Wykład „Poza pozą. O przekroczeniach i nieistnieniach na fotografii teatralnej w XIX wieku”
Schedule
Mon, 16 Dec, 2024 at 06:00 pm
UTC+01:00Location
Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wroclaw, Poland | Wroclaw, DS
Advertisement
W listopadzie rozpoczęliśmy nowy kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań pt. „GEST WYJŚCIA. Perspektywy polskiej fotografii teatralnej”. Składają się na niego comiesięczne spotkania, wykłady i dyskusje, a jego tematem przewodnim będą różne aspekty fotografii teatralnej oraz jej nieoczywiste związki z fotografią dokumentalną i społeczną.
Kurs w sezonie 2024/2025 przygotowujemy wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
16 grudnia zapraszamy na wykład dr Agnieszki Wanickiej | W ramach kursu wiodącego OUP.
Agnieszkę Wanicką, badającą XIX-wieczną epokę gwiazd zapisaną na fotografii portretowej, interesuje wszystko, co było poza kadrem. Powołuje się na myśl Susan Sontag, która zauważyła, że „ukazując świat na fotografii, zawsze więcej informacji ukrywamy, niż pokazujemy” (O fotografii, 2009, s.32).
Podczas wykładu, łącząc znajomość zbiorów fotografii teatralnej w XIX wieku z lekturą różnego rodzaju kodeksów obyczajowych epoki i podręczników fotograficznych, podejmie próbę określenia, co i dlaczego wychodziło poza ciasny kadr dziewiętnastowiecznej pozy, a co w ogóle w nim nie istniało. Niekonwencjonalne pozy? Nieregularne rysy twarzy? Nieproporcjonalne ciało? Starość? To rzadkie tematy i… jeszcze rzadsze fotografie.
Agnieszka Wanicka pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego na stanowisku adiunkta. Prowadzi badania dotyczące fotografii teatralnej oraz historii teatru polskiego w XIX wieku. Wykłada również w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Autorka książek, edycji źródłowych oraz artykułów (m.in. A. Wanicka, „Dramat i komedia Teatrów Warszawskich 1868-1880”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011; Władysław Krogulski, „Notatki starego aktora. Przewodnik po teatrze warszawskim XIX wieku”, wyb. i oprac. D. Jarząbek-Wasyl, Agnieszka Wanicka, Universitas, Kraków 2015; A. Wanicka „«Kołysałem się tą myślą». Historia niezrealizowanego projektu fotograficznego Michała Chomińskiego”, „Pamiętnik Teatralny”, 2021, nr 70(1), s. 37–72). Zajmuje się także twórczością filmową. Ukończyła reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest laureatką i finalistką konkursów scenariuszowych, m.in. Script Pro. W 2022 roku otrzymała wyróżnienie na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za scenariusz inspirowany „Pociągiem” (1959) Jerzego Kawalerowicza. Jej studencki film „Bilet do kina” (2018) był prezentowany i nagradzany na kilku festiwalach na świecie.
📆 pon. 16.12.2024, 18.00
📍 Czytelnia im. Ludwika Flaszena Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: ok. 90 minut
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki:
https://www.bilety.grotowski-institute.pl
Fot. Maria Wisnowska jako Sella w sztuce Izrael na puszczy Juliana Łętowskiego, fot. Karoli i Pusch, Warszawa, 1881, pocztówka, ok. 1890?, MT (MT/VII/1055/5)
Advertisement
Where is it happening?
Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wroclaw, Poland, Rynek 27/28, 50-101 Wrocław, Polska,Wroclaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: