Din krop taler - om kropssprog og symptomer (Herlev)

Schedule

Mon May 04 2026 at 06:30 pm to 08:30 pm

UTC+02:00

Location

Herlev Medborgerhus | Herlev, SK

Advertisement
DIN KROP TALER – om kropssprog og symptomer
Dette er mere end et foredrag. Det er en rejse ind i kroppens sprog – og de signaler vi ofte overser.
Denne aften deler jeg mine erfaringer med, hvordan kroppen kommunikerer gennem symptomer, spændinger, eksem og smerter. For kroppen lyver aldrig. Munden kan godt sige én ting, men kroppen fortæller os ofte noget helt andet.
Når vi ubevidst rører et bestemt sted under en samtale, eller når et symptom opstår et særligt sted på kroppen, så er det ofte et udtryk for noget dybere – noget kroppen forsøger at gøre os opmærksomme på.
Vi stiller skarp på spørgsmål som:
- Hvad betyder det, når smerter eller eksem opstår?
- Hvorfor sidder det lige der` på kroppen?
- Hvorfor er nogle symptomer midlertidige, mens andre bliver kroniske?
Jeg deler også min egen personlige rejse med både kortvarige og langvarige symptomer – og hvad har jeg gjort for at forstå og slippe dem, når de dukker op igen.
Når vi forstår de bagvedliggende årsager og lærer, hvad kroppens områder forsøger at fortælle os, bliver det lettere – og ofte mere befriende – at se på symptomerne som signaler i stedet for problemer.
Min største gevinst har været at kunne føle mig tryg, fordi jeg kender årsagen. Jeg kan mærke, om en indre konflikt stadig er aktiv – eller om kroppen blot er i gang med at hele sig selv.
Foredraget kombinerer viden, konkrete eksempler og intuitiv indsigt. Alt sammen i en let, tryg og humoristisk stemning.
Foredraget er for dig, der er nysgerrig på kroppen, helbredet og det indre liv – og gerne vil gå hjem med ny viden, konkrete indsigter og måske en lettere krop og sjæl
Vi slutter med en guidet proces, hvor du mærker din krop giver slip - og oplever en dyb følelse af ro og healing

Jeg er uddannet psyke, krop- og helbredsterapeut, og har brugt både min faglighed og min nysgerrighed til konstant at undersøge, hvad kroppen prøver at fortælle os – og hvordan vi kan lytte og forstå.
Mit udgangspunkt er altid at dele det, jeg selv manglede på min rejse gennem livet. Og gøre det så jordnært at alle kan forstå det.
Du kan læse mere om mig her: www.psykeoghelbred.dk

Tidligere deltagere:
Så gjorde du det igen. Et fantastisk foredrag så fyldt med humor glæde og lys. Du spreder ikke bare dine vinger, du favner alle med dem, med dit smukke lys
Tak for en berigende aften. Du gør en KÆMPE forskel for mig i min forståelse af mig selv og verden omkring mig og jeg ved at det gør du for alle de mennesker, du er i berøring med TAK for alt du giver og deler
Tak for endnu et fantastisk foredrag, som alle skulle tage ind og høre. Det hele bliver forklaret på en levende og letforståelig måde. Jeg fik svar på flere symptomer jeg selv har, og fandt også årsagen til dem under foredraget. Jeg giver mine varmeste anbefalinger
Tak for et rigtig godt foredrag, som var både anvendeligt og relaterbart. Virkeligt godt! Du er SÅ god til at formidle, så det er let og enkelt forståeligt, og meget brugbart. Du gør stof, der godt kan være komplekst og “langhåret”, simpelt og lige ud af landevejen. Nåh ja, sidder man og tænker
Tak for et super godt foredrag i Lysets hus i aftes. Det var virkelig godt sammensat og let forståeligt. Og den energi du udstrålede nåede helt ned på bageste række.
Tak for virkelig inspirerende foredrag og formidling med fed energi
Advertisement

Where is it happening?

Herlev Medborgerhus, Herlevgårdsvej 18, 2730 Herlev, Danmark, Herlev, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Psyke og Helbred v. Dorte Tr\u00f8nninge

Host or Publisher Psyke og Helbred v. Dorte Trønninge

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Herlev

Viking Cup
Sat, 16 May at 08:30 am Viking Cup

Banegårdspladsen 7, 2750 Ballerup, Danmark

SPORTS TOURNAMENTS
Stort loppemarked i Slaglille Bjernede forsamlingshuset
Sun, 17 May at 10:00 am Stort loppemarked i Slaglille Bjernede forsamlingshuset

Bjernedevej 13

Amin Jensen og Victoria Asschenfeldt i M\u00f8rkh\u00f8j Kirke
Thu, 21 May at 07:00 pm Amin Jensen og Victoria Asschenfeldt i Mørkhøj Kirke

Mørkhøj Kirke

Klubmesterskaber og sommerfest (for senior og junior)
Sat, 30 May at 10:00 am Klubmesterskaber og sommerfest (for senior og junior)

Skinderskovvej 31, 2730 Herlev, Denmark

Pixelskubber - Byg din egen arkademaskine (og f\u00e5 den med hjem)
Tue, 24 Feb at 04:00 pm Pixelskubber - Byg din egen arkademaskine (og få den med hjem)

Guldblommevej 5

Mere er aldrig nok - foredrag med Niels Overgaard | Ballerup
Mon, 02 Mar at 07:00 pm Mere er aldrig nok - foredrag med Niels Overgaard | Ballerup

Baltoppen LIVE

HEDETOUREN - foredrag med Annamette Fuhrmann | Ballerup
Tue, 07 Apr at 07:00 pm HEDETOUREN - foredrag med Annamette Fuhrmann | Ballerup

Baltoppen LIVE

Pixelskubber - Kunstig Intelligens
Tue, 28 Apr at 04:00 pm Pixelskubber - Kunstig Intelligens

Guldblommevej 5

Rejseholdet \u2013 foredrag med Bent Isager-Nielsen | Ballerup
Thu, 30 Apr at 07:00 pm Rejseholdet – foredrag med Bent Isager-Nielsen | Ballerup

Baltoppen LIVE

Din krop taler - om kropssprog og symptomer (Herlev)
Mon, 04 May at 06:30 pm Din krop taler - om kropssprog og symptomer (Herlev)

Herlev Medborgerhus

What's Happening Next in Herlev?

Discover Herlev Events