Den Mänskliga Faktorn med Ronny Eriksson, Leo Holmberg & Christina Kjellson
Schedule
Mon, 15 Sep, 2025 at 07:30 pm
UTC+02:00Location
Storsjöteatern | Östersund, JA
Advertisement
DEN MÄNSKLIGA FAKTORN MED RONNY ERIKSSON, LEO HOLMBERG & CHRISTINA KJELLSONI dessa bedrövliga tider med en massa omänskliga faktorer vill sångaren/låtskrivaren/ståupp-komikern Ronny Eriksson, bluesgitarristen Leo Holmberg och artisten och låtskrivaren Christina Kjellson bjuda in till föreställningen ”Den mänskliga faktorn”. Mycket skratt, kanske lite gråt och ett skönt sväng utlovas!
Ronny Eriksson har under många år varit en anlitad ståupp-komiker och även sångare/låtskrivare i den norrbottniska kultgruppen Euskefeurat. Leo Holmberg är en rutinerad väletablerad Piteåbaserad bluesgitarrist som bl.a. spelar med bluesbandet Ramblin’ Minds. Tillsammans har dessa två gjort otaliga spelningar som lovordats av publik landet runt. Föreställningar där de korsbefruktar varandra med Ronnys underfundiga texter och roande mellansnack klädda i Leos musikaliska scenografi. Ronny och Leo har känt varandra länge, redan 1994 var Leos band Ramblin Minds husband i tv-programmet ”The Ronny Eriksson Show”.
Under hösten ger de sig ut på turné i sällskap av den fantastiska artisten och låtskrivaren Christina Kjellson som grädde på moset - en av Sveriges finaste artister och låtskrivare, bördig från Jämtland. Med sin unika språkbehandling och yviga musikalitet är hon en mycket uppskattad låtskrivare och liveartist. Hon skriver text och musik som träffar rakt i hjärtat. Låtar med färg, djup och lekfullhet varvat med värme, humor, vemod och existensialism. En av de roligaste och mest energiska artister och låtskrivare som kan upplevas. Christina Kjellson har fått SKAP-stipendium, Olrogstipendiet och Fred Åkerström-stipendiet för personer som ”på ett betydelsefullt sätt arbetat för att bevara, utveckla och/eller skapa svensk visa”. 2015 erhöll hon ett femårigt arbetsstipendium från Konstnärsnämnden. Hon har gett ut sju skivor: Ordagrant (1994), Långt till Amerika (1995), Mitt i en mening (2000), 39plus (2003), Grannar (2009), Sagt & Gjort (2010), Ökensand (2013) och hennes senaste Blå moped (2019).
TILLGÄNGLIGHET:
Entré och WC anpassad till personer med funktionsvariation finns.
Särskilda platser för personer med funktionsvariation med rullstol finns i bakre delen av teatersalongen.
BILJETTER:
Förköp via Tickster (se länk)
Ordinarie - 400 kr
Medlem i Klubb SAM - 370 kr
Studerande/under 26 år - 300 kr
Konserten/föreställningen presenteras i samarbete med Kulturrådet, Östersunds kommun, Studieförbundet Bilda och TeloGott.
Advertisement
Where is it happening?
Storsjöteatern, Residensgränd 10,Östersund, SwedenEvent Location & Nearby Stays: