Dalajlama – jeho odkaz a poslání: Promítání a beseda s Viliamem Poltikovičem
Zveme vás na večer s promítáním filmu věnovaného odkazu a poslání Jeho Svatosti 14. dalajlamy. Letos si zároveň připomínáme jeho krásné 91. narozeniny.
Viděli jste už dokument Dalajlama v buddhových stopách? Přijďte se na něj podívat a po promítání si popovídat s Viliamem Poltikovičem. Řeč bude nejen o životě a odkazu Jeho Svatosti 14. dalajlamy, ale také o novém filmu Dalajlama – Oceán moudrosti, který bude mít začátkem července premiéru v českých kinech.
Dalajlama v buddhových stopách (52. minut)
Hlavní postavou dokumentárního filmu je 14. tibetský dalajlama Tändzin Gjamccho, který nás ve filmu provádí po nejposvátnějších místech buddhismu, která jsou spjata s životními předěly velkého učitele.
Natáčení filmu započalo v roce 2008 a skončilo v létě 2015, natáčelo se v Indii, Nepálu, Tibetu, Číně, Laosu a na Šrí Lance. Jeho Svatost dalajlama nás provede po nejposvátnějších místech buddhismu, která jsou spjata s životními předěly velkého učitele. Je to Lumbiní, kde se Buddha narodil, Bódhgaja, kde Buddha dosáhl osvícení, Sárnáth, kde poprvé promluvil o svém poznání, a Kušinagara, kde prožil své poslední chvíle. Zároveň dalajlama srozumitelně přibližuje esenci buddhismu, a to i v jeho nejnáročnější podobě – učení o prázdnotě. Dále vysvětluje význam práce s myslí, s rušivými emocemi, hovoří i o současné situaci a zdůrazňuje význam vnitřních hodnot, lidskosti, péče o druhé – narůstající agresi mladých lidí můžeme vyřešit zavedením výuky morálky a etiky na světském základě ne na náboženském.
Dále uvidíme i zvláštní obřady (například obřad Kálačakry, kterého se zúčastnilo čtvrt milionu lidí), nejpozoruhodnější buddhistické památky v Indii (buddhistická univerzita v Nálandě, jeskyně v Adžantě a Éllóře, stúpa v Saňčí a další), nejvýznamnější džinistické památky (chrámová hora Šantruňdžaja s tisícem chrámů z mramoru), největší klášter světa ve východním Tibetu, kde žije přes 50000 mnichů a mnišek a mnohá další pozoruhodná místa.
Orientační čas této akce je je 2 hodiny, záleží na počtu otázek.
Cena: 300 Kč, nebo 500 Kč pro dvojici (budete-li dva, uveďte to prosím předem v přihlašovacím formuláři)
Další informace a přihlášení:
https://www.peterbartal.cz/akce/dalajlama-jeho-odkaz-a-poslani/
-------------
-------------
Další promítání a besedy s Viliamem Poltikovičem v Praze:
https://www.peterbartal.cz/lektor/viliam-poltikovic/
Where is it happening?
Event Location & Nearby Stays:

















