Det kunne jo også gå godt - foredrag med Peter Frödin | Esbjerg

Schedule

Mon Nov 17 2025 at 07:00 pm to 09:00 pm

UTC+01:00

Location

Esbjerg Park | Esbjerg, RB

Advertisement
Kom og bliv klogere på det lækre i livet, når Peter Frödin drager på landevejen med en ny og inspirerende talk. Rejs med Frödin tilbage i tiden, hvor han deler farverige fortællinger fra et ekstraordinært liv med fokus på alt det, der er værd at bygge på.
Troen på det gode
Gennem sin imponerende karriere har Peter Frödin altid haft en urokkelig tro på det gode i verden. Nu kan du kan du opleve ham live, når han indtager scenen med farverige fortællinger fra et ekstraordinært liv i medgang og modgang – men altid med et positivt mindset.
Med sig på scenen tager Peter Frödin forfatter, Danni Travn, som er medforfatter til hans humørfyldte erindringsbog ”Kan han li’ at fiske – og andre godbidder fra mit vidunderlige liv”.
Godbidder fra et vidunderligt liv
Med afsæt i sin rørende og sjove selvbiografi – og med et galleri af personlige billeder – inviterer Frödin os ind i et levende tilbageblik på den rejse, der har formet hans optimistiske livssyn. Fra en barndom med højt til loftet på 60’ernes og 70’ernes Amager – og gennem 42 år i den danske underholdningsbranche, hvor mødet med ligesindede, som fx Hella Joof, banede vejen for de figurer og sange, vi alle kender og elsker i dag.
En sprudlende hyldest
Tag plads i salen og vær med, når Peter Frödin tager teten på at præsentere dig for alt det lækre i livet. Hans foredrag er en sprudlende hyldest til det positive livssyn og til mennesket i alle dets afskygninger. Ikke mindst er det en kærlighedserklæring til alle, der forsøger at gøre verden lidt større.
Du vil med garanti både komme til at grine højt og gøre dig tanker om, hvordan du selv skaber fokus på de gode ting i livet. For hvem ved... Det kunne jo også gå godt?
Advertisement

Where is it happening?

Esbjerg Park, Stormgade 200, 6700 Esbjerg, Danmark, Esbjerg, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Tikko

Host or Publisher Tikko

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Esbjerg

Julefrokost den 21. november kl. 17:30 til 22:30 med musik og spisning.
Fri, 21 Nov at 05:30 pm Julefrokost den 21. november kl. 17:30 til 22:30 med musik og spisning.

Sædding Fritidscenter, Samlingssalen (I gamle skolegård) Fyrparken 1b 6710 Esbjerg

BRADA: (Caixa Cubo+ 2)
Fri, 21 Nov at 07:30 pm BRADA: (Caixa Cubo+ 2)

Ribe Pakhus

MUSIC ENTERTAINMENT
Ganger | Tobakken, Esbjerg
Fri, 21 Nov at 08:00 pm Ganger | Tobakken, Esbjerg

Tobakken, Gasværksgade 2, 6700 Esbjerg, Denmark

Tumlekirke
Sat, 22 Nov at 09:30 am Tumlekirke

Ulvevej 110, 6715 Esbjerg, Denmark

Foredrag: Fremtidens verdensrige \u2013 set med Martinus\u2019 \u00f8jne
Sun, 31 Aug at 04:00 pm Foredrag: Fremtidens verdensrige – set med Martinus’ øjne

Jyllandsgade 30, 1. sal, 6700 Esbjerg, Denmark

BODIL J\u00d8RGENSEN OG MIKKEL WOLD "MOD TIL LIVET\u201d
Mon, 15 Sep at 07:30 pm BODIL JØRGENSEN OG MIKKEL WOLD "MOD TIL LIVET”

Kannikegården i Ribe

Fra udbr\u00e6ndt med tankemylder og stress-til at st\u00e5 st\u00e6rkt med succes
Mon, 29 Sep at 06:30 pm Fra udbrændt med tankemylder og stress-til at stå stærkt med succes

Huset Gammelhavn

PERFORMANCES WORKSHOPS
Det gode seniorliv - s\u00e5dan f\u00e5r I et langt, indholdsrigt og aktivt liv som seniorer
Thu, 09 Oct at 07:00 pm Det gode seniorliv - sådan får I et langt, indholdsrigt og aktivt liv som seniorer

Præstegårdskolen (Salen) Søndervangen 18 6700 Esbjerg

Foredrag med Lene og Anders Beier
Mon, 27 Oct at 07:30 pm Foredrag med Lene og Anders Beier

Kvaglundparken 12, 6705 Esbjerg, Denmark

What's Happening Next in Esbjerg?

Discover Esbjerg Events