Zwiedzanie wnętrz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Schedule

Sun Oct 19 2025 at 03:30 pm to 05:00 pm

UTC+02:00

Location

Teatr Wielki - Opera Narodowa | Warsaw, MZ

Advertisement
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie 👉 zwiedzanie wnętrz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z przewodnikiem Jerzym S. Majewskim.
Gdy w 1826 roku, zgodnie z projektem 𝐀𝐧𝐭𝐨𝐧𝐢𝐨 𝐂𝐨𝐫𝐚𝐳𝐳𝐢𝐞𝐠𝐨, przystąpiono do budowy ogromnego gmachu Teatru Narodowego i Opery, miała to być najwspanialsza budowla konstytucyjnego Królestwa Polskiego. Realizację zakończono dopiero po upadku powstania listopadowego, a w dobie popowstaniowych represji budowla zmieniła nazwę na Teatr Wielki. Był to najbardziej monumentalny, klasycystyczny gmach w Warszawie. Spłonął we wrześniu 1939 roku. Jego odbudowa trwała przez wiele powojennych lat - aż do 1965 roku.
Architekt 𝐁𝐨𝐡𝐝𝐚𝐧 𝐏𝐧𝐢𝐞𝐰𝐬𝐤𝐢 zachował fasadę i część pomieszczeń w partii frontowej, ale na jej tyłach wzniósł całkiem nową, ogromną budowlę. Jej wnętrze ma skalę małego miasta - na samej scenie zmieścić się może cały mediolański teatr La Scala, a zaplecze tworzy istny labirynt korytarzy i rozległych pomieszczeń pracowni.
W trakcie spaceru obejrzymy unikatowe wnętrza foyer oraz wejdziemy na scenę wraz z jej kieszeniami, które są znacznie głębsze i wyższe, niż można to dostrzec z widowni.
🔗 Więcej o historii teatru: teatrwielki.pl/teatr/historia/opera-narodowa-w-warszawie
✉️ Obowiązują zapisy: [email protected]
💬 Udział bezpłatny | ⚠️ Liczba miejsc ograniczona
📍 Zbiórka: przed wejściem do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
𝐉𝐞𝐫𝐳𝐲 𝐒. 𝐌𝐚𝐣𝐞𝐰𝐬𝐤𝐢
Historyk sztuki, varsavianista, publicysta i dziennikarz. Związany z miesięcznikiem „Stolica”. Przez szereg lat współpracował z „Gazetą Stołeczną”, warszawskim dodatkiem do „Gazety Wyborczej”, gdzie w latach 1993–2016 prowadził cykl „Warszawa nieodbudowana”, poświęcony dziejom dawnej architektury miasta oraz losom jego mieszkańców. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek i albumów poświęconych Warszawie, w tym „Spacerowników po Warszawie” – subiektywnych przewodników po mało znanych zakamarkach miasta, cmentarzach oraz miejscach związanych z życiem Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej-Curie.
W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się jego książka „Historia warszawskich kin”. Od lat zajmuje się również krytyką architektury współczesnej, publikując recenzje w miesięczniku „Architektura-Murator”. W latach 2019–2021 był prowadzącym i autorem scenariuszy serialu „Miasta Rytm”, wyprodukowanego przez stację telewizyjną Canal+, poświęconego krajobrazowi kulturowemu miast w Polsce. Autor bloga miastarytm.pl. Jest członkiem Zespołu do spraw niematerialnego dziedzictwa Warszawy przy Prezydencie m.st. Warszawy.
Advertisement

Where is it happening?

Teatr Wielki - Opera Narodowa, Plac Teatralny 1,Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Dom Spotka\u0144 z Histori\u0105

Host or Publisher Dom Spotkań z Historią

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Warsaw

\u201eKomunikacja w Neuror\u00f3\u017cnorodno\u015bci \u2013 warsztaty z Pimp My Mind i Ag\u0105 Sterczy\u0144sk\u0105 w CSzW\/T21
Sun, 19 Oct at 03:00 pm „Komunikacja w Neuroróżnorodności – warsztaty z Pimp My Mind i Agą Sterczyńską w CSzW/T21

Skoczylasa 10/12, 03-465 Warsaw, Poland

Spacer po \u0141azienkach Kr\u00f3lewskich
Sun, 19 Oct at 03:00 pm Spacer po Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie / Royal Lazienki

Sun, 19 Oct at 03:00 pm Spacer od Wiatraka do Szembeka z Wiechem i Śmiechem

rondo Wiatraczna, Praga-Południe, Polska

ART LITERARY-ART
Popeyes wycofuje popularn\u0105 przypraw\u0119. Je\u015bli j\u0105 kupi\u0142e\u015b, natychmiast zwr\u00f3\u0107.
Sun, 19 Oct at 03:00 pm Popeyes wycofuje popularną przyprawę. Jeśli ją kupiłeś, natychmiast zwróć.

Warszawa

DRIVE-THRU BUSINESS
Co w poderkach piszczy - o nowych i nienowych trendach w RPG
Sun, 19 Oct at 03:00 pm Co w poderkach piszczy - o nowych i nienowych trendach w RPG

Grójecka 107, Warsaw, Poland

Zakl\u0119te w dymie - warsztaty kadzide\u0142
Sun, 19 Oct at 04:00 pm Zaklęte w dymie - warsztaty kadzideł

Smolna 13, 00-375 Warsaw, Poland

Dziennikowanie w epoce cyfrowego \u201eja\u201d
Sun, 19 Oct at 04:00 pm Dziennikowanie w epoce cyfrowego „ja”

Dom Spotkań z Historią

CONCERTS
Romantyczny Chopin | koncerty fortepianowe w Art Box Experience
Sun, 19 Oct at 04:00 pm Romantyczny Chopin | koncerty fortepianowe w Art Box Experience

Żelazna 51/53, 00-841 Warsaw, Poland

ART CONCERTS
70 lat PKiN i Plac Centralny [spacer z przewodnikiem PTTK]
Sun, 19 Oct at 04:00 pm 70 lat PKiN i Plac Centralny [spacer z przewodnikiem PTTK]

Plac Defilad w Warszawie

What's Happening Next in Warsaw?

Discover Warsaw Events