Alvarin Kesäjuhla 2026
Schedule
Fri, 10 Jul, 2026 at 03:00 pm to Sat, 11 Jul, 2026 at 09:59 pm
UTC+03:00Location
Espoo, Otaniemi: Alvar Aallon puisto | Espoo, ES
Advertisement
Kesäinen Otaniemi herää eloon, kun Alvar Aallon puiston vehreys muuttuu kahdeksi päiväksi musiikin ja yhteisen fiiliksen keitaaksi 10.–11.7.2026. Tapahtuma kutsuu Espooseen nauttimaan rennosta kesäpäivästä – hyvästä ruoasta ja juomasta, ystävistä ja keskikesän juhlan tunnelmasta.Puisto toimii täydellisenä näyttämönä: moderni arkkitehtuuri ja avoimet nurmialueet luovat ilmavan ympäristön keskelle Otaniemen kampusta.
Päiväkohtainen ohjelma on nyt julkaistu – ja samalla yhden päivän liput ovat tulleet myyntiin!
Alvarin isoimmat yllätykset ovat näyttävät paluukeikat. Negative tekee odotetun comebackin glamrockin hengessä, Tasavallan Presidentti Complete tuo lavalle suomalaisen progerockin legendaarisen soinnin, ja Vesala palaa estradille vahvana ja visuaalisesti lumoavana.
Perjantai
Vesala, BEE, Happoradio, Maija Vilkkumaa, Don Johnson Big Band
Lauantai
Negative, Egotrippi, Tuure Kilpeläinen, Tasavallan Presidentti, Von Hertzen Brothers, Leavings-orkesteri solistinaan Timo Rautiainen
Musiikin ohella puistoon rakentuu kokonainen kesämaailma: värikäs karnevaalikulkue, pihapelit, sitruunapuutarhan tuoksut, puistobrunssin maut sekä Espoolaisten panimoiden laadukkaat juomat. Ihan ite -beer tasting, piknik-kassit ja rennot nurmialueet täydentävät juhlan.
Espoolaisina panimoina mukana Oma Panimo, Salama Brewing, Olarin Panimo.
Tsekkaa hinnat, jotka ovat voimassa tammikuun loppuun asti:
🎫 1 pv – 59 €
🎫 2 pv – 79 €
👯 2 pv Kaverilippu – 130 €
🍋Sitruunapuutarha 🍋
🎫 1 pv – 79 €
🎫 2 pv – 119 €
SITRUUNAPUUTARHA SISÄLTÄÄ:
pääsyn Sitruunapuutarhaan ja ohjelma-alueelle
Sitruunapuutarha -passin
oman sisäänkäynnin suoraan puistoon
ilmaisen narikan
sitruunaisen tervetuliaisjuoman
aurinkoisen terassin lavan läheisyydessä
katettuja pöytäpaikkoja
omat anniskelupisteet
omat wc-tilat
yllätysohjelmaa
Sitruunapuutarha on kesäjuhlan oma, rauhallisempi keidas niille, jotka arvostavat väljyyttä, sujuvia palveluita ja hieman viimeistellympää kokemusta. Kokonaisuus on eksklusiivisempi ja huolellisesti toteutettu vaihtoehto muulle alueelle – kuitenkaan irrottamatta sinua itse tapahtuman ytimestä.
Sitruunapuutarhaan tulee myyntiin vain 350 lippua per päivä, mikä takaa tilan, mukavuuden ja kiireettömän tunnelman koko päivän ajaksi. Saapuessasi alueelle sinut toivotetaan tervetulleeksi raikkaalla sitruunaisella tervetuliaisjuomalla sekä puutarhan omalla erikoisohjelmalla, joka virittää päivän tunnelmaan heti alusta lähtien.
https://www.ticketmaster.fi/artist/alvarin-kesajuhla-lippuja/1438533
Advertisement
Where is it happening?
Espoo, Otaniemi: Alvar Aallon puisto, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.




