Znikające miasto: “Pod nasypem”. O trwaniu i przemianach wrocławskiej estakady kolejowej
Schedule
Thu, 02 Apr, 2026 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Barbara | Wroclaw, DS
📅 02.04, 18:00-19:30, Barbara
Wstęp wolny!
🔴 Spotkanie będzie również transmitowane online.
👩🏫 Prowadzenie: Elżbieta Komarzyńska-Świeściak
🏗️ Wrocławska estakada kolejowa to jeden z tych miejskich organizmów, które od ponad stu lat trwają w tle codzienności – pozornie niezmienne, a w rzeczywistości nieustannie przekształcane.
📍 Znana potocznie jako miejsce „pod nasypem”, w rzeczywistości jest historyczną estakadą kolejową, zaprojektowaną pod koniec XIX wieku jako nowoczesna infrastruktura kolejowa Breslau. Od początku miała charakter pełnoprawnego obiektu architektonicznego – jej ceglane arkady zostały świadomie zaprojektowane z myślą o użytkowaniu. Pod torami przewidziano miejsce na warsztaty, sklepy, usługi oraz przestrzenie pracy i codziennych spotkań.
⭐ Dziś estakada jest rozpoznawalnym i kultowym punktem Wrocławia – miejscem, które na trwałe wpisało się w krajobraz miasta i w pamięć jego mieszkańców.
⏳ Wykład opowiada historię estakady od momentu jej powstania, przez okres międzywojenny, powojenny i czas transformacji ustrojowej, aż po współczesność – kiedy przestrzenie pod torami stają się przedmiotem nowych miejskich interwencji, debat i planów rozbudowy infrastruktury kolejowej.
❓ To właśnie ten moment „przejścia” skłania do postawienia pytania: jakie scenariusze są dziś możliwe i co może zostać utracone wraz ze zmianą infrastruktury?
🌍 Losy wrocławskiej estakady zostaną zestawione z doświadczeniami podobnych obiektów w europejskich miastach – m.in. w Berlinie, Zurychu, Londynie czy Pradze – gdzie kolejowe wiadukty i estakady przeszły różne drogi: od barier i zaplecza technicznego po pełnoprawne przestrzenie miejskie, społeczne i kulturowe.
👩🏫 Przewodniczką po historii nasypu będzie dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak – architektka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W swojej pracy badawczej i projektowej zajmuje się adaptacją i upcyklingiem infrastruktury oraz przestrzeni miejskich, łącząc perspektywę architektury, dziedzictwa i współczesnych wyzwań miast. Wykład oparty jest na wieloletnich badaniach autorki nad przestrzeniami podmostowymi i kolejowymi w miastach europejskich oraz na szczegółowym studium przypadku wrocławskiej estakady kolejowej.
🎤 Wykład Elżbiety realizujemy w ramach Open Callu na wykłady z cyklu „Znikające miasto".
🗓️ Kiedy i gdzie się spotykamy?
2 kwietnia (czwartek), 18:00
Sala Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B
Wstęp wolny.
_______________________________________
„Znikające Miasto” to główny temat serii wykładów oraz spotkań organizowanych w Barbarze, siedzibie Wrocławskiego Instytutu Kultury. W ramach tych wydarzeń, uczestnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat stopniowego zanikania różnych elementów przestrzeni Wrocławia. Chodzi tu zarówno o historyczne budynki, jak i obiekty handlowe, przemysłowe czy też miejsca rekreacji i wypoczynku. Z Waszą pomocą udało nam się też stworzyć mapę znikającego Wrocławia, którą możecie znaleźć tutaj: https://instytutkultury.pl/znikajace-miasto/
Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.
Zobacz, jak to robimy:
- www.instytutkultury.pl
- www.facebook.com/wroclawskiinstytutkultury
- www.instagram.com/wroclawskiinstytutkultury
Where is it happening?
Barbara, Świdnicka 8B,Wroclaw, PolandEvent Location & Nearby Stays:
















