Applied Somatics in Motion

Schedule

Wed Sep 03 2025 at 06:00 pm to 08:00 pm

UTC+02:00

Location

PRAXIS Oslo, Hausmania Kulturhus | Oslo, OS

Advertisement
Velkommen til en kveld for deg, akkurat som du er.
Stress, uansett kilde, får kroppene våre til å reagere og den er en ekspert på å lagre våre emosjonelle reaksjoner til verden i seg selv. Lagringen er ikke sjelden i form av spenninger, ofte på en helt ubevisst plan. Kanskje vi blir stive, får hodepine, tinnitus, eller ryggsmerter. Men ofte er det muskler vi ikke en gang vet vi har, i stadig spenning, klar for flight.
Disse spenningene finner sin form, blir kroppens default modus, dvs, et område spenner seg oftere enn andre. Vi alle har jo våre mønstre. Skuldrene i ørene igjen? Kjeven låst igjen? Hoftene stive igjen? Bekkenbunnet helt låst? Tinnitus? Underlivs utfordringer?
Over tid vil disse gjentagende spenninger føre til at både musklene og fascia/bindevevet blir stive, rett og slett rigide. Smidigheten blir borte. Du har dannet kroppsrustning. Body armour.
Applied Somatics består av øvelser utviklet for å hjelpe deg komme i kontakt med din kropp på en ny måte, for å øke din somatisk bevissthet. Roooooolige øvelser som går saaaaakte. For når vi går sakte, kan vi jobbe utenfor musklene, i vår fascia/bindevev for å løsne opp rigiditeten. Å jobbe i det laget av den fysiske kroppen som kan sammenlignes med vår underbevissthet.
På kurset vil du lære å kjenne din kropp på innesiden. Det handler om å være god til deg selv. Gå sakte. Passe på. Dette er IKKE trening, IKKE en konkurranse om hvem kan stekke seg lengst ned til gulvet. Vi er jo alle sammen ulike, og vi lagrer våre minner og våre spenneninger på vår egen måte. Og har forskjellige greie som får oss til å spenne......prestasjon, fysisk og psykisk vold, krav, og gud så mye mer. Ditt eller noe du bærer ubevisst for dine forfedre. Who knows?
Målet er at du vil kunne kjenne igjen din måte etterhvert og at du vil kunne slippe spenninger du ikke en gang vet at du har lagret i din kropp. Og at over tid, vil du lærer øvelser såpass bra at du kan gjøre de hvor som helt, nesten uten å tenke, at du er uavhenig av å gå på kurs om du ikke vil.
I går plukket jeg kirsebær, og gjorde øvelser herfra imens. Uten å tenke på det. Og lo, jøss tenkte jeg ;)
Praksisen består av tre separate moduller av bevegelsessekvenser:
Pelvic Floor Integration
Somatic Breathflow
Neuro-Myo-Fascial Release.
I september vil vi fordype oss i Somatic Breathflow/skuldre.
I oktober hode, nakke, kjeven, øyne og tung.
I november hofter, abdomen, overkropp ish.
I desember pelvic floor, bekkenbunn.
Hver 5. onsdag kommer vi til å danse. Psymatics. Mer info kommer.
Hver kveld begynner med litt undervisning, anatomy, tegninger, og kanskje vi har tilgang til et skjellett. Dette så du kan begynne å se for deg hvordan området vi skal jobbe med ser ut. Få en idé om hvordan det virker.
Så lander vi på matte før vi begynner øvelsene, rolige øvelser utviklet for at kroppen kan hvile nok at den kan slippe spenninger, slippe stress lagret i både muskler og bindevev, og at ditt nervesystemet kan roe seg, regulere seg.
Med rolig deilig musikk i bakgrunn, vi tillatter våre kropper å snakke til oss, bevege seg som de har behov, slippe det de kan og vil. Av og til vil vi reise oss opp fra matten og bevege oss litt til, for å integrere det som skjer og kjenne på forskjellen mellom høyre og venstre side, for å øke din somatisk bevissthet.
Å være stille er også viktig, og kvelden avslutter med en Somatisk Dreamtime Reise for å gi plass til de dypere lag av vår ubevissthet (det stedet som tviholder på våre gamle mønstre, emosjoner, og mønstre) så de kan komme til overflaten og bli integrert gjennom en skrevne øvelse.
Vil du lese mer kan du titte på min webside
https://dancingontheearth.com/applied-somatics

REGISTRERING:
SMS to 40465753, merk dato og event. Jeg kommer til å sette opp mange workshops og events i vinter, så dette er viktig.
DU TRENGER:
En vannflaske.
Lette klær, nok til at du blir varm når vi ligger på slutten av kvelden.
Somatisk Dreamtime er en skrevne øvelse helt på slutten, ta med en journal om du har, ellers får du eget ark. Vi dele ikke, dette er privat og ditt.
WHO AM I?
My name is Anna.
I have been a science geek my whole life, I love learning and understanding.
I am a Registered Nurse, a Waldorf Kindergarden teacher, a Family Constellations Facilitator, an Applied Somatics Nervous System Regulation Practitioner, a Transgenerational Therapist, a Circle of Security Facilitator, a lover of our planet and more.
For the last 25 years I have lived my life knowing that we carry the epigenetic memories of our ancestors in our DNA, it gives me hope and warms my heart to see science catching up, giving me words to finally speak my truth. And the space to create my own method for facilitating Family Constellations.
I am a survivor of a hard childhood (which means my nervous systems default switches between fight and flight), a survivor of a near death experience a few years ago where I flipped time and dimensions, love to dance, have an award winning garden, talk to bugs, love to blow big bubbles and so so much more.
You know, because life is good. Welcome.
Wave image Pramod Tiwari Unsplash.
#nervoussystemregulation #appliedsomatics #somaticawareness #stressregulation #hausmania #praxis
Advertisement

Where is it happening?

PRAXIS Oslo, Hausmania Kulturhus, Hausmanns gate 34, 0182 Oslo, Norge, Oslo, Norway

Event Location & Nearby Stays:

Dancing on the Earth

Host or Publisher Dancing on the Earth

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Oslo

Temple of Burot pres. Mt Gemini (BE)
Thu, 04 Sep at 08:00 pm Temple of Burot pres. Mt Gemini (BE)

KAFÉ HÆRVERK

MUSIC ENTERTAINMENT
\u00c5pen trening med Oslo Roller Derby
Thu, 04 Sep at 08:45 pm Åpen trening med Oslo Roller Derby

Apalløkka Idrettshall

SPORTS WORKSHOPS
Drum and Bass hver T\u00f8rsdag
Thu, 04 Sep at 11:00 pm Drum and Bass hver Tørsdag

Smelteverket

FESTIVALS LIVE-MUSIC
Fysioterapeuters Muskel- og skjelettkongress
Fri, 05 Sep at 08:30 am Fysioterapeuters Muskel- og skjelettkongress

Thon Hotel Opera

MEETUPS
First Friday Coffee
Fri, 05 Sep at 08:30 am First Friday Coffee

Gaustadalléen 21, 0349

FIRST-FRIDAY
NM sandvolleyball 2025
Fri, 05 Sep at 09:00 am NM sandvolleyball 2025

Sandvolleyballanlegget, Voldsløkka

SPORTS
Startups Fund Raising Program
Fri, 18 Sep at 07:00 pm Startups Fund Raising Program

Oslo

BUSINESS CONFERENCES
Grunnkurs i EFT parterapi - med Dimitrij Samoilow
Mon, 01 Sep at 09:00 am Grunnkurs i EFT parterapi - med Dimitrij Samoilow

Cochs Pensjonat

Samlingsbasert kurs i musikkbasert milj\u00f8behandling
Thu, 04 Sep at 09:00 am Samlingsbasert kurs i musikkbasert miljøbehandling

Grefsenhjemmet

TigerLab #2 INTERAKTIVITET
Thu, 04 Sep at 09:00 am TigerLab #2 INTERAKTIVITET

Sentralen

Barnehagel\u00e6rerutdanningen 90 \u00e5r: Faglighet, forskning og formidling
Thu, 04 Sep at 09:00 am Barnehagelærerutdanningen 90 år: Faglighet, forskning og formidling

Pilestredet, Oslo, Norway

Kr\u00e6sjkurs for ferske scenekunstere
Thu, 04 Sep at 09:30 am Kræsjkurs for ferske scenekunstere

VEGA SCENE

Counter-terrorism and mental health
Thu, 04 Sep at 10:00 am Counter-terrorism and mental health

Norwegian Institute of International Affairs

HEALTH-WELLNESS MENTAL-HEALTH
B\u00e6rekraftig fargevalg og fargeidentitet
Thu, 04 Sep at 10:00 am Bærekraftig fargevalg og fargeidentitet

NCS-Norwegian Colour Senter / Norges FargeAkademi

WORKSHOPS
Kolben: Litter\u00e6rt Pusterom
Thu, 04 Sep at 01:00 pm Kolben: Litterært Pusterom

Strandliveien 1, 1410 Kolbotn, Norge

Ukrainian counter voices: Conflicts and contradictions in Ukrainian politics
Thu, 04 Sep at 02:30 pm Ukrainian counter voices: Conflicts and contradictions in Ukrainian politics

Rosenkrantz gate 22, 0160 Oslo, Norway

WORKSHOPS ART
Intervals with P\u00e5l Golberg & Kasper Stadaas
Thu, 04 Sep at 05:00 pm Intervals with Pål Golberg & Kasper Stadaas

Frognerparken

SPORTS WORKSHOPS
\ud83d\udc90Bukettkurs p\u00e5 Gartneriet\ud83d\udc90
Thu, 04 Sep at 05:30 pm 💐Bukettkurs på Gartneriet💐

Gartneriet Bygdø Kongsgård

ART

What's Happening Next in Oslo?

Discover Oslo Events