Barnens zoo öppnar 23 april!
Schedule
Thu, 23 Apr, 2026 at 10:00 am
UTC+02:00Location
Barnens Zoo, Slottskogen | Gothenburg, VG
Advertisement
Den 23 april öppnar Barnens zoo för säsongen. Hästarna vid ponnyridningen står redo att möta Slottsskogens yngre besökare och även får, getter och kaniner har flyttat in.Barnens zoo har öppet varje dag från 23 april till 6 september, klockan 10–16.30.
Ponnyridningen är öppen onsdag till söndag klockan 10–16. Lunchstängt 12.30-13:30. Hästarna är också i området måndagar och tisdagar, men då utan ridning.
På Barnens zoo kan du träffa olika svenska tamdjur och gå in i en hage för att komma nära några av dem. Här kan också barnen rida på gotlandsruss.
Under säsongen 2026 kommer Barnens zoo bli en ännu mer spännande plats då du kommer få chansen att leva dig in i insekternas fascinerande värld. Vi kommer att utöka området med lek- och lärstationer om pollinatörer som till exempel bin och olika insekter.
Barnens zoo är bemannat varje dag under sommaren. Våra djurvårdare ser till att djuren mår bra och berättar gärna mer om dem. Vi håller djurprat där besökare får lära sig mer om djuren och vissa dagar har vi temadagar till exempel igelkottsdagar.
Här kan du läsa mer om Barnens Zoo, djurprat och andra aktiviteter i parken: https://goteborg.se/wps/portal?uri=gbglnk%3ase.goteborg.aktuelltarkiv&id=04561be5-8998-4d31-bcbd-5cc34e2ce89f
Advertisement
Where is it happening?
Barnens Zoo, Slottskogen, Gothenburg, SwedenEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.

















