Wystawa | Anka Ptaszkowska. Przypadkiem

Schedule

Fri Feb 17 2023 at 06:00 pm to 10:00 pm

Location

Muzeum nad Wisłą - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie | Warsaw, MZ

Advertisement
⚫️ „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”
? Nowa wystawa w Muzeum nad Wisłą
? 17 lutego – 23 kwietnia 2023

❖ ❖ ❖
Krytyczka, galerzystka, organizatorka wystaw, współzałożycielka Galerii Foksal i innych eksperymentalnych instytucji, współautorka manifestów, a przede wszystkim wspólniczka kilkunastu artystów i ważna postać polskiej i francuskiej sceny artystycznej. Tak opisać można Ankę Ptaszkowską – bohaterkę naszej kolejnej wystawy!
Anka Ptaszkowska urodziła się w 1935 roku w Warszawie. Zawsze przedkłada eksperyment i przygodę nad pragmatyczne cele. Jej niechęć do sztywnych ról społecznych i konwencjonalnych sposobów funkcjonowania odpowiada za ulotny charakter podejmowanych przez nią inicjatyw. Z tą nieciągłością w życiu zawodowym kontrastuje jej wieloletnie i całkowite zaangażowanie w twórczość bliskich jej artystów. W równej mierze sztuka, jak i ludzie, którzy ją tworzą są przedmiotem jej zaangażowania.
Wśród wspieranych przez nią artystów są twórcy znani z historii sztuki (m.in. Tadeusz Kantor, Edward Krasiński, Henryk Stażewski), jak i nie mniej fascynujące postacie, których związki ze sztuką były krótkotrwałe lub „wolne”. Są tu także artyści funkcjonujący na marginesie – zarówno społecznym, jak i świata sztuki – jak Krzysztof Niemczyk czy André du Colombier. Ich bezwarunkowe dążenie do wolności jest bliskie anarchistycznemu usposobieniu Ptaszkowskiej.
O naturze swojego zaangażowania w sztukę, sama Ptaszkowska mówi: „Wszystko co robiłam było osadzone w teraźniejszości i miało charakter jednorazowy. Mój integralny – jakkolwiek przerywany, bo przecież co jakiś czas porzucałam ją «na zawsze» – związek ze sztuką (…) nie ma charakteru profesjonalnego. Profesjonalizm był i jest moim wrogiem”.
Wystawa „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem” będzie składać się z czterech warstw: scenariusza, prac, dokumentów i instalacji dźwiękowej. Osią wystawy jest scenariusz filmu autobiograficznego w 32 rozdziałach, napisany przez Ptaszkowską w 2016 roku. Zostanie on opublikowany w katalogu wystawy. Wybór prac i dokumentów archiwalnych do każdego z rozdziałów scenariusza i wystawy ukaże zarówno oficjalny, jak i prywatny wymiar tej historii. Całość dopełni instalacja dźwiękowa Michała Libery, w której wykorzystano fragmenty archiwalnych nagrań i rozmów z bohaterką wystawy. Zrealizowana z wiernością wobec niej wystawa nie domknie opowieści i pozostawi miejsce na właściwe tej postaci sprzeczności. Wielowątkowość historii, różnorodność postaci, masa prac, dokumentów i dźwięków na wystawie odpowiadają postawie Anki Ptaszkowskiej i oddadzą intensywność jej działalności.
❖ ❖ ❖
Kuratorką wystawy jest Maria Matuszkiewicz, za projekt odpowiada Agnieszka Tarasiuk-Sutryk we wspólpracy z Violett e a.
Wystawa powstaje we współpracy z CAPC Musee d’art contemporain de Bordeaux.
Pierwsza edycja wystawy miała tytuł „Anka au cas par cas” i odbyła się w CAPC Musee d’art contemporain de Bordeaux w dniach 23 czerwca – 31 grudnia 2022. Kuratorkami były Sara Martinetti i Maria Matuszkiewicz, architekturę zaprojektował Olivier Goethals, instalację dźwiękową przygotował Cengiz Hartlap, a projekt graficzny towarzyszącej publikacji wykonała Lucile Billot.
__
⚫️ Anka Ptaszkowska. Przypadkiem
? 17 lutego – 23 kwietnia 2023
? Wystawa w Muzeum nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie 22)
__
⬥ Projekt finansuje m.st. Warszawa
⬥ Działalność Muzeum i wybrane projekty finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
⬥ Mecenasi Kolekcji i Muzeum: EY i Allegro
⬥ Partnerzy strategiczni Muzeum: Ergo Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
⬥ Partner prawny Muzeum: DZP
__
? Staramy się, aby Muzeum było dostępne dla wszystkich. W razie pytań lub sugestii zapraszamy do kontaktu z koordynatorką dostępności: [email protected], tel. 577-006-290.
Więcej o dostępności MSN: https://bit.ly/msndostepne
Advertisement

Where is it happening?

Muzeum nad Wisłą - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22,Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie\/ Museum of Modern Art in Warsaw

Host or Publisher Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw

It's more fun with friends. Share with friends