Csak múlna már el, nem is én vagyok ez már
Schedule
Wed, 05 Feb, 2025 at 06:00 pm
UTC+01:00Location
Hold utca 21., Budapest V. kerület, Hungary, 1054 | Budapest, BU
Advertisement
Csak múlna már el, nem is én vagyok ez márkiállító művészek: BODROGI Judit, GÁSPÁR Annamária, KOVÁCS Petra, NAGY Kriszta Tereskova, Denisa ŠTEFANIGOVÁ, TÖTTÖS Kata, VÁROSI Gabriella
kurátor: KOCSIS Katica esztéta
megtekinthető: 2025. február 5-28.
Emberként, nőként sokféle olyan kívülről érkező hatás ér minket, amelyek különféle sebeket ejtenek rajtunk, amelyek blokkolnak, megbénítják a bennünk égő belső tüzet, elgyengítenek. Erőszakos, agresszív behatolások ezek, amelyek felkészületlenül érnek, amelyekkel szemben tehetetlenek vagyunk, éppen ezért destruálnak. Meghasonlunk, darabjainkra hullunk, összetörünk.
A mostani kiállítás ennek az állapotnak a sajátosságait járja körül hét olyan női alkotó művein keresztül, amelyek, bár eltérő személyes élményekből születtek,és más aspektusból szólnak, a sérülékenység, sebezhetőség és törékenység fogalmai mentén mégis egymásra találnak ezekben a terekben.
A művek egy része társadalmi szempontból közelít a témához, a nőket ért fizikai és érzelmi bántalmazás szociális aspktusait járják körül. Kovács Petra tablókat fest, amelynek szoborszerű női alakjai kővé dermedve, tekintetüket vesztve merednek a néző felé. Időtlenek ható figurák ők, ridegek és cselekvésre képtelen alakok, akik az őket ért abúzusok miatt kiszakadtak az életből, és már nem képesek jelen lenni az itt és most-ban. Fluidáló kontúrjaik izgalmasan rímelnek Denisa Štefanigová kompozíciónak vonalvezetésével. A cseh művész képeiben a fantasztikus, szürreális alakok egymásba olvadnak, határaik fellazulnak, elmosódnak az ambivalenciák és a hierarchiák, így tulajdonképpen a társadalmi normák és rendszerek kérdőjeleződnek meg a művész kompozícióin, miközben ez a fluidálás olykor a destrukció fogalmát is beemeli a befogadásba. A lágyan szétomló, gyűrűdő, tekergő lények keresik önmagukat és a másikat, miközben eggyé válnak a környezetükkel.
Bodrogi Judit művei is légies könnyedséggel beszélnek súlyos fájdalmakról, az emberi test törékenysége és széttöredzettsége izgalmas kontrasztot alkot a hímzés jelentette finomsággal és érzékenységgel. Szenzitív és szenzibilis művei a készülésükben is magukban hordozzák az abúzus jelenségét, hiszen a tű áthatolása a vásznon már önmagában egy erőszakos, sebző gesztus, miközben a hímzés időbelisége és meditatív jellege lágyságot ad ezeknek a képeknek. Bodrogi művei izgalmas párbeszédet folytatnak Nagy Kriszta “Sebes” képeivel, amelyek az alkotó személyes megéléseiből születtek meg. „Szakítottam az akkori csávómmal, nagyon nehéz kapcsolat volt. Sok sebesülést szereztem mellette. A végső szakításba majd belehaltam”, így mesélt a művész e sorozat születéséről, amelynek saját maga volt a modellje, a szándék pedig, hogy megmutassa a sérüléseket, a sebeket magamon, amelyek valódi hegekként jelennek meg, a vászon áthasításával és újravarrásával jöttek létre.
Töttös Kata alakjainak némasága az, ami sokkolja a nézőt. E nők elképsztő fájdalmakat hordoznak magukban, de nem tudják kikiáltani magukból, belül szenvednek, miközben szuggesztív tekintetük segítségért kiált. Még a nő, akinek a szeme kendővel van lekötve, ugyanezzel az erővel szólítja meg a befogadót, nyaka megfeszül, testtartása kiélezett, a kínok kifeszítik minden porcikáját. Kikiáltani vágynak, mégis képtelenek.
Gáspár Annamária alakjai ezzel szemben inkább befelé fordulnak, elrejtőznek a világ elől és magukban, belül próbálnak megoldást vagy értelmet találni azokra a sebesülésekre, fájdalmakra, traumákkal, amelyek ésszel fel nem foghatók. Beburkolóznak, védelmet keresnek a zavaros és bántó külső valóság elől, egy menedéket, ahol biztonságosan meg tudnak birkózni a fájdalommal.
A térben Városi Gabriella a Te lelkedet is tőr járja át installációjának darabjai több helyen is feltűnnek, amelyek így egybe is fogják, összefűzik egymással a kiállított alkotásokat. E kisméretű, intim munkák a szíven ejtett erőszakos megsebzés metaforái, amelyek visszautalnak a kiállítás címére is, ami a Kispál és a Borz Szívrablás dalából vett idézet. Csak múlna már el, nem is én vagyok ez már, szól a sor, ami egyszerre állítja a fájdalmakból való kigyógyulás vágyát, valamint az abúzusok okozta személyiségtorzulást, az egyén destruálódását.
Advertisement
Where is it happening?
Hold utca 21., Budapest V. kerület, Hungary, 1054, Hold utca 21, Budapest 1054, Magyarország,Budapest, HungaryEvent Location & Nearby Stays: