CLAUS MEYER - HVAD SKAL VI HA’ AT SPISE I AFTEN? // Skråen
Schedule
Mon, 18 May, 2026 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Skråen | Aalborg, NJ
Advertisement
HVAD SKAL VI HA’ AT SPISE I AFTEN?Et mad- og måltidsshow med Claus Meyer på Skråen den 18. maj 2026 🥗🥙🥘
I Hvad skal vi ha’ at spise i aften? kan publikum opleve en aften i selskab med hele Danmarks madmand, Claus Meyer – en skikkelse, hvis betydning for dansk gastronomi næsten ikke kan overvurderes. I årtier har han flyttet grænser, vækket sanser og ændret vores fælles forståelse af, hvad mad kan være. Nu inviterer han indenfor til et talkshow, der både er personligt, praktisk og fuld af madglæde.
Med udgangspunkt i titlens evige hverdagsdilemma tager Meyer publikum med på en rejse gennem de måltider og øjeblikke, der har formet ham: barndommens margarineorgier, ungdommens møde med det franske køkken og de fandenivoldske visioner om at give hele Danmark adgang til den kulinariske verden, han selv forelskede sig i i Gascogne.
Undervejs flettes fortællingerne sammen med en håndholdt grøntsags-masterclass og en levende dialog med publikum, hvor Meyer – i fællesskab med salen – vurderer medbragte måltidsrester og deres skjulte potentiale. Alt sammen bundet op på den store, simple og evigt aktuelle undren: Hvad skal vi have at spise i aften?
Tag din kæreste, ven, kollega eller tennismakker i hånden, og mød op med åbent sind og en let appetit. Meyer serverer suppe før eller efter showet.
PS! Showet søger udvalgte madrester. Har du en spændende køleskabsrest – noget, du elsker, eller noget, du er tæt på at miste modet over – så tag det med. Måske ender netop dine rester på scenen, når vi blænder op for Vild med rester.
🎟 Billetsalg i Salling (Aalborg), Skråens Billetsalg (torsdag kl. 15-17) samt på Billetlugen.dk
Advertisement
Where is it happening?
Skråen, Kjellerups Torv 1, 9000 Aalborg, Danmark, Aalborg, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.









