XV SKHN "Hołdy, unie i zajazdy, czyli relacje sąsiedzkie w epoce nowożytnej"
Schedule
Fri, 11 Apr, 2025 at 09:00 am
UTC+02:00Location
ul. Gołębia 13 p. 21, 31-007 Kraków, Poland | Krakow, MA
Advertisement
Sekcja Historii Nowożytnej Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza wszystkich studentów i doktorantów nauk humanistycznych i społecznych do udziału w XV Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Historyków Nowożytników o tytule „Hołdy, unie i zajazdy, czyli relacje sąsiedzkie w epoce nowożytnej”, która odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2025 roku.Inspiracją do podjęcia takiej tematyki jest 500 lecie Hołdu Pruskiego, który świetnie wpisuje się w sferę relacji sąsiedzkich.
Relacje te mogą być rozumiane na wiele sposobów. Sąsiadują ze sobą zarówno państwa, które realizując swoją politykę zagraniczną kontaktowały się z krajami ościennymi, stąd tytułowe hołdy i unie, ale relacje między państwami to także wojny, sojusze, kontakty handlowe i innego rodzaju układy. Sąsiadują z sobą także ludzie, relacje międzyludzkie to oczywiście związki małżeńskie, liczne kontakty i korespondencje, odrębność etniczna, religijna oraz wszelkiego rodzaju spory i konflikty, stąd tytułowe zajazdy.
Epoka nowożytna obfitowała w wydarzenia zmieniające oblicze świata, a przez to wpływające na relacje międzypaństwowe i międzyludzkie. Takimi wydarzeniami były przykładowo odkrycia geograficzne, reformacja czy ekspansja Imperium Osmańskiego. Nagle nie „sąsiadowało się” wyłącznie z katolikami, a wśród najbliższego otoczenia pojawiali się wyznawcy religii protestanckich, islamu oraz, szczególnie dla terenu Rzeczypospolitej, wyznawcy katolicyzmu greckiego obrządku.
W związku z szerokim zakresem tematycznym konferencji zachęcamy do kreatywności w sferze tematycznej i geograficznej.
Jedynym aspektem, który będzie Państwa ograniczał w trakcie przygotowywania zgłoszeń są ramy czasowe, które określamy na lata 1450-1795.
Poniżej prezentujemy przykładowe zagadnienia, które mogą posłużyć jako inspiracja do tworzenia wystąpień, oczywiście zachęcamy do poszukiwania własnej i oryginalnej problematyki:
- relacje katolicko-muzułmańskie po podbojach osmańskich
- Hołd Pruski – korzyści czy problemy?
- konflikty szlacheckie w aktach sądowych i pamiętnikach
- korespondencja, szyfry i agenci
- reformacja a relacje międzyludzkie – heretycy czy zabłąkani bracia?
- wojny nowożytne i ich bilans
- sojusze i traktaty międzypaństwowe
- odkrycie Nowego Świata i jego wpływ na sytuacje międzynarodową i międzyludzką
- chrzty, śluby i pogrzeby w epoce nowożytnej
- sojusze polityczne i stronnictwa w Rzeczypospolitej
- różne oblicza Korony i Litwy, a ich spory na Sejmach
- transfer kulturowy i przekaz informacji między państwami, regionami i ludźmi
Zainteresowanych udziałem w konferencji prosimy o wypełnienie do dnia 26 lutego 2025 formularza – https://forms.gle/tfSnQ2wDMV7WVnNi9
Zgłoszenie należy wysłać do dnia 26 lutego 2025. Czas wystąpienia: 20 minut + panel dyskusyjny.
Opłata konferencyjna wynosi 70zł. W skład opłaty wchodzi obiad, a także pakiet konferencyjny.
Listę osób zakwalifikowanych do udziału podamy drogą mailową do 12 marca 2025.
W przypadku zainteresowania uczestników możliwe będzie wydanie publikacji pokonferencyjnej.
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy: [email protected]
Zgłoszenie do udziału w konferencji jest równoznaczne z zgodą na publikacje, rozpowszechnianie danych osobowych i wizerunku w materiałach promocyjnych oraz mediach społecznościowych.
Poza uczestnictwem czynnym zachęcamy także do biernego uczestnictwa w konferencji. Przekonają się Państwo, że czas poświęcony wysłuchaniem wystąpień nie będzie stracony.
Zapraszamy serdecznie i do zobaczenia!
Advertisement
Where is it happening?
ul. Gołębia 13 p. 21, 31-007 Kraków, Poland, ulica Gołębia 13, 31-007 Kraków, Polska,Kraków, Poland, KrakowEvent Location & Nearby Stays: