Dicte & The Diamonds / Templet

Schedule

Sat, 01 Mar, 2025 at 09:00 pm

UTC+01:00

Location

Templet | Lyngby, SK

Advertisement
I snart tre årtier har komponisten, musikeren, produceren og sangerinden Dicte været synonym med integritet og kvalitet. Hun er blevet kaldt ”The Queen of Cool”, og siden sin debut med bandet Her Personal Pain i de allertidligste 90’ere har hun sendt hele otte plader på gaden.
♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢♢
Koncertstart: 21:00
Døre: 20:00
Forsalg: 240 kr.
Entré: 260 kr.
På tour med de nye sange
De 10 kompromisløse sange på Dictes seneste album ‘Let’s Escape’ vidner om en sanger og sangskriver, som er nået en alder, hvor hun både tør sige og synge tingene fuldstændig, som hun føler, de er.
Mens musikken danser elegant mellem eftertænksomme perler og opildnende kraftudladninger, beskæftiger den 57-årige sanger og sangskriver sig med tematikker som liv der begynder og slutter – og vigtigst af det hele den mellemliggende del, som vi for guds skyld skal have mest muligt ud af:
“Min mor døde for halvandet år siden efter et meget bidsk forløb. I perioder var kærligheden mellem os kompliceret, men processen har fået mig til at reflektere over, at kærlighed kan komme i mange former”, fortæller Dicte.
“Det er gået op for mig, at der virkelig er mange, der har et menneske i deres liv, som de føler, de burde elske betingelsesløst, men… De følelser kan virke enormt ensomme, men kunst og musik kan netop åbne døren til den slags samtaler, som kan føles skamfulde eller forbudte”, fortæller Dicte om de oplevelser, sangene allerede har givet hende live.
Ikke Barbie og Ken
Samtidig rummer pladen også opildnende sange om at gribe chancerne i livet: Køb et ‘Mobile Home’ og tag et ufortrødent hovedspring ud i det ukendte sammen med din udkårne. Vi er måske ikke Barbie og Ken, men det er stadig os to “till the end”, synger hun for eksempel på titelsangen.
“Mit seneste album drejer sig om at lære at svæve og leve stærkt – et liv hvor du tager skæbnen i egne hænder. Et liv hvor man ikke underlægger sig andres idéer og forestillinger om, hvordan kærlighed og lykke skal se ud.”
Især sange som den fandenivoldske ‘Shoot A Hole’ og den smukke albumlukker ‘Starchild’ er skrevet som opfordringer til at leve livet fuldt, tage chancer og stikke langemanden til “the man”.
“Det jævne er sjældent det, der skyder hul i verden. Det er det vilde og chancerne, der gør, at man udvikler sig og lykkes. Vi har en tendens til at formane om, hvad der er godt, fornuftigt og rigtigt, men i stedet bør vi have tiltro til os selv og hinanden i stedet for at lade os styre af angst. Man må gerne have lov til at svæve lidt”, lyder hendes musikalske opfordringer:
”Fællesnævneren på ‘Let’s Escape’ er netop at lære at svæve. At svæve på trods af svære relationer og at videregive troen til mine unger på, at det er muligt i stedet for at tynge dem med bekymringer. Ingen har sagt det bedre end Steffen Brandt: Kys det nu det satans liv ”, afslutter hun.
I 70’ernes ånd
Sammen med producer og multimusiker Kasper Rasmussen (Folkeklubben, Aura Dione, Annika Aakjær etc.) og et yderst kompetent hold bestående af musikere som Jesper Elnegaard, Mads Reinhold, Mika Vandborg, Kasper Tranberg og Mads Hyhne, har Dicte begået et album, der trækker på de musikalske koryfæer, hun voksede op med i 70’erne. ‘Let’s Escape’ står på skuldrene af klassikere som Bowies ‘Scary Monsters’, Stevie Wonders ‘Hotter Than July’ og Blondies ‘Parallel Lines’, fortæller Dicte, der selv har haft ørkensoul-singlen ‘Mobile Home’ og den power fulde ‘Bring Back My Man’ samt ’Shoot A Hole In The World’ i rotation på P6 Beat.
Singleforløbernes kompromisløse musikalske universer er blevet sammenlignet med Nick Caves af internationale musikmedier som SheMakesMusic og Nordic Music Central, mens Politiken beskrev hendes “smukt irrede” vokal som det at høre en rundsav synge i slowmotion: “Hun lyder nærmest som Marianne Faithfull her, og hurra for det”, lød ordene fra Pernille Jensen. ‘Let’s Escape’ udkom på Stunt Records d. 31. maj, og du kan høre sangene live på Dictes efterårstur
Spørger man nogle af landets musikanmeldere, så er en koncert med Dicte veloplagt og stålsat, der er magi og inderlighed og øjeblikke af skønhed mixet med rå attitude. Hendes sange kryber ind under huden på lytterne, de er rene, stærke, sfærisk og forfinede og altid med den stærke vokal i centrum. En anmelder har udtrykt det som ”en sanselig rejse man ikke har lyst til at vende hjem fra”.
Advertisement

Where is it happening?

Templet, Jernbanevej 16, 2800 Kongens Lyngby, Danmark,Kongens Lyngby, Lyngby, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

fmk.NU

Host or Publisher fmk.NU

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Lyngby

Fastelavn p\u00e5 Osten
Sat, 01 Mar, 2025 at 08:00 pm Fastelavn på Osten

Rævehøjvej 36, 2800 Kongens Lyngby, Denmark

WORKSHOPS PARTIES
Last Person Standing - Riding All Day
Sun, 02 Mar, 2025 at 07:00 am Last Person Standing - Riding All Day

Dyrehavevej 8, 2930 Klampenborg, Denmark

SPORTS TRIPS-ADVENTURES
CIO Executive Forum Denmark
Thu, 06 Mar, 2025 at 08:30 am CIO Executive Forum Denmark

Sølyst

BUSINESS
Free Belgian Waffles with toppings \ud83e\uddc7\ud83c\udf66
Thu, 06 Mar, 2025 at 11:30 am Free Belgian Waffles with toppings 🧇🍦

Kemitorvet, 2800 Kongens Lyngby, Danmark

AEGTESKAB | Richter
Fri, 07 Mar, 2025 at 07:00 pm AEGTESKAB | Richter

Telefonvej 16, 2860 Søborg, Denmark

MUSIC ENTERTAINMENT
UNG-SKAB \/ Templet
Fri, 07 Mar, 2025 at 09:00 pm UNG-SKAB / Templet

Templet

FESTIVALS MUSIC
Sat, 08 Mar, 2025 at 08:00 am Kreds 1 udstilling og GF, samt Team Special udstilling!

Stengård Skole

Bob Dylan. Intim koncert foredrag af Nicklas Burman. Inkl. 2 retters middag.
Fri, 07 Feb, 2025 at 06:00 pm Bob Dylan. Intim koncert foredrag af Nicklas Burman. Inkl. 2 retters middag.

Klampenborg Station, Gentofte

MUSIC CONCERTS
Frankie And Me  \/ Templet
Fri, 21 Feb, 2025 at 08:00 pm Frankie And Me / Templet

Templet

FESTIVALS CONCERTS
Tigeroak \/ Templet
Thu, 27 Feb, 2025 at 08:00 pm Tigeroak / Templet

Templet

MUSIC ENTERTAINMENT
Dicte & The Diamonds \/ Templet
Sat, 01 Mar, 2025 at 09:00 pm Dicte & The Diamonds / Templet

Templet

CONCERTS ART
Koncert med NOVO Quartet (DK)
Mon, 10 Mar, 2025 at 07:30 pm Koncert med NOVO Quartet (DK)

Helleruplund Kirke

CONCERTS
Skovriderkroen Koncert - Charlottenlund.
Sat, 15 Mar, 2025 at 08:00 pm Skovriderkroen Koncert - Charlottenlund.

Strandvejen, Charlottenlund

CONCERTS
Katrine Unders\u00f8ger | Richter
Sun, 16 Mar, 2025 at 01:30 pm Katrine Undersøger | Richter

Telefonvej 16, 2860 Søborg, Denmark

CONCERTS
Baby Did a Bad Thing | Richter
Fri, 28 Mar, 2025 at 07:00 pm Baby Did a Bad Thing | Richter

Telefonvej 16, 2860 Søborg, Denmark

MUSIC ENTERTAINMENT
Fri, 28 Mar, 2025 at 09:00 pm FRIDAY MUSIC 28/3-25

Oticon Salen

ENTERTAINMENT MUSIC
Nearly Elton
Sat, 05 Apr, 2025 at 08:00 pm Nearly Elton

Skovshoved Havn 16B, 2920 Charlottenlund, Denmark

CONCERTS FOOD-DRINKS
Koncert med Sir Andr\u00e1s Schiff
Mon, 07 Apr, 2025 at 07:30 pm Koncert med Sir András Schiff

Helleruplund Kirke

CONCERTS
Anne Dorte Michelsen - Duo \/ Templet
Sat, 26 Apr, 2025 at 08:00 pm Anne Dorte Michelsen - Duo / Templet

Templet

CONCERTS
Frihedskoncert og f\u00e6llessang med Koret Papaya I Buddinge Kirke
Wed, 30 Apr, 2025 at 07:30 pm Frihedskoncert og fællessang med Koret Papaya I Buddinge Kirke

Buddingevej 293, 2860 Søborg, Denmark

CONCERTS

What's Happening Next in Lyngby?

Discover Lyngby Events