere blive brugt i forbindelse med markedsføring af projekter, kampagner, events og uddannelsesmateriale, hvor DIF og DGI har indgået samarbejde med andre organisationer, virksomheder og lokale medlemsforeninger.
GLÆDER MIG !!
Deltagerlisten kommer herunder - bliver løbende opdateret:
Pr 3/9-25
Når I er tilmeldt, må I meget gerne fortælle det til jeres svømmemakkere, da Facebook har et max på, hvor mange jeg kan invitere. TAK
Gitte Lindegaard Nielsen
Carsten Jokumsen
Monica Neesgaard
Jette Schmidt - TAK for ekstra donation
Hanne Bøje Christensen
Kenneth Ossian Jensen
Lene Harkes
Sanne Louise Bavnhøj
Mijamaya Holmø Sonne
Simona Cihakova - TAK for ekstra donation
Jytte Lindberg
Trygve Grundesen - TAK for ekstra donation
Jason Gary Pountney
Anne Margaret Bressendorff
Susanne Lassen
Anne Wolf Lindemose - TAK for ekstra donation
Advertisement
Where is it happening?
Sørup is & Kaffestue, Sørupvej 1, 3480 Fredensborg, Danmark, Hillerød, DenmarkEvent Location & Nearby Stays: