AI til software udvikling - Version 3 - Agenterne kommer / MakerDay
Schedule
Wed Nov 19 2025 at 06:00 pm to 09:00 pm
UTC+01:00Location
Orange Makers | Roskilde, RS
Advertisement
Fremtiden med AI: LLM'er, Værktøjer og Pair Programming er den perfekte begivenhed for dig, der ønsker at dykke ned i verdenen af avanceret kunstig intelligens. Dette event byder på en spændende gennemgang af de nyeste teknologier og hvordan de transformerer softwareudvikling.Først vil vi give en kort, men dybdegående introduktion til hvad LLM'er (Large Language Models) er, og hvordan de fungerer. Deltagerne vil få en forståelse for de grundlæggende principper bag maskinlæring og naturlig sprogbehandling, der driver disse modeller.
Dernæst udforsker vi de nyeste værktøjer og tjenester, der er blevet skabt for at udnytte kraften i AI. Vi viser eksempler på innovative applikationer og hvordan de kan forbedre produktivitet og effektivitet inden for forskellige brancher.
Til sidst lærer du, hvordan man integrerer AI i pair programming-processen. Vi præsenterer konkrete eksempler og demonstrationer af AI-drevne kodeassistenter. Der vil være en diskussion om fordele, udfordringer og bedste praksis til effektivt samarbejde mellem mennesker og AI i en udviklingsproces.
Dette event er ideelt for softwareudviklere, teknologientusiaster, dataforskere, og alle der er interesserede i at forstå den seneste udvikling inden for kunstig intelligens og dens praktiske anvendelser.
MakerDay
Ansvarlige: Christian
Sted: Hal 7, Musicon, Penselstrøget 66, 4000 Roskilde
Advertisement
Where is it happening?
Orange Makers, Penselstrøget 66, 4000 Roskilde, Danmark, Roskilde, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.







