„Fabryka syntetycznych paliw płynnych Hydrierwerke Pölitz AG i jej materialne dziedzictwo..."
Schedule
Thu, 17 Apr, 2025 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy | Szczecin, ZP
Advertisement
Zapraszam serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu HISTORIA W DOBREJ!
17 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00
Prof. Grzegorz Kiarszys oraz mgr Maksymilian Dzikowski wystąpią z wykładem
pt. „Fabryka syntetycznych paliw płynnych Hydrierwerke Pölitz AG i jej materialne dziedzictwo. Totalitarne krajobrazy w świetle teledetekcji archeologicznej”
NOTA O PRELEGENTACH:
Prof. GRZEGORZ KIARSZYS
dr hab., prof. US, pracuje w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Studiował archeologię w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 2005 roku był zatrudniony przez Polski Kontyngent Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, w grupie CIMIC na stanowisku Specjalisty do Spraw Archeologii i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w polskiej strefie odpowiedzialności w Iraku.
W latach 2006-2008 uczestniczył w wykopaliskach archeologicznych w Irlandii, a następnie w Irlandii Północnej.
Brał udział w ratowniczych badaniach wykopaliskowych w Polsce, współorganizował badania powierzchniowe dla studentów IP UAM, był zatrudniony przez Muzeum Miasta Kopenhagi przy badaniach archeologicznych wyprzedzających budowę metra.
Główne zainteresowania naukowe Pana Profesora to:
metodologia archeologii
archeologia konfliktów
fotografia lotnicza i fotogrametria
lotnicze skanowanie laserowe
GIS i relacyjne bazy danych
teorie społeczne
archeologia krajobrazu
analizy przestrzenne
Prof. Grzegorz Kiarszys bierze udział w pracach badawczych, jest autorem wielu publikacji. W 2016 r. otrzymał nagrodę indywidualną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2018-2019 był kierownikiem grantu 2589/18/FPK/NID, pt. „Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem i zapomnieniem. Perspektywa archeologiczna”. Projekt był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
MGR MAKSYMILIAN DZIKOWSKI
W 2021 r. ukończył archeologię, a w 2022 r. studia na kierunku menedżer dziedzictwa kulturowego na US. Obecnie jest doktorantem Szkoły Doktorskiej US, a pracę pisze pod kierunkiem promotora, prof. Grzegorza Kiarszysa.
Zatrudniony w Międzynarodowym Ośrodku Badań Interdyscyplinarnych w Kulicach, gdzie aktualnie realizuje polsko-niemiecki projekt pt. "Hop w pradzieje", przygotowany i realizowany z dr Martą Chmiel-Chrzanowską (Katedra Archeologii US).
Był stypendystą MKiDN (stypendium na upowszechnianie kultury na rok 2023). Organizował cykl warsztatów pt. "Epoka kamienia w zasięgu ręki. Spotkania z archeologią".
Odbywał staże w skansenach Ukranenland (Torgelow, 2017) i Steinzeitpark Dithmarschen (Albersdorf, 2017, 2018), pracował w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie (2019).
W 2019 r. wydał powieść pt. „Pieśni wydmowej trawy”, osadzoną w realiach epoki kamienia i inspirowaną badaniami archeologicznymi.W czasie pisania książki współpracował z Parkiem Epoki Kamienia Dithmarschen w Albersdorf (Niemcy).
Prowadzi stronę z memami "Za lodowca było lepiej".
NOTA O WYKŁADZIE:
Druga wojna światowa pozostawiła liczne trwałe ślady w krajobrazie kulturowym. Współczesne postrzeganie tego trudnego dziedzictwa jest bardzo zróżnicowane i może przyjmować skrajne formy – od upamiętnienia i czci, po wyparcie ze świadomości społecznej, zawłaszczenie lub celowe działania zmierzające do fizycznego niszczenia i wymazywania określonych „śladów przeszłości”. Hydrierwerke Pölitz AG była fabryką syntetycznych paliw płynnych o strategicznym znaczeniu dla nazistowskiej machiny wojennej. Teren otaczający zakład był silnie zmilitaryzowany, znajdowały się w nim liczne stanowiska artylerii przeciwlotniczej, stacje radarowe, generatory dymu, balony zaporowe, schrony i okopy. W celu zapewnienia niezbędnej niewolniczej siły roboczej w otoczeniu fabryki Niemcy zorganizowali system obozów pracy przymusowej, obozy karne oraz filie obozów koncentracyjnych. Hydrierwerke, niemal od początku swojego funkcjonowania była celem bombardowań alianckich, które spowodowały znaczne zniszczenia zakładu oraz pobliskich miejscowości. Całościowy obraz regionu dopełniały zatem zrujnowane osiedla i infrastruktura cywilna, zniszczone gospodarstwa rolne, wszechobecne kratery po bombach oraz zdewastowane środowisko naturalne. Po wojnie burzliwa przeszłość Hydrierwerke Pölitz AG ulegała stopniowemu zacieraniu. Zainteresowanie historią tego miejsca ożyło ponownie w pierwszej dekadzie XXI wieku, przede wszystkim za sprawą działań lokalnych entuzjastów zrzeszonych w stowarzyszeniu SKARB. Prezentacja będzie miała dwa podstawowe cele naukowe: 1) Przedstawienie potencjału poznawczego teledetekcji archeologicznej, w tym analiz zwiadowczych zdjęć wykonanych przez 8. Armię Lotniczą USA w badaniach krajobrazów konfliktów. W tym aspekcie będzie to propozycja odejścia od historii zdarzeniowej na rzecz narracji zorientowanej na przekształcenia krajobrazu kulturowego. oraz 2) Omówienie wybranych praktyk i strategii społecznych związanych z odnoszeniem się do materialnego dziedzictwa Hydrierwerke Pölitz AG.
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych!
Organizatorka wydarzenia:
MONIKA KOŁACZ,
prowadząca na Facebooku grupę HISTORIE LOKALNE Bezrzecze i gmina Dobra
https://www.facebook.com/groups/438924121538242/...
Partnerzy:
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy
ul. Welecka 13 b, Mierzyn
https://www.zul.org.pl/
i
Hotel Nord
http://hotelnord.pl/index.php/pl/kontakt
WSTĘP na wszystkie prelekcje jest wolny.
PARKING znajduje się na podwórzu budynku ZUL.
Advertisement
Where is it happening?
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, ulica Welecka 13B, 72-006 Mierzyn, Polska,Szczecinska, Zachodniopomorskie, Poland, SzczecinEvent Location & Nearby Stays: