Uniwersytet dla Dorosłych
Schedule
Wed Nov 13 2024 at 05:30 pm to 06:30 pm
UTC+01:00Location
Muzeum Fryderyka Chopina | Warsaw, MZ
Advertisement
Uniwersytet dla Dorosłych to cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Główną oś wydarzenia stanowią wykłady, wzbogacone o spotkania autorskie. Różnorodne zainteresowania prelegentów gwarantują bogaty program pozwalający spojrzeć na dziedzictwo chopinowskie z odmiennych perspektyw – muzykologa, historyka sztuki, konserwatora zabytków, archiwisty.HARMONOGRAM
16 października 2024
🔸 „Chopin w poezji"
👩🏫 spotkanie z autorką publikacji, prof. Ireną Poniatowską
Twórczość Chopina Irena Poniatowska umieszcza w szerokim horyzoncie humanistycznym. Spoglądając z dystansu na recepcję twórczości kompozytora, Autorka prezentuje kilka kluczowych skojarzeniowych tropów i omawia je na poetyckich przykładach. Całości towarzyszy dobrana w duchu dziewiętnastowiecznej idei korespondencji sztuk ikonografia.
30 października 2024
🔸 „Czy o Chopinie wiemy już wszystko?”
👨🏫 Prelegent: Marcin Wąsowski
Liczba publikacji o życiu i twórczości Chopina jest wręcz przytłaczająca. Wydaje się, że o naszym największym kompozytorze wiemy już wszystko i każda zagadka z nim związana została wyjaśniona. Czy jednak na pewno?
13 listopada 2024
🔸 „Od kuracji chorowitego młodzieńca w Bad Reinerz do Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju”
👨🏫 Prelegent: dr Michał Ceglarek
W sierpniu 1826 r. przebywający w Reinertz [Dusznikach] Chopin pisał w liście do Wilhelma Kolberga: „Dwa tygodnie już piję serwatkę i wody tutejsze; i niby, jak mówią, mam trochę lepiej wyglądać, mam niby tyć...” oraz „Chodzę ja wprawdzie po górach, którymi Reinertz otoczone, często zachwycony widokiem tutejszych dolin, z niechęcią złażę, czasem na czworakach, alem jeszcze nie był tam, gdzie wszyscy jadą, bo mi zakazano”. Pobyt w uzdrowisku niewątpliwie przyczynił się do poprawy zdrowia szesnastoletniego absolwenta Liceum Warszawskiego. Wydaje się jednak, że tym co utrwaliło kurację młodego Chopina w Reinertz były jego dwa koncerty na cel dobroczynny. I choć w Dusznikach nie było „ani jednego dobrego fortepianu, a wszystko, co tu widziałem, to instrumenty, które sprawiają mi więcej przykrości niż przyjemności”, występy młodego pianisty, odbiły się szerokim echem i na trwałe wpisały w historię tego miejsca.
27 listopada 2024
🔸 „George Sand w kolorze. O wybitnej powieściopisarce i wieloletniej towarzyszce życiowej Chopina”
👨🏫 Prelegent: Piotr Wojciechowski
Znana i nieznana! W XIX wieku George Sand była w Polsce traktowana jako uznana powieściopisarka, z nadejściem kolejnego stulecia optyka zmieniła się drastycznie – widzianej od tego momentu wyłącznie przez pryzmat Chopina zaczęto przypisywać rolę szwarccharakteru, który oparł swą sławę na dokonaniach partnera. Przyszła już chyba pora, aby dodać więcej kolorów do tej czarno-białej perspektywy.
18 grudnia 2024
🔸 „Dobroczynność Chopinów”
👩🏫 Prelegentka: Anna Adamusińska-Tasak
Nazwisko rodziny Chopinów rozsławił geniusz muzyczny Fryderyka. Warto jednak podkreślić, że nie dawało to członkom tej rodziny poczucia wyższości. Wręcz przeciwnie, rodzinę tę cechowała skromność, etos pracy i otwartość na drugiego człowieka. Według ojca kompozytora talent miał służyć innym. Wykład będzie okazją, aby przyjrzeć się wciąż mało znanemu obszarowi życia Chopinów: ich codziennej dobroczynności.
8 stycznia 2025
🔸 „Artyści polscy w Paryżu w 1. poł. XIX wieku”
👩🏫 Prelegentka: Urszula Król
W pierwszej połowie XIX wieku wielu polskich artystów studiowało, pracowało, mieszkało (przez kilka miesięcy lub wiele lat) w Paryżu. Wielu z nich łączyły ścisłe związki z Wielką Emigracją, zwłaszcza ze środowiskiem Hôtel Lambert. Prześledzimy paryskie losy Teofila Kwiatkowskiego, Juliusza Kossaka, Henryka Rodakowskiego, Piotra Michałowskiego i innych malarzy związanych ze stolicą Francji.
22 stycznia 2025
🔸 „WDECH. XVIII Konkurs Chopinowski”
👨🏫 Spotkanie z autorem, Filipem Dowjatem
Dokumentowanie Konkursu Chopinowskiego było marzeniem Autora, które spełniło się w trakcie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obserwował on pianistów przez trzy tygodnie ich zmagań, pełen podziwu i współczucia dokumentował to, przez co przechodzili w decydującym punkcie swojej kariery. Wynikiem jego pracy jest album „WDECH” – otwarcie kolejnych drzwi i znalezienie drogi dla opowieści o emocjach XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Szczegóły: https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/aktualnosci/1609
📅 Kiedy? Wybrane środy, godz. 17:30
📍 Miejsce: sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina
🎫 Bilety dostępne w kasach Muzeum Fryderyka Chopina oraz na stronie https://bilety.nifc.pl/ (10 zł/os.)
Advertisement
Where is it happening?
Muzeum Fryderyka Chopina, The Loft, ulica Tamka, 00-355 Śródmieście, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: