Winylobranie #22 - Spotkanie z Janem Ptaszynem Wróblewskim

Schedule

Mon Jun 06 2022 at 07:00 pm

Location

Płyty Gramofonowe plytygramofonowe.pl | Warsaw, MZ

Advertisement
W poniedziałek 6-go czerwca zapraszamy na kolejną edycję Winylobrania. Tym razem będziemy mieli zaszczyt gościć Mistrza Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Spotkanie poprowadzi Jerzy Szczerbakow (Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ)
Startujemy o 19.00 w Ogrodzie Ząbkowska za ścianą sklepu Płyty Gramofonowe.
Autor plakatu: Andrzej Pągowski
Specjalne podziękowania dla Jarka Wierzbickiego, dzięki którego zaangażowaniu możemy gościć tak znakomitego Gościa!
Jan "Ptaszyn" Wróblewski - jego babka była przemytniczką, a potem kapitalistką trzęsącą połową miasta. Ojciec - wziętym prawnikiem, uważanym za jednego z najlepszych w Wielkopolsce, piłsudczykiem, członkiem BBWR. Stryj - oficerem zawodowym, kawalerem krzyża virtuti militari, a po wojnie „zdrajcą ojczyzny” i „szpiegiem imperialistycznym”.
Gdyby nie było wojny Jan Ptaszyn Wróblewski zostałby zapewne dziedzicem fortuny rodzinnej i żył jak milioner. Mógł też zostać mecenasem z doskonałą praktyką u ojca. Równie dobrze mogło go wcale nie być, gdyby samochód ojca w ostatniej chwili nie uciekł sprzed jadącego do „Danzig” pociągu, a kilka lat potem brama kamienicy nie wytrzymała jako jedyna część budynku uderzenia bomby rzuconej ze sztukasa. Wreszcie pocisk z działa pancernego miał prawo eksplodować w pokoju warszawskiego mieszkania, a nie przebijać wszystkich kondygnacji i rozerwać się w piwnicy.
Według praw danych mu przez władzę ludową powinien zostać kierowcą kombajnu lub traktora po ukończeniu wydziału mechanizacji rolnictwa – jedynego, na który pozwolono mu iść. W domu było jednak radio, a w nim audycje rozgłośni Monachium i kipiący z głośników jazz. Ptaszyn został więc artystą. Wbrew woli rodziny.
Jakim mógł być muzykiem? Prawdopodobnie średnim, gdyż nie planował swego życia z wielkim rozmachem. Ale pewnej jesiennej nocy wsiadł do pociągu relacji Warszawa Poznań i przegadał całą drogę z jedynym pasażerem w przedziale, którym był równie młody Krzysztof Komeda Trzciński. Tak powstał zalążek legendarnego sekstetu Komedy, a polski jazz stał się dziś tym, czym jest. Jak potoczyłyby się dalsze losy Ptaszyna gdyby nie szalony zjazd z Gubałówki zakończony serią kaskaderskich upadków i kontuzją palca? Dzięki temu podszedł bez prób, z marszu do przesłuchań kandydatów na członków międzynarodowej orkiestry jadącej do USA i wygrał konkurs. Jak potoczyłoby się jego życie rodzinne gdyby nie łaził po Zagrzebiu w siatce na głowie?
Potoczyło się jednak tak, jak się potoczyło. Dziś Ptaszyn nazywany przez licznych generałem polskiego jazzu jest niekwestionowanym autorytetem w swej dziedzinie, Swoistym drogowskazem dla młodych adeptów jazzu, łowcą talentów i niezrównanym gawędziarzem. A wszystko zaczęło się sto lat temu gdy pewna ambitna szwaczka postanowiła zrobić interes nie mając kopiejki przy duszy.
Źródło: http://ptaszyn.com/
Patroni medialni:
JazzPRESS
RadioJAZZ.FM
Advertisement

Where is it happening?

Płyty Gramofonowe plytygramofonowe.pl, Ząbkowska 11, Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

P\u0142yty Gramofonowe plytygramofonowe.pl

Host or Publisher Płyty Gramofonowe plytygramofonowe.pl

It's more fun with friends. Share with friends