Drumeție intermediar-experimentat: Munții Făgăraș, Vf. Lespezi

Schedule

Fri, 13 Feb, 2026 at 08:00 pm

UTC+02:00

Location

Strada Ferdinand 22-26, Cluj-Napoca, Romania | Cluj-napoca, CJ

Advertisement
Descoperă Munţii Făgăraş!
Ne scoatem echipamentul de iarnă de la naftalină, îl curățăm și ne pregătim pentru o tură de iarnă așa cum se cuvine, în Munții Făgăraș, pe al cincilea vârf al României – Vf. Lespezi, 2517 m. Ce ziceți, sună bine?
Ai mai fost în ture de iarnă, dar nu ai experiență cu echipamentul tehnic? Nicio problemă, te învățăm noi! Nu ai echipament tehnic? Te mai ajutăm și noi, tu trebuie doar să vii!
----------------------------------
🟢 I N F O . T R A S E U
– Traseu: Complex Turistic Piscul Negru – Stâna Lespezi – Piciorul Lespezilor – Vf. Lespezi (2517m) – Complex Turistic Piscul Negru
– Diferență de nivel: urcare (+) 1322m / coborâre (-) 1322m
– Lungime traseu: 10 km
– Durată aproximativă: 8-9 ore
– Tipul traseului: Dus-întors
– Pregătire fizică: Bună – practici activități care includ rutină regulată de exerciții cardiovasculare precum alergare, escaladă, ciclism sau alte activități care antrenează sistemul cardiovascular și cresc rezistența. Ai făcut cel puțin două drumeții cu diferență de nivel mai mare de 1200m în ultimul an, și ai mai parcurs trasee cu expunere, cum ar fi drumeții de la categoria intermediar-experimentat sau activități cum sunt cele de via ferrata.
– Configurație teren: Potecă ușor de parcurs în proporție de 50%, iar 50% teren accidentat.
– Înclinație potecă: Poteca este compusă din porțiuni cu pantă ușoară (20°), moderată(30°), accentuată (40°) și abruptă (peste 40°)
– Expunere: Moderată, într-un singur loc, la Bolovan. Aici ghizii vor monta coardă și se va coborî cu grija unul câte unul. Este esențial ca participanții să fie extrem de atenți și să adopte măsuri de precauție adecvată în acest punct.
Ghizii vor fi lângă voi la fiecare pas!
----------------------------------
🟢 O R G A N I Z A R E

- Ghid montan autorizat responsabil drumeție: Alex Cosmin Ciobanu - Ghid Montan, Nr. atestat: 6766
- Dacă îți faci griji că rămâi în urmă, stai liniștit, nu abandonăm pe nimeni pe traseu.
- În caz de vreme nefavorabilă, ghidul responsabil își rezervă dreptul de a modifica traseul, în așa fel încât grupul să fie în permanență în siguranță.
----------------------------------
🟢 C I N E . P O A T E . P A R T I C I P A

Traseul ți se adresează ai făcut cel puțin 2 drumeții cu diferență de nivel mai mare de 1200m în ultimul an, și ai mai parcurs trasee cu expunere, cum ar fi drumeții de la categoria intermediar-experimentat sau activități cum sunt cele de via ferrata. Plus trebuie să ai o pregătire fizică bună – practici activități care includ rutină regulată de exerciții cardiovasculare precum alergare, escaladă, ciclism sau alte activități care antrenează sistemul cardiovascular și cresc rezistența.
În caz că nu știi dacă ai o condiție adecvată pentru această drumeție, doar contactează-ne și vom stabili acest lucru împreună.
Ne rezervăm dreptul de a-ți recomanda o altă activitate, dacă considerăm că nu ți se potrivește această activitate (de ex: varsta, greutate, conditie fizica etc.) sau să-ți returnăm banii înapoi.
----------------------------------
🟢 P R O G R A M
Vineri:
20:00 – Întâlnirea la Conacul Ursului
21:00 – Introducere în activitate
21:30 – Reglăm colțarii
23:00 – Stingerea
Sâmbătă:
09:00 – Pornim în traseu
17:00 – Sosim înapoi la cazare
18:00 – Socializare și voie bună
Duminică:
09:00 – Micul Dejun
11:00 – Ne pornim spre casă
----------------------------------
🟢 E C H I P A M E N T . N E C E S A R
– Bocanci pentru drumeție montană – vezi cum alegi bocancii potriviți pentru drumeție la munte
- Pantaloni softshell sau pantaloni de ski
- Colanți
- 2 tricouri pentru drumeție
- Polar
- Pufoiacă (geacă de puf)
- Hardshell sau Softshell
- Pelerină de ploaie
- Recipient pentru apă - 2l
- Frontală
- Rucsac - 35l / 45l
- Bețe de trekking
- Parazăpezi
- Cremă de soare
- Ochelari de soare
- Căciulă și mănuși
- Termos cu ceai cald
- Pachet cu mâncare
- Colțari
- Piolet
- Cască alpinism
***Echipamentele tehnice se pot închiria cască, piolet, colțari
În caz că îți lipsește ceva din echipament, vom încerca să te ajutăm, doar menționează acest aspect la înscriere.
Din motive de igienă cu bocancii nu te putem ajuta, dar te vom ajuta să alegi perechea de bocanci potrivită!
----------------------------------
🟢 T R A N S P O R T
Deoarece la turele noastre participă persoane din toate colțurile țării, nu asigurăm transport, însă oferim suport și asistență tuturor persoanelor care au nevoie de transport.
Varianta 1 – Chiar după înscriere vei putea intra pe grupul de organizare al turei. Aici comunicăm și vedem cine are locuri libere și cine are nevoie de loc în mașină. Chiar dacă ești din altă localitate decât Cluj, să știi că vin participanți cu noi din toate colțurile țării.
Vrei să găsești transport înainte de înscriere? Click și intră pe Grupul WhatsApp de RideSharing TerraMont, alege orașul din care pornești sau în care poți ajunge cu ușurință și întreabă în comunitatea.
Intră și dacă ai mașină și vrei să crești comunitate de Ridesharing!
Varianta 2 – Dacă avem multe solicitări, colaborăm cu o firmă de transport și solicităm un microbuz. Plecarea în acest caz va fin din Cluj-Napoca.
Dacă nu ai posibilitatea să ajungi în Cluj, te putem lua de pe traseu cu microbuzul, sau căutăm în continuare un loc în mașina cuiva care vine din zona ta.
Costul transportului, nu-l putem estima, este variabil. Depinde mult de numărul de participanți / mijlocul de transport, de unde pornesc și dacă ne deplasăm cu mașinile sau cu microbuzul.
Nu-ți bate capul, ne ocupăm noi de toată organizarea!
----------------------------------
🟢 C A Z A R E
Cazarea va fi la Cabana Conacul Ursului – 3*** Camerele sunt de 2 persoane paturi twin cu baie la cameră. Mic dejun inclus. Cabana are și restaurant.
Costul cazării este de 300 lei / persoană / 2 nopți.
Noi ne vom ocupa de rezervarea acesteia și organizarea pe camere.
----------------------------------
🟢 C E . I N C L U D E
✅ Ghidaj montan autorizat și experimentat.
✅ Echipament colectiv (truse de primul ajutor, spray autoapărare împotriva câinilor și urșilor, stații de comunicare, echipament tehnic în caz de nevoie).
✅ Servicii de consultanță montană
✅ Asistență în alegerea echipamentului corect înainte de eveniment.
✅ Servicii de organizare eveniment (transport, cazare, închirieri de echipamente, autorizații și tot ce ține de logistica evenimentului)
----------------------------------
🟢 N U . I N C L U D E
❎ Transport
❎ Cazare
❎ Mâncare și băutură
❎ Asigurare
❎ Alte cheltuieli personale ce nu sunt menționate la secțiunea "Ce Include"

----------------------------------
🟢 G A R A N Ț I I
Poți primi oricând banii înapoi dacă anulezi cu cel puțin 5 zile înainte de data evenimentului.
Dacă ai ales opțiunea de intermediere pentru transport și cazare, vom reține doar costurile aferente acestora, dacă ele au fost deja aranjate.
Ce se întâmplă dacă evenimentul nu mai are loc?
Dacă evenimentul se anulează din motive precum condiții meteo nefavorabile, număr insuficient de participanți sau alte situații neprevăzute, ai două opțiuni:
poți transforma suma achitată în credit pe site, pe care îl poți folosi ulterior
poți solicita returnarea integrală a banilor.
----------------------------------
🟢 C O S T - 378 LEI
----------------------------------
🟢 Î N S C R I E R E
Te rugăm să completezi formularul de înscriere - https://terramont.ro/drumetie-vf-lespezi-muntii-fagaras/
După ce ai completat formularul de înscriere, în termen de câteva zile, dacă data evenimentului este mai îndepărtată sau în termen de 24 ore dacă data evenimentului este în aceeași săptămână, îți vom trimite un mesaj cu mai multe informații despre organizare.
Locuri limitate!
----------------------------------
Ai nevoie de mai multe informații?
Scrie-i un mesaj ghidului responsabil de tură. Îți va răspunde cu plăcere la orice întrebare. Sau îl poți suna în intervalul 16:00 - 20:00.
Alex - 0742 810 533
Advertisement

Where is it happening?

Strada Ferdinand 22-26, Cluj-Napoca, Romania

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
TERRAMONT

Host or Publisher TERRAMONT

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Cluj-Napoca

Dirty Shirt \u2013 Dirtylicious Decade Tour @Cluj Napoca
Fri, 13 Feb at 07:30 pm Dirty Shirt – Dirtylicious Decade Tour @Cluj Napoca

FORM Space

A MODERN EMBER P\u00c1RATLAN P\u00c1RTALANS\u00c1GA
Sat, 14 Feb at 10:00 am A MODERN EMBER PÁRATLAN PÁRTALANSÁGA

Györkös Mányi Albert Emlékház

ZEII OLIMPULUI \u2013 PROMETEU SI FOCUL | Teatrul Muzical Ambasadorii
Sat, 14 Feb at 12:00 pm ZEII OLIMPULUI – PROMETEU SI FOCUL | Teatrul Muzical Ambasadorii

Opera Nationala Romana Cluj-Napoca

JOCU' DIN B\u0102TR\u00c2NI
Sat, 14 Feb at 06:00 pm JOCU' DIN BĂTRÂNI

10 Fabricii, Zalău

Dragoste in 2 acte si un Bis - Cluj Napoca
Sat, 14 Feb at 07:00 pm Dragoste in 2 acte si un Bis - Cluj Napoca

Cinema "Florin Piersic"

ENTERTAINMENT MUSIC
Curs Improviza\u021bie Adul\u021bi (Basic)
Mon, 16 Feb at 07:00 pm Curs Improvizație Adulți (Basic)

BD. 21 decembrie 1989 nr.36, ap.1, Cluj-Napoca, Romania

ENTERTAINMENT ART
CLUJ: Cei trei asasini \/\/ Mihai Bendeac, Anca Dinicu, Vlad Dr\u01cegulin
Mon, 16 Feb at 08:00 pm CLUJ: Cei trei asasini // Mihai Bendeac, Anca Dinicu, Vlad Drǎgulin

Casa de Cultura a Studentilor Cluj Napoca Oficial

MUSIC ENTERTAINMENT
Drume\u021bie \u00eencep\u0103tor - intermediar: Mun\u021bii Bucegi - V\u00e2rful Buc\u0219a \u0219i Amfiteatrul Transilvania
Fri, 16 Jan at 05:30 pm Drumeție începător - intermediar: Munții Bucegi - Vârful Bucșa și Amfiteatrul Transilvania

Strada Ferdinand 22-26, Cluj-Napoca, Romania

TRIPS-ADVENTURES TREKKING
Drume\u021bie \u00eencep\u0103tor - intermediar: Mun\u021bii Retezat - C\u00e2rnic - Lacul Gale\u0219
Sat, 17 Jan at 07:00 am Drumeție începător - intermediar: Munții Retezat - Cârnic - Lacul Galeș

Strada Ferdinand 22-26, Cluj-Napoca, Romania

TRIPS-ADVENTURES TREKKING
Weekend pe rachete \u00een Ciuca\u0219
Fri, 23 Jan at 03:00 pm Weekend pe rachete în Ciucaș

Active Weekends

Drume\u021bie intermediar: Mun\u0163ii \u0162arcu, Vf. \u0162arcu \u015fi Coroana Muntelui Mic
Fri, 23 Jan at 09:00 pm Drumeție intermediar: Munţii Ţarcu, Vf. Ţarcu şi Coroana Muntelui Mic

Strada Ferdinand 22-26, Cluj-Napoca, Romania

TRIPS-ADVENTURES TREKKING
Drume\u021bie \u00eencep\u0103tor: Via Transilvanica - Gledin - Br\u00e2ncovene\u0219ti
Sat, 24 Jan at 09:00 am Drumeție începător: Via Transilvanica - Gledin - Brâncovenești

Strada Ferdinand 22-26, Cluj-Napoca, Romania

FOOD-DRINKS TRIPS-ADVENTURES
Drume\u021bie \u00eencep\u0103tor: Via Transilvanica - Br\u00e2ncovene\u0219ti - Ca\u0219va
Sat, 31 Jan at 09:00 am Drumeție începător: Via Transilvanica - Brâncovenești - Cașva

Strada Ferdinand 22-26, Cluj-Napoca, Romania

TRIPS-ADVENTURES TREKKING
Drume\u021bie \u00eencep\u0103tor - intermediar: Cabana Dochia \u0219i V\u00e2rful Toaca, Mun\u021bii Ceahl\u0103u
Sat, 31 Jan at 12:00 pm Drumeție începător - intermediar: Cabana Dochia și Vârful Toaca, Munții Ceahlău

Strada Ferdinand 22-26, Cluj-Napoca, Romania

TRIPS-ADVENTURES TREKKING
10. LATERAL F\u0103get Winter Trail | 7 Februarie 2026
Sat, 07 Feb at 09:00 am 10. LATERAL Făget Winter Trail | 7 Februarie 2026

Wonderland Resort

TRIPS-ADVENTURES
Curs de supravietuire - Incepatori - 3 zile
Fri, 29 May at 11:00 am Curs de supravietuire - Incepatori - 3 zile

Apuseni Mountains

TRIPS-ADVENTURES
Toate varfurile de peste 2500m in 4 weekend-uri
Fri, 29 May at 02:00 pm Toate varfurile de peste 2500m in 4 weekend-uri

Extreme Expeditions

TRIPS-ADVENTURES

What's Happening Next in Cluj-Napoca?

Discover Cluj-Napoca Events