Žhavá minulost: Antisionismus, Izrael a my
Schedule
Thu, 18 Sep, 2025 at 05:30 pm
UTC+02:00Location
Ústav pro studium totalitních režimů | Prague, PR
Advertisement
Ústav pro studium totalitních režimů zahajuje nový pravidelný diskusní cyklus s názvem Žhavá minulost. Jeho cílem je vytvořit otevřený prostor pro dialog o historických tématech, která stále rezonují v současnosti a ovlivňují společenské dění, veřejnou debatu i individuální postoje a stejně tak mají dopady na budoucí vývoj. První setkání se koná ve čtvrtek 18. září v 17. 30 hodin v paláci Archa na téma ANTISIONISMUS, IZRAEL A MY.
Diskuse se zaměří na otázky vysoce frekventované: Antisionismus jako nová forma antižidovské nenávisti zaměřená proti Státu Izrael, jeho reálné dopady na české Židy a otázka jeho návratu po 7. říjnu 23.
Na setkání vystoupí představitelky tří generací židovského života v České republice: Michaela Vidláková – přeživší šoa, vězněná nacistickým i perzekvovaná komunistickým režimem, Věra Tydlitátová – zakladatelka Ligy proti antisemitismu, signatářka Charty 77, Emma Günsberger – předsedkyně České unie židovské mládeže. Celou debatu moderuje Ivo Cerman, historik ÚSTR.
„Téma jsem zvolil zcela záměrně – antisemitismus a vztah české společnosti ke státu Izrael jsou otázky, které se nás týkají i dnes. Často máme tendenci vnímat židovskou zkušenost výlučně prizmatem druhé světové války, ale ta byla – a je – mnohem širší a mnohovrstevnatá,“ sdělil Cerman.
Vstup na akci je volný, registrujte se však předem na mailu [email protected]
Advertisement
Where is it happening?
Ústav pro studium totalitních režimů, Palác Archa – Na Poříčí 1047/26,Prague, Czech RepublicEvent Location & Nearby Stays: