Wystawa finalistów i laureatów IX edycji Konkursu Fotografii Teatralnej
Schedule
Wed Nov 13 2024 at 12:00 pm to 12:15 pm
UTC+01:00Location
Piekarnia Żywa Kultura | Wroclaw, DS
Advertisement
Zapraszamy na wystawę plenerową, gdzie zobaczyć można prace finalistów i laureatów IX edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Ekspozycja obejmuje fotografie zgłoszone w trzech kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu”, „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” oraz „architektura teatralna”.Data: 13.11.2024–10.01.2025
Miejsce: Ogrodzenie Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego (ul. Księcia Witolda 62) i Wrocławskich Zakładów Zielarskich „Herbapol” (ul. Księcia Witolda 56)
W wystawie biorą udział prace: Jeremiego Astaszowa, Iwony Bandzarewicz, Sebastiana Góry, HaWy, Przemysława Jendroski, Karoliny Jóźwiak, Wojciecha Karlińskiego, Joanny Miklaszewskiej-Sierakowskiej, Anny Niemiec, Anny Nowak, Tobiasza Papuczysa, Rafała Skwarka, Macieja Stobierskiego, Dawida Stube, Wojciecha Szabelskiego, Sebastiana Szostka, Filipa Wierzbickiego oraz Michała Zięby.
Laureatów i finalistów wybrało Jury w składzie: Marek Chowaniec, Michał Heller, Marek Świca, Małgorzata Piekut i Jolanta Rycerska.
„Trudno zapomnieć wrażenie wywołane przez wielki, niezwykły zbiór fotografii, w który przyszło się nam wpatrywać w sali teatralnej Instytutu podczas obrad Jury. Wzdłuż ścian długie stoły, szczelnie pokryte warstwą setek zdjęć nadesłanych na konkurs, a nad nimi my – zatrudnieni w tym spektaklu do roli poławiaczy pereł – przebijający się przez pozorny chaos obrazów, rywalizujących o naszą uwagę.
Każda fotografia, każdy cykl, to wizualno-emocjonalny skok na głęboką wodę ukrytych w niej znaczeń i kulturowych odniesień. Jej ogląd, to proces poznawczy, wymagający pełnej uwagi i empatycznego odczytywania opowieści. Odkodowywania zawartych treści, analizy narracyjnej i warsztatowej, odczytania (bądź nie) autorskiej intencji artystycznej. A to zadanie tym trudniejsze, że przedmiotem i punktem odniesienia konkursowych fotografii był TEATR – mieszczący w sobie osobny, nadrealny i magiczny świat: literatury, aktorstwa, pracy i pasji całych zaangażowanych w nim zespołów. Teatr, w rozumieniu szerokim, wychodzącym daleko poza spektakl. Pojmowanym także jako przestrzeń, budynek, miejsce spotkań, prób, scena i widownia…
Podczas obrad nie mieliśmy wiedzy o autorach nadesłanych fotografii, ani o geograficznym pochodzeniu fotografii, nie preferowaliśmy żadnej z technik czy metod obrazowania. Ważna była czytelność i wewnętrzna siła zaprezentowanych prac, ich ładunek emocjonalny i poziom warstwy plastycznej. Drogą eliminacji (czasem szalenie trudnych), po wspólnej analizie i dyskusji, wyłoniliśmy grono laureatów, których prace wyeksponuje wystawa. Jej wysoka jakość poświadczy o talentach autorów fotografii, ale również o tym, jak żywym miejscem jest teatr, ile twórczych pasji może budzić i realizować”.
Jolanta Rycerska | Jury IX edycji KFT
O Konkursie
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Teatralnej, organizowany od 2015 co roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest pierwszym i jedynym jak dotąd projektem propagującym na taką skalę sztukę fotografowania teatru. Ma na celu jej rozwój oraz prezentację fotografii teatralnej, nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła oraz działalności twórczej.
Każdej edycji KFT towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych (w 2021 roku ukazała się książka fotograficzna „Bartek Warzecha / Przedstawienia”). Wystawy pokonkursowe KFT (wewnętrzna i plenerowa) co roku podróżują po kraju i prezentują prace finalistów i laureatów Konkursu tak na imprezach fotograficznych, jak na przeglądach i festiwalach teatralnych.
Organizatorzy wystawy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Koordynatorka KFT: Joanna Biernacka-Płoska
Opracowanie graficzne i projekt wystawy: Tomasz Kubaczyk – Fototeka
Szczególne podziękowania dla Wrocławskich Zakładów Zielarskich „Herbapol” S.A. za możliwość użyczenia na potrzeby ekspozycji ogrodzenia przy ul. Księcia Witolda 56 we Wrocławiu.
Advertisement
Where is it happening?
Piekarnia Żywa Kultura, ulica Księcia Witolda 62/70, 50-203 Wrocław, Polska,Wroclaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: