Czas na nową architekturę - debata 1 "Co widać, a czego zobaczyć się nie da"

Schedule

Wed Feb 26 2025 at 06:00 pm to 09:15 pm

UTC+01:00

Location

Faktyczny Dom Kultury | Warsaw, MZ

Advertisement

"Czas na nową architekturę" - DEBATA 1
Ejsmont / Czechowicz / Springer / Celiński
Dyskusja o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pokazała, jak powierzchowna bywa debata architektoniczna w Polsce. Większość argumentów, jakie padały przy okazji otwarcia nowego gmachu, miała charakter czysto formalny i estetyczny. Tymczasem znaczenie tego budynku wykracza daleko poza jego wygląd.
W debacie wizualność budynków jest jednak bardzo często stawiana ponad ich użytecznością. Co więcej, debata ta opiera się na fotografiach i komputerowych renderach - wizualnych reprezentacjach budynków, a nie samych budynkach. W pierwszym odcinku naszego cyklu Artur Celiński zada pytania o to jak formę Muzeum Sztuki Nowoczesnej wpłynęły na odbiór tego gmachu. Rozmowa ma być przyczynkiem do refleksji o tym, co w architekturze widzimy, gdy na nią patrzymy, a czego zobaczyć i sfotografować się nie da, i jaki ma to wpływ na projektowanie i używanie budynków.
Marta Ejsmont / fotografka pracująca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, autorka książki fotograficznej "MSN. Budowa muzeum" dokumentującej proces powstawania tego gmachu.
Marcin Czechowicz/ MCM Production - z wykształcenia architekt, z pasji fotograf architektury i wnętrz. Od prawie 25 lat współpracuje z magazynami wnętrzarskimi i architektonicznymi w Polsce i na świecie. Autor zdjęć gmachu MSN opublikowanych w Architekturze - Murator
Filip Springer / Ir2.info - pisarz i fotograf, autor książek poświęconych architekturze, przestrzeni i krajobrazowi. W wydanej niedawno "Szarej godzinie" podejmuje wątek wizualności budynków.
Prowadzenie: Artur Celiński - redaktor naczelny Architektury- Murator
Po dyskusji przewidziany jest poczęstunek i networkig we Wrzeniu Świata.
"Czas na nową architekturę" to cykl debat organizowanych przez Fundację Instytut Reportażu, we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Architekturą - Murator. Mecenasem cyklu jest Invest Komfort
Architektura znajduje się w przełomowym momencie. Nowe wymagania ekologiczne, presja ograniczenia ruchu budowlanego, rosnące potrzeby inwestorów i użytkowników sprawiają, że przyszłość tej dziedziny jawi się jako zagadkowa i tym samym fascynująca. Jednocześnie współczesna polska architektura jest dziś pod wieloma względami lepsza niż dekadę czy dwie temu. Jeśli jednak mamy uporać się z wyzwaniami, jakie przed nami stoją, za kolejne dwie dekady architektura musi wyglądać i działać zupełnie inaczej. A to oznacza, że konieczny jest głęboki i zakrojony na lata namysł nad jej kondycją i przyszłością. Kto dokładnie ma to robić, kto może, kto ma ku temu warunki? Jaka jest rola państwa, a jaka prywatnych interesariuszy? I gdzie w tym wszystkim są architekci i architektki?
Artur Celiński - redaktor naczelny najstarszego i najważniejszego w Polsce magazynu architektonicznego – „Architektury–Murator” – zada te wszystkie pytania swoim gościom w cyklu „Czas na nową architekturę” organizowanym przez Instytut Reportażu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Invest Komfort. Przez najbliższych pięć miesięcy w Faktycznym Domu Kultury będziemy się spotykać z czołowymi polskimi architektami i architektami, osobami, które architekturę badają, kształtują, fotografują i opisują. Wspólnie zastanowimy się, co nam umyka, gdy sprowadzamy budynki do obrazków, jak ratować proces projektowania, jeszcze zanim w ogóle się rozpocznie i gdzie sytuować sprawczość architektów. Jedną z debat poświęcimy drzewom, aby pokazać, że budowa wcale nie musi im zagrażać, a może sprzyjać. Cykl podsumujemy dyskusją o przyszłości i o tych, którzy mają wszystkie narzędzia, aby ją kształtować. Każda debata będzie transmitowana online. Rozmów będzie można także posłuchać w podcaście „Architektury – Murator”.
W kolejnych spotkania cyklu udział wezmą:
Monika Arczyńska (a2p2)
Artur Celiński (Architektura-murator)
Michał Ciomek (Invest Komfort)
Michał Duda (Muzeum Architektury)
Paweł Grodzicki (WXCA)
Szymon Januszewski (Insomnia)
Robert Konieczny (KWK Promes)
Wojciech Kotecki (BGK)
Bolesław Stelmach (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki)
Magdalena Wnęk (Toposcape)

26 marca – Przed projektem
Gdy inwestycyjna maszyna rusza, czasu na namysł jest coraz mniej. Gdy inwestor jest publiczny, zmiany w projekcie są trudne ze względu na dyscyplinę finansów publicznych i reżimy związane z finansowaniem. W przypadku inwestora prywatnego pośpiech warunkowany jest chęcią albo koniecznością komercjalizacji obiektu. A gdyby tak zrobić krok wstecz? Przecież kluczowe decyzje o projekcie zapadają niekiedy na długo, zanim ktokolwiek usiądzie do projektowania. Warto się przyjrzeć temu momentowi – sprawdzić, co można zrobić dla budynku i jego użytkowników przed procesem projektowym. Na przykładzie szeroko dyskutowanego konkursu na rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu sprawdzimy, w jakim sposób można przygotować konkurs albo brief dla pracowni, aby w efekcie powstał jak najlepszy budynek.

16 kwietnia – Nie chcę, ale …
Kodeks etyki zawodowej architekta ustawia wysoko poprzeczkę dla tych, którzy chcą związać się z branżą. Te wymagania weryfikowane są później realiami uprawiania zawodu. Oczekiwania względem architektów i architektek będą rosnąć także w związku z coraz większą świadomością śladu ekologicznego architektury. Jak ta sytuacja przekłada się na trendy i mody? Jaki ma wpływ na postawę i elastyczność inwestorów? Czy architekci i architektki mają sprawczość i gdzie się ona znajduje? I czy da się łączyć komercyjny sukces pracowni z wysokimi wymaganiami związanymi z wykonywaniem „zawodu zaufania publicznego”? To pytania, nad którymi pochylimy się w trzecim spotkaniu z cyklu.

21 maja – Drzewo w architekturze
To temat, który rozpala każdą dyskusję o architekturze i urbanistyce. Pojęcie „betonozy” upowszechnione przez Jana Mencwela stało się dla niektórych poręcznym narzędziem do rozmowy o zieleni w mieście, dla innych cepem, którym można skrytykować każdy architektoniczny gest niebędący aktem zazieleniania. A przecież, przy głębokiej konieczności wprowadzania roślin do naszych miast, nie jest tak, że każdy ich fragment powinien być porośnięty zielenią. W tej dyskusji chcemy jednak być bardziej szczegółowi. Nie będziemy więc mówić o szeroko rozumianej zieleni. Chcemy przyjrzeć się drzewom i zastanowić się, jakie są szanse ich przetrwania w tak niesprzyjającym środowisku jak plac budowy.
18 czerwca – Kto się zajmuje przyszłością architektury
Architektura nie była w podobnym momencie od ponad stu lat. Pytanie o korektę kierunku jej rozwoju to także pytanie o siły, które mogą tej korekty dokonać. Podczas spotkania zastanowimy się, czy rynkowe uwarunkowania sprzyjają, czy może utrudniają zmiany, jaka jest rola państwa i powołanych przez nie instytucji zajmujących się namysłem nad architekturą, a przede wszystkim – czy spoglądając w przeszłość architektury, jesteśmy w stanie wytyczyć jej rozsądną drogę w przyszłość.



Advertisement

Where is it happening?

Faktyczny Dom Kultury, ulica Konstantego I. Gałczyńskiego 12, 00-362 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

InstytutR

Host or Publisher InstytutR

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Warsaw

Cybersecurity for Startups: Protect Your Data on a Budget
Wed, 26 Feb, 2025 at 04:30 pm Cybersecurity for Startups: Protect Your Data on a Budget

Варшава

IT BUSINESS
Zgrajmy si\u0119! Spotkanie plansz\u00f3wkowe
Wed, 26 Feb, 2025 at 05:00 pm Zgrajmy się! Spotkanie planszówkowe

ul. Kasprowicza 14, 01-871 Warsaw, Poland

"Czy historia sztuki mo\u017ce pom\u00f3c w walce o r\u00f3wno\u015b\u0107 p\u0142ci?" - wyk\u0142ad Sonii Kiszy
Wed, 26 Feb, 2025 at 05:30 pm "Czy historia sztuki może pomóc w walce o równość płci?" - wykład Sonii Kiszy

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warsaw, Poland

\ud83c\uddee\ud83c\uddf9\ud83c\udded\ud83c\uddf7 Karnawa\u0142 w Wenecji i w Rijece \ud83d\udc83\ud83d\udd7a\ud83c\udf89
Wed, 26 Feb, 2025 at 05:45 pm 🇮🇹🇭🇷 Karnawał w Wenecji i w Rijece 💃🕺🎉

Zbiórka w Warszawie, ul. Emilii Plater 47

Otwarte Spotkanie Fotograficzne \ud83d\udcf7
Wed, 26 Feb, 2025 at 06:30 pm Otwarte Spotkanie Fotograficzne 📷

Pałacyk Konopackiego

Litigation University 2025
Wed, 26 Feb, 2025 at 06:30 pm Litigation University 2025

ul. Grzybowska 56, 00-844 Warsaw, Poland

POLAR + The Oklahoma Kid, InRetrospect \/ 26.02.25 \/ VooDoo, Warszawa
Wed, 26 Feb, 2025 at 07:00 pm POLAR + The Oklahoma Kid, InRetrospect / 26.02.25 / VooDoo, Warszawa

VooDoo Club

CONCERTS SPORTS
Relaksacja d\u017awi\u0119kiem Mis, Gong\u00f3w i innych instrument\u00f3w
Wed, 26 Feb, 2025 at 07:00 pm Relaksacja dźwiękiem Mis, Gongów i innych instrumentów

Babiniec - przestrzeń rozwoju dla Kobiet

CONCERTS
Przegl\u0105d Film\u00f3w Japo\u0144skich w Kinie Elektronik
Thu, 20 Feb, 2025 at 07:00 pm Przegląd Filmów Japońskich w Kinie Elektronik

Kino Elektronik

ENTERTAINMENT PERFORMANCES
move on up - warsztat improwizacji kontaktowej z charliem morriseyem
Fri, 21 Feb, 2025 at 06:00 pm move on up - warsztat improwizacji kontaktowej z charliem morriseyem

Studio42

ART PERFORMANCES
Fri, 21 Feb, 2025 at 08:00 pm PhantomYoki @ OCZKI in Warszawa

OCZKI

CONCERTS MUSIC
MALUGI \/ HANNYA \/ TRUANT B2B EDVVIN | 21.02
Fri, 21 Feb, 2025 at 11:00 pm MALUGI / HANNYA / TRUANT B2B EDVVIN | 21.02

Wojciecha Oczki 1A, 02-007 Warsaw, Poland

PERFORMANCES ART
Wilki w Kampinoskim Parku Narodowym (tropy, ko\u015bci i wilcze zwyczaje)
Sat, 22 Feb, 2025 at 07:30 am Wilki w Kampinoskim Parku Narodowym (tropy, kości i wilcze zwyczaje)

plac Defilad, Śródmieście, Polska

ART LITERARY-ART
Zawody the von hauffs 22-23.02.2025, Zalesie G\u00f3rne
Sat, 22 Feb, 2025 at 08:30 am Zawody the von hauffs 22-23.02.2025, Zalesie Górne

Edukacja Przygodowa

ART
Warsztaty Rally-Free z Magdalen\u0105 Horodysk\u0105
Sat, 22 Feb, 2025 at 10:00 am Warsztaty Rally-Free z Magdaleną Horodyską

Derdowskiego 46, 05-500 Piaseczno, Poland

SPORTS ART
XXXIV Dni Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii
Sat, 22 Feb, 2025 at 10:00 am XXXIV Dni Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii

BUW- Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

BUSINESS CONFERENCES
AudioMarymont: spacer d\u017awi\u0119kowy
Sat, 22 Feb, 2025 at 12:00 pm AudioMarymont: spacer dźwiękowy

Stefana Czarnieckiego 51, 01-541 Warsaw, Poland

ART
SZTUKA W KADRZE | OPOWIE\u015aCI DENGBE\u017b\u00d3W 7 +
Sat, 22 Feb, 2025 at 12:00 pm SZTUKA W KADRZE | OPOWIEŚCI DENGBEŻÓW 7 +

Aleje Ujazdowskie 20, 00-031 Warsaw, Poland

ART STORYTELLING
Kinoteka Kultury i Sztuki | Cykl film\u00f3w o sztuce: Munch, Caravaggio, Muzeum Prado, Tintoretto
Sat, 22 Feb, 2025 at 12:00 pm Kinoteka Kultury i Sztuki | Cykl filmów o sztuce: Munch, Caravaggio, Muzeum Prado, Tintoretto

Plac Defilad 1 , 00-901 Warsaw, Poland

ART ENTERTAINMENT
"Elektryczny romantyzm" | Spotkanie z Piotrem Urbanowiczem i Aleksandr\u0105 Skowro\u0144sk\u0105
Sat, 22 Feb, 2025 at 02:00 pm "Elektryczny romantyzm" | Spotkanie z Piotrem Urbanowiczem i Aleksandrą Skowrońską

Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warsaw, Poland

ART LITERARY-ART

What's Happening Next in Warsaw?

Discover Warsaw Events