Běh na Býčí skálu 2025
Schedule
Sat Dec 13 2025 at 08:30 am to 01:00 pm
UTC+01:00Location
Podhájí 7, 621 00 Brno, Česká Republika | Brno, JM
Advertisement
Informace naleznete zde: https://oris.orientacnisporty.cz/Zavod?id=bude časem doplněnoa
zde je přihláška: bude časem doplněno
Celá trasa (cca 30 km/+ 800 m) od Pavla Juřici viz http://connect.garmin.com/activity/250676660 (přepni se na: Zobrazit v metrické) .
Původní trasu z Garminu od P. Juřici naklikal dále P. Bartel na
https://connect.garmin.com/modern/course/322415386 a já (Z. Bartoš) jsem ji dal na https://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=305021 , odkud je možné si stáhnout gpx soubor.
Trasa polovičního závodu na 14,2 km (ale i tak s cca 400 m stoupáním !) viz http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=38817 . Odtud je možné stáhnout soubor gpx.
Šatny nebudou k dispozici, ale v cíli bude jeden stan pro uložení věcí a možnost převleční.
Nedaleko místa startu je možné i zaparkovat auto a u parkoviště je zastávka MHD Letovická (bus č. 42 a 70).
Souřadnice parkoviště jsou 49°14'50.250"N, 16°35'16.167"E (resp. N 49° 14.83950', E 16° 35.27095') a jeho polohu na mapě najdete na https://mapy.cz/s/1fr4y .
Start je pak tady: https://mapy.cz/s/1fr7g .
Další informace o Běhu na Býčí skálu jsou např. tady:
https://mslavia.cz/akce/beh-na-byci-skalu-2019-porada/
http://zbm.eob.cz/zavody/bycina/
https://www.behej.com/topic/2071-beh-na-byci-skalu-2007/
Směs informací:
Termín: první či druhá sobota/neděle v prosinci
Start a cíl: Řečkovice, konec hráze retenční nádrže – „Zamilec“ – tam jako vždycky.
Sraz: od 8:30 u místa startu.
Ročník = aktuální rok mínus 1962
Tratě: 30 km – výživná, budete na ni dlouho vzpomínat
15 km – dříve jen pro slabé, nemocné a ženy, teď přibyli ještě staří, kteří už 30 fakt nemůžou, a mladí, kteří ještě 30 fakt nemůžou. Proti třicítce působí jako neobyčejně krátká trať.
Kategorie: muži, ženy – na každé trati.
Start:
a, 9:00 – 30 km (zájemci o tuto trať, kteří vědí, že poběží opravdu dlouho – stan u cíle určený na převlečení a uschování věcí bude k dispozici od 8:30)
b, 9:30 – 30 km (všichni ostatní zájemci o 30 km)
c, 10:00 – 15 km
Měření časů: elektronicky (Sportident) – čipy budou pro ty, kteří je nemají připraveny, k zapůjčení na prezentaci (bez zálohy)
Trasa: Zamilec – Soběšice – Útěchov (zde je obrátka patnáctky – kolem konečné městských autobusů) – Adamov – Býčí skála, zpět po stejné trase. Běží se převážně po lesních cestách, jen Adamov – Býčí skála je silnice.
Profil tratí: rovinka po startu (0,5 km),dlouhý kopec (2,5 km)do Soběšic, pak houpáky se stoupavou tendencí do Útěchova (další 4 km), rovinka přes Útěchov (0,5 km), dlouhý seběh (2,5 km)do Adamova, rovinka na Býčí skálu (asi 5 km) a zpět.
Tradice: kdysi to byl kondiční běh brněnských horolezců, běhalo se v pohorkách, čas byl jen doplňujícím údajem, podstatné bylo zúčastnit se a doběhnout (to ostatně zůstalo).
Pak se objevili orienťáci a atleti, stal se z toho závod, největší rozkvět asi před 20 lety, pak zůstali jen nejvěrnější, pár let se běhala jen patnáctka. Posledních deset let znamenalo opět renesanci třicítky.
Podmínky:
Občerstvení na obrátce na Býčí skále – ionťák, voda, čaj, ovoce, cola, sůl, tyčinky, atd. Patnáctka – bez občerstvení.
Počasí: většinou drsné – zima, sníh, led, ledový déšť, kroupy, bláto – všechno už tady bylo. Silní z toho profitujou, slabší mají zážitek. Kdyby náhodou bylo teplo a sucho, tak je to výjimka.
Ceny: běžíme pro čest a slávu – každý pro to, čeho má míň.
Všechny vás zve
Libor Zřídkaveselý
za organizátory
Historie:
Rok 2012 https://www.facebook.com/events/485257274828871/
(roky 2011 a 2013 z FB asi zmizely, roky 2014 a výše jsou v uplynulých Událostech hlavní FB stránky závodu).
Osobní vzpomínky účastníků:
Ing. Jan Krch http://fotonec.blogspot.com/2011/11/s-drobkem-o-lezeni.html (napsal dne 12.11.19): Kdo neběžel aspoň jednou "dlouhou Býčinu" není dovopravdovskej horolezec a o atletech a orienťácích ani nemluvím. Já běžel ten první ročník (1962) v pohorách a pak ještě asi 6x, to už v maratonkách.... A to se ještě ten první ročník běžel tak, že za Adamovem je doprava vysoké vedení, kde býval průsek. Tím se šlo nahoru až na snad modrou značku a po ní v podstatě už po vrstevnici až kousek za Býčí skálu a pak dolů na silnici. Zpět už stejně jako dnes (trasa výše popisované verze je na https://mapy.cz/s/korojotunu ). První byli spolu Pavel Přerost a Vašek Bůzek (+) a já asi za půl hodiny po nich třetí...
V roce 2023 J. Krch napsal: Zcela určitě to nebyl v roce 2022 60.ročník. Já začal lézt organizovaně v roce 1963 a asi za rok dva jsem už by v krajském horolezeckém družstvu pod vedením Jiřího Ševčíka, který ten závod zorganizoval. Takže 1. ročník až v roce 1964 - spíše 1965.
Ing. Ivo Doušek (napsal v 12/2022): V sobotu 10.12.22 jsem strávil dopoledne na startu a v cíli 60. ročníku Běhu na Býčí skálu. Pro mě velmi sváteční den. Už víc než 50 let. Zkusím vysvětlit, proč.
Někdy před 45 lety jsem se začal podílet na jeho organizaci, tehdy to býval významný běh, vždy v sobotu kolem Mikuláše, to moc běhů nebývá, 30 km terénem s převýšením skoro 700 metrů teprve ne, mluvil jsem víckrát do televize, psal jsem o tom dlouhé články do Sportu....
Běh si nachází většinou kolem stovky účastníků, podle pozvánky "slabí, nemocní a ženy běží jen 15 km", ostatní včetně většinou i několika statečných žen 30.
Nejčastěji jsem ráno s někým nakupoval občerstvení na obrátku, potom si zaběhl patnáctku a pak pomáhal v cíli s registrováním běžců z třicítky.
S menší pauzou, kdy organizaci převzali atleti, jsem "Býčinu" s pár kamarády organizoval asi do roku 2010.
Pak jsem onemocněl a předal závod Liborovi Zřídkaveselému, ten nám už dřív pomáhal s fáborkováním trasy. Moc se mu nechtělo, ale vzal to, a teď to má pevně v programu. Díky němu běží závod dál.. Fajn!
Od té doby se chodím podívat na start a cíl, případně si zajedu na otočku k Býčí skále. Přibývá účastníků, které neznám... ale u závodu je i dost skalních, kteří nechybívají, nebo se přijdou podívat. Ty znám.
Pár let po předání, kdy jsem moc nevěděl, co se mnou bude, jsem si představoval, že se to bohužel asi brzo bude běhat jako Douškův memoriál. Ale - díky Bohu - už uplynulo dost let na to, aby to někoho napadlo...
Co pozoruju, současní běžci nemají výkonnost dřívějších, aspoň ne ti, co sem chodívají. Traťový rekord a většina časů pod dvě hodiny je už hodně fousatých. Podle Libora se tehdy jednoduše trénovalo víc. A bývaly velké souboje atletů s orientačními běžci, běhala to i brněnská špička obou sportů. (Ta to ostatně běhá dál... ale ne celá.)
Sice se nedají přesně porovnat jednotlivé roky, protože jsou různé podmínky, bláto, sníh, prší... ale časy, zejména běžných běžců, jsou teď slabší. Porovnal jsem si svůj čas na 30 km z roku 1982, před 40 lety, s letoškem. Letos bylo bláto, tehdy myslím sníh, srovnatelné. Tehdy jsem byl 25. ze 42, včera bych byl stejným časem 14. z 50.
Proč to všechno píšu - živým se pomníky nestavějí, prý si je musí stavět sami. Jsem moc rád, že Libor udržuje v rozpisu moje jméno jako stavitele trati a v pozvánce používá části mého textu. Z něho ocituju: "Běží se pro čest a slávu - každý pro to, čeho má míň." A ještě "Silní z těžkých podmínek profitujou, slabší mají zážitek". I já na ty dva ročníky, co jsem běžel celou třicítku, asi nezapomenu..."
RNDr. Peter Krupka, Ph.D., současný ředitel Gymnázia v Brně-Řečkovicích, 19.12.22 napsal:
"Toto je můj úplně první příspěvek na Facebook, co jsem kdy napsal – ale Býčina si to zaslouží
Běžel jsem ji mnohokrát, někdy výborně (nejlíp 2:15, to ale vůbec nechápu), většinou spíš úplně nadoraz. Loni (2021) třeba za 3:38, dolů z Útěchova do cíle mi to trvalo snad hodinu, šíleně mi to klouzalo, kutálel jsem se z každého většího kopce, přecházel do chůze a pak pomalé chůze, pak zase chvilku předstíral běh ... Ale v cíli jsem byl spokojený stejně jako při tom osobáku, že jsem to zlomil.
Jedna vzpomínka je mimořádná – běželi jsme to jen čtyři, z ostatních účastníků si pamatuju jen Davida Vedru (1974), doběhl asi 8 minut přede mnou. Byl to ročník, který, pokud mě moje vzpomínky neklamou, byl po několika letech pauzy jako ten, kdy se běh obnovil – ale to ví přesně spíš Ivoš Doušek. Rozhodně to byl můj první ročník. Ivoš na mě čekal ještě s jedním kamarádem v cíli, stoupl jsem si na sněhovou kouli jako na stupeň vítězů a dostal dárek.
Tento závod umí opravdu hodně dávat.
Příští rok zase poběžím celou třicítku, ne jen patnáctku, jako letos mezi nemocnými. Těším se a děkuji!"
Info o histroii na webu Triexpertcupu: https://triexpertcup.cz
Seriál - 10. Brněnská 70. léta (část druhá), 5. 7. 2019 | Triexpert
16. prosince 1972 se konal první oficiální ročník Běhu na Býčí skálu, tehdy se ale ještě nezávodilo, jednalo se o kolektivní běh bez měření času. Byl to však už určitý posun oproti létům 1963-1971, kdy si jednotliví horolezci z TJ Lokomotiva Brno na náročné kopcovité trati Řečkovice - Soběšice - Útěchov - Adamov - Býčí skála a zpět prověřovali své fyzické a morální schopnosti.
O rok později - 15. prosince 1973 - se už závodilo a v cíli na 30kilometrové trati byl první Jaroslav Kocourek v čase 2:15:54. Akce se stala populární a od té doby se v prosinci koná pravidelně, i když v 90. letech se několikrát běželo jen do Útěchova a zpět. Od roku 2007 jsou jejími pořadateli orientační běžci SK Žabovřesky za pomoci AC Moravská Slavia. Už samy propozice naznačují, že se nejedná o závod dotovaný finančními či věcnými cenami.
„Běžíme pro čest a slávu - každý pro to, čeho má míň,“ uvádí se v nich. A nechybí ani zmínka o počasí: „Většinou drsné - zima, sníh, led, ledový déšť, kroupy, bláto - vše už tady bylo. Silní z toho profitujou, slabší mají zážitek. Kdyby náhodou bylo teplo a sucho, tak je to výjimka,“ vtipně komentuje a láká účastníky bývalý reprezentant v orientačním běhu, vítěz Brněnské pětadvacítky /1991/, dvojnásobný vítěz „Býčiny“/1989, 1991/ a její ředitel Libor Zřídkaveselý. Běh je asi jedním z nejtěžších krosů v Evropě, a to jak délkou a náročným kopcovitým profilem, tak i podmínkami.
Závodí se nejen na trati dlouhé 30 kilometrů, ale i na poloviční - ta vede do Útěchova a zpět, někdy byla na programu dokonce i desetikilometrová trať. Na „třicítce“, která je samozřejmě hlavní tratí, vybojoval největší počet devíti vítězství v letech 2004-2015 Daniel Orálek, šestkrát vyhrál Jaroslav Kocourek /1973-1980/. Traťový rekord drží Orálek z roku 2009 časem 1:54:09, když tehdy o pouhou sekundu porazil Tomáše Ondráčka. V kategorii žen patří nejlepší výkon 2:09:34 Haně Horákové /1986/. Na poloviční trati jsou rekordmany Miroslav Zoubek - 52:50 /1986/ a Věra Horká - 1:05:20 /1992/. V historické tabulce nejlepších výkonů je na 30 km uvedeno téměř 600 mužů a 60 žen, zhruba stejný počet mužů a 180 žen je evidováno na poloviční trati.
I tento závod má ve své dlouhodobé historii své kuriozity. Připomeňme si alespoň, že v roce 1992 byla vypsána jen trať 15 km, ale „nezmar“ Ivo Zejda se rozhodl běžet sám „třicítku“, a že v roce 1975 zdolal 15kilometrovou trať v čase 1:53:28 tehdejší vedoucí tajemník Krajského výboru ČSTV Zdeněk Domanský, který svou postavou běžce rozhodně nepřipomínal.
Advertisement
Where is it happening?
Podhájí 7, 621 00 Brno, Česká Republika, Řečkovice ev. č. 1069, 621 00 Brno, Česko,Brno, Czech RepublicEvent Location & Nearby Stays: