ALICE ON & OFF | documentar, RO, 2024 | R: Isabela Tent | Culese din Balcani
Schedule
Mon Sep 15 2025 at 08:00 pm to 10:30 pm
UTC+03:00Location
Cinema Muzeul Țăranului | Bucharest, BU
Culese din Balcani #6 - festival antropologic | 12-15.09.2025
Detalii -> EVENT FB.com/events/1462368398225370
CINEMA MUZEUL ȚĂRANULUI
Luni, 15 septembrie, ora 20:00 | Alice on & off – Documentar, România, 85 minute, 2024 | Regia: Isabela Tent | Producător: LUNA Film | Sesiune Q&A cu Isabela Tent
Intrarea este liberă (în limita locurile disponibile), iar la filme doar pe bază de bilete cu valoare zero. Aceste bilete pot fi rezervate și descărcate de aici: https://eventbook.ro/festival/culese-din-balcani sau luate la intrarea in sala de cinema.
TRAILER - https://cineuropa.org/fr/video/rdID/461907/f/t/
Alice este o fată captivă în existența unei mame tinere. La 16 ani, se îndrăgostește de Dorian, care a sărit de 50. Deși se căsătoresc și au un fiu, Aristo, ecourile propriei copilării dificile ies la iveală. Într-o dinamică în care este forțată să asigure singură subzistența, Alice recurge la videochat și își ignoră aspirațiile artistice, în timp ce se luptă cu adicţia. Un portret intransigent al traumei transgeneraționale, în care Alice se zbate să fie prezentă în viața lui Aristo, să-și urmeze visurile și să se regăsească.
ALICE ON & OFF
lungmetraj documentar
Regizoare: Isabela Tent
Producătoare: Irina Malcea-Cândea
Casă de producție : LUNA FILM
Durata: 85:42
Țară: Romania
Anul productiei: 2024
Gen/ Format: Probleme sociale
Limba: Română
FESTIVALURI & PREMII
Premiul Gopo pentru Cel mai bun film documnetar
Premiul FIPRESCI , Transilvania IFF, 2024
Cel mai bun debut, Transilvania IFF 2024
Cel mai bun film documentar romanesc, Astra Film Festival 2024
Mentiune Speciala in sectiunea internationala de documentar What’s Up Doc- Transilvania IFF
Mentiune Speciala Doku Baku International Documentary Film Festival 2024
Festivalul de Film de la Cracovia 2024- premiera mondiala
Sarajevo Film Festival 2024
Anonimul IFF 2024
Campulung Film Fest 2024
Pasaje International Film Festival 2024
Indie Cork 2024
Doku Baku International Documentary Film Festival 2024
Astra Film Festival 2024
Les Films de Cannes à Bucarest 2024
Trieste IFF 2025
Isabela Tent, regizoare, directoare de imagine, a studiat regia de film și jurnalism și a lucrat ca asistentă de regie la producții naționale și internaționale cu Radu Jude, Marian Crisan, Igor Coblieanski, Paul Negoescu și alții. Primul ei documentar intitulat Chat with Alice (2015) a primit Premiul Gopo. A continuat să-și filmeze personajul Alice timp de zece ani. Acest proiect ambițios a purtat-o la programe internaționale de training influente, precum Docu Rough Cut Boutique, Ex Oriente și ZagrebDox Pro. A rezultat lungmetrajul documentar„Alice On & Off”(2024), produs și distribuit de Luna Film și recompensat cu mai multe premii. Isabela Tent a semnat și imaginea filmului.
Where is it happening?
Cinema Muzeul Țăranului, Strada Monetăriei nr 3 | Muzeul Țăranului,Bucharest, RomaniaEvent Location & Nearby Stays: