Ahvenanmaa Brändön kierros 6 pv: Houtskär – Torsholma – Brändö – Lappo

Schedule

Thu, 16 Jul, 2026 at 12:00 pm to Tue, 21 Jul, 2026 at 03:00 pm

UTC+03:00

Location

Brändö, FI-22710 Föglö, Finland | Mariehamn, AV

Advertisement
Tule nauttimaan ulkosaariston ihanuudesta kuuden päivän mittaisella melontavaelluksella Saaristomerellä Ahvenanmaan Brändössä.

Brändö – tuhansien saarten paratiisi, jossa historia ja luonto kohtaavat. Tämä ainutlaatuinen saaristomaisema tarjoaa sekä seikkailunhaluisille että rauhaa etsiville unohtumattomia elämyksiä. Meloessa voit tutkia karuja luotoja ja monimuotoisia saaria, nauttia saaristolaiskulttuurin tunnelmasta ja ihailla alati muuttuvaa merimaisemaa.

Tämä kuuden päivän mittainen merimelontavaellus sopii eritasoisille melojille, jotka haluavat viettää pidemmän ajan meloen ulkosaaristossa paikallisen melontaoppaan seurassa. Retkemme suuntautuu Houtskärin Hyppeisistä pohjoiseen ja edelleen Ahvenanmaan puolelle Brändön kuntaan. Reitin varrella on hyvin vaihtelevaa luontoa ja merimaisemaa, pääsemme melomaan sydämen kyllyydestä ja yöpymään upeilla saarilla.

Retken lähtö- ja päätesaarena on Hyppeisin kylä Houtskarin ulkosaaristossa, jossa olemme jo keskellä hienoja merimaisemia ja vain parin päivän melontamatkan päässä Brändöstä.

Retkisuunnitelma:
Ahvenanmaa Brändön kierros – 6 pv
Houtskär (Hyppeis) – Äpplö – Torsholma – Brändö – Lappo – Asterholma – Houtskär.

Retken aloituspaikka: Hotel Hyppeis. Osoite: Hyppeistentie 540, 21760 Houtskari. Hyppeisiin pääsee mantereelta omalla autolla kolmen maantielautan avulla. Saat meiltä tarkemmat tulo-ohjeet ennen retkeä, varaa matka-aikaa Turusta n. 4 tuntia suuntaansa. Tapaamme Torstaina Hyppeisissä klo 12 ja päätämme melontavaelluksen Tiistaina samaan paikkaan viimeistään klo 15.

Retken sopivuus: Retki sopii sinulle, jolla on jo kokemusta melontaretkistä ja perustason merimelonta- ja retkeilytaidot. Melomme päivittäin noin 20 km jaettuna 1-2 tunnin jaksoihin, joiden välissä pidämme ruoka- ja lepotauot. Melontavauhti määräytyy kelin ja osallistujien mukaan. Retkellä jokainen tekee omat ruokansa ja yövymme teltoissa autiosaarissa ilman palveluita. Retki on tasoltaan keskivaativa. Jos et ole varma sopiiko retki sinulle, kysy!

Hinta: 580 € / henkilö. Opiskelijoille ja työttömille 20€ alennus (Hinnat sis. ALV)

Hintaan sisältyy: Opas, opastus, merikajakki ja melontavarusteet, turvallisuusvarusteet ja saunamaksut.

Hintaan ei sisälly: Retkiruoat, leiriytymisvälineet, vakuutus.

Mukaan: Säähän sopivat varusteet, ruoat ja välipalat, keittovälineet, vaihtovaatteet sekä oma teltta, makuupussi ja makuualusta. Saat tarkemman listan tarvittavista varusteista sähköpostilla. (Meiltä on mahdollista myös vuokrata pieni määrä leirintävälineitä).

Melontavarusteet: Melomme SeaBirds Scott ja Expedition sekä Design Kayaks merikajakeilla, jotka ovat erittäin luotettavia meriolosuhteisiin suunniteltuja kajakkeja. Valikoimastamme löytyy sopiva kajakki eritasoisille ja kokoisille melojille. Voit halutessasi ottaa mukaan myös oman kajakin (huolehdit silloin itse oman kajakin kuljetuksesta, lähtöpaikkaan pääsee autolla).

Tarkempi retkisuunnitelma:
Alustava reittisuunnitelma: Houtkär (Hyppeis) – Äpplö – Nåtö – Torsholma – Brändö – Korsö – Björkö – Lappo – Asterholma – Houtskär.

Tämä on alustava reittisuunnitelma. Lopullinen reittisuunnitelma muotoutuu säiden, olosuhteiden ja ryhmän mukaan. Reittimuutokset ovat mahdollisia ja jotkut saaret voidaan joutua jättämään väliin, jos olosuhteet tai ryhmän turvallisuus tms. syyt niin vaativat. Päivämatkat ovat noin 20 km pitkiä. Retken kokonaispituus n. 100 km.

Retken aikana on mahdollista ruokailla paikallisissa ravintoloissa ja kahviloissa lopullisesta reitistä riippuen 2-3 kertaa sekä saunoa ainakin kerran.
Lue lisää ja ilmoittaudu sivuillamme: https://paddlingacademy.fi/retket/ahvenanmaa-brandon-kierros-6-pv/
Advertisement

Where is it happening?

Brändö, FI-22710 Föglö, Finland, Mariehamn, Finland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Melonta Akatemia  -  Paddling Academy

Host or Publisher Melonta Akatemia - Paddling Academy

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Mariehamn

Jazz i Hackes Anda VI
Fri, 17 Jul at 07:00 pm Jazz i Hackes Anda VI

Sjöpromenaden 5 , 22100 Mariehamn, Finland

MUSIC ENTERTAINMENT
Tour de \u00c5land 2026 - From coast to coast
Thu, 23 Jul at 09:30 am Tour de Åland 2026 - From coast to coast

Vikingahallen

Saltvik Viking Market 2026
Thu, 23 Jul at 11:00 am Saltvik Viking Market 2026

Kvarnbo-Kyrkvägen, 22430 Saltvik, Finland

Jane Kitto
Wed, 29 Jul at 07:00 pm Jane Kitto

Käringsund Resort

EuroFord Nordic 2026
Sat, 01 Aug at 12:00 pm EuroFord Nordic 2026

Badhusparken Mariehamn

Trollingtr\u00e4ff \u00c5land 2026
Wed, 03 Jun at 04:00 pm Trollingträff Åland 2026

Käringsund Resort

CONTESTS MEETUPS
K\u00e4ringsundsloppet 2026
Sat, 27 Jun at 07:00 am Käringsundsloppet 2026

Käringsund Resort

BUSINESS CONFERENCES
Ahvenanmaa Br\u00e4nd\u00f6n kierros 6 pv: Houtsk\u00e4r \u2013 Torsholma \u2013 Br\u00e4nd\u00f6 \u2013 Lappo
Thu, 16 Jul at 12:00 pm Ahvenanmaa Brändön kierros 6 pv: Houtskär – Torsholma – Brändö – Lappo

Brändö, FI-22710 Föglö, Finland

TRIPS-ADVENTURES
Tour de \u00c5land 2026 - From coast to coast
Thu, 23 Jul at 09:30 am Tour de Åland 2026 - From coast to coast

Vikingahallen

EuroFord Nordic 2026
Sat, 01 Aug at 12:00 pm EuroFord Nordic 2026

Badhusparken Mariehamn

\u00d6TILL\u00d6 SWIMRUN \u00c5LAND 2026
Sat, 15 Aug at 05:00 am ÖTILLÖ SWIMRUN ÅLAND 2026

Åland Islands

SPORTS KIDS

What's Happening Next in Mariehamn?

Discover Mariehamn Events