"Co Grotowski przywiózł z Opola do Wrocławia?" Spotkanie z Agnieszką Wójtowicz
Schedule
Tue, 14 Jan, 2025 at 06:00 pm
UTC+01:00Location
Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wroclaw, Poland | Wroclaw, DS
Advertisement
Sala Teatru Laboratorium Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki (www.bilety.grotowski-institute.pl)
„Co Grotowski przywiózł z Opola do Wrocławia?”
👉 Spotkanie z Agnieszką Wójtowicz, prowadzenie Monika Blige
i Jarosław Fret
Spotkanie odbędzie się w dwudziestą szóstą rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego i z okazji sześćdziesiątej rocznicy przenosin Teatru Laboratorium 13 Rzędów z Opola do Wrocławia.
2 stycznia 1965 roku z Opola do Wrocławia przeniósł się Teatr-Laboratorium 13 Rzędów, zmieniając nazwę na Teatr Laboratorium 13 Rzędów – Instytut Badań Metody Aktorskiej. Swą działalność oficjalnie zainaugurował 16 stycznia pokazem „Akropolis”.
W Opolu, w latach 1959 –1964 zespół kierowany przez Jerzego Grotowskiego, początkowo jako Teatr 13 Rzędów, przygotował dziewięć spektakli. Były to kolejno: „Orfeusz”, „Kain”, „Misterium buffo”, „Siakuntala”, „Dziady”, „Kordian”, „Akropolis”, „Tragiczne dzieje doktora Fausta” i „Studium o Hamlecie”. We Wrocławiu Grotowski dał tylko dwie premiery. Pierwsza to „Książę Niezłomny” (oficjalna premiera 25 kwietnia 1965, prasowa 12 maja 1965), drugi i zarazem ostatni, pod którym podpisał się jako „reżyser”, to „Apocalypsis cum figuris” (zamknięty pokaz 19 lipca 1968, oficjalna premiera 11 lutego 1969). Spektakle te wraz z granym od maja 1967 roku V wariantem „Akropolis” przyniosły Teatrowi Laboratorium międzynarodową sławę i weszły do kanonu arcydzieł teatru ** wieku.
Wrocławski okres to również narodziny i rozwój parateatru oraz wejście w Teatr Źródeł – ostatni zrealizowany przez Grotowskiego w Polsce projekt. W styczniu 1984 członkowie-założyciele (Ludwik Flaszen, Rena Mirecka, Zygmunt Molik, Ryszard Cieślak) zespołu podjęli decyzję o samorozwiązaniu Teatru Laboratorium. Grotowski kontynuował swe poszukiwania za granicą: najpierw w Irvine w Stanach Zjednoczonych, realizując projekt Dramat Obiektywny, następnie – do końca życia – pracował we Włoszech. Ostatni okres jego drogi twórczej nosi nazwę „Sztuka jako wehikuł”.
W rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego wspólnie z Agnieszką Wójtowicz, autorką książek „Od «Orfeusza» do «Studium o Hamlecie». Teatr 13 Rzędów w Opolu (1959–1964)” i „Grotowski polityczny” zastanowimy się, czym różniły się okresy opolski i wrocławski w historii Teatru Laboratorium. Jak zmieniało się podejście Grotowskiego do teatru na przestrzeni lat, jaką filozofię uprawiał w Opolu, a jaką we Wrocławiu, jak wyglądał „modus operandi” kierowanej przez niego instytucji.
Agnieszka Wójtowicz – dr, absolwentka krakowskiej teatrologii, historyk teatru, adiunkt w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Autorka monografii „Od «Orfeusza» do «Studium o Hamlecie». Teatr 13 Rzędów w Opolu (1959–1964)” (Wrocław 2005), „Grotowski. Bedeker opolski” (Opole 2019) oraz „Grotowski polityczny” (Warszawa 2023). Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół historii teatru polskiego w ** wieku (działalność teatralna Jerzego Grotowskiego oraz życie teatralne w Wilnie w dwudziestoleciu międzywojennym). Publikowała między innymi w „Notatniku Teatralnym”, „Teatrze”, „Pamiętniku Teatralnym” oraz w czasopismach litewskich „Ars et praxis” i „Menotyra”. Współautorka (wraz z Teresą Kudybą) filmu dokumentalnego o Jerzym Grotowskim „Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu”. Dwukrotna stypendystka MKiDN.
Advertisement
Where is it happening?
Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wroclaw, Poland, Rynek 27/28, 50-101 Wrocław, Polska,Wroclaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: