Diktuppläsning • Först av allt är gästfriheten — Lina Ekdahl • GIBCA Extended • Live på galleriet
Schedule
Wed, 19 Nov, 2025 at 07:00 pm
UTC+01:00Location
Konstepidemins Väg 6, 41314 Gothenburg, Sweden | Gothenburg, VG
I februari 2026 kommer hennes tionde diktsamling, med titeln Först av allt är gästfriheten. Under kvällen får vi några smakprov, men också dikter ur tidigare böcker.
𝗚𝗜𝗕𝗖𝗔 𝗘𝗫𝗧𝗘𝗡𝗗𝗘𝗗
Göteborgs Internationella Konstbiennal (GIBCA) är ett internationellt samtidskonstevenemang som sker vartannat år i Göteborg. Varje biennal består av flera omfattande utställningar vilka äger rum på etablerade konstinstitutioner och i det offentliga rummet.
GIBCA Extended är både ett nätverk och ett publikt program som samlar samtidskonstscenen i hela Västra Götaland. För varje upplaga skapar enskilda konstnärer, gallerier, konsthallar och curatoriska plattformar egna program och utställningar som fördjupar och ger nya perspektiv på biennalens tematik.
𝗟𝗜𝗩𝗘 𝗣𝗔̊ 𝗚𝗔𝗟𝗟𝗘𝗥𝗜 𝗞𝗢𝗡𝗦𝗧𝗘𝗣𝗜𝗗𝗘𝗠𝗜𝗡
Live på Galleri Konstepidemin är ett koncept för korta livepresentationer under onsdagskvällar i Galleriet. Galleri Konstepidemin är konstnärsdrivet och programmet kureras av gruppen bestående av konstnärer med en bred representation av uttryck.
Where is it happening?
Konstepidemins Väg 6, 41314 Gothenburg, Sweden, Konstepidemins väg 3, SE-413 14 Göteborg, Sverige, Gothenburg, SwedenEvent Location & Nearby Stays: