Tanssijantyön koulutusprojektin johdantokurssi
Schedule
Sat, 25 Apr, 2026 at 11:00 am to Sun, 26 Apr, 2026 at 04:00 pm
UTC+03:00Location
Indictus Studio | Helsinki, ES
Advertisement
Canela Dance Company järjestää koulutusprojektin flamencotanssijoille kaudella 2026-27. Koulutusprojekti käynnistyy avoimella johdantokurssilla, jonne toivotamme kaikki kiinnostuneet mukaan matalalla kynnyksellä! Johdantokurssille voi osallistua, vaikka ei hakisikaan mukaan koulutusprojektiin. Johdantokurssilta valitaan koulutusprojektiin 8-12 tanssijaa.
TANSSIJANTYÖN KOULUTUSPROJEKTI
Kenelle koulutus on suunnattu?
- kaikenikäisille flamencoa tavoitteellisesti treenaaville
- heille, jotka haluavat kehittää omaa tanssijuuttaan
- heille, joita kiinnostaa monipuolinen liikekieli ja erilaiset ilmaisumuodot
- ammattiin tähtääville tai ammatissa jo toimiville
Tavoitteet:
- eri tyylilajien työstäminen uudenlaisessa kontekstissa
- teosten maailmaan perehtyminen
- oman ilmaisun laajentaminen
Kurssilla työskennellään kahden Canelan Espanjalaiseen Sarjaan kuluvan, keskenään hyvin erilaisen teoksen parissa:
Israel Galván: 4 Jinetes & Belén Maya: A Flor de Piel
Koulutusprojektin aikana teokset valmistetaan esityskuntoon ja niille järjestetään esitystilaisuus huhti-toukokuussa 2027.
Koulutus käynnistyy kesäkuun puolivälissä, minkä jälkeen työskentely etenee kuukausittain järjestettävin viikonloppu-moduulein sekä säännöllisellä viikkotreenillä. Myös webinaari on luvassa. Online-treeni on mahdollista järjestää, mikäli tanssija asuu pääkaupunkiseudun ulkopuolella.
Ohjaajina toimivat Canela Dance Companyn tanssijat Erika Alajärvi, Anna Palmio ja Annatuuli Saine. Tutustu ohjaajiin nettisivuilla
Erika - hierbabuena.fi
Anna - annablanca.fi/
Annatuuli - saineensemble.fi/
JOHDANTOKURSSI 25.-26.4.
Johdantokurssi sisältää hiukan maistiaisia tanssijantyön erikoiskurssin tulevista sisällöistä: siitä, mitä tanssijantyö flamencon sisällä merkitsee ja minkälaista osaamista on tanssijana hyvä kehittää niin flamencon kuin yleisemmin ilmaisun ja liikkumisen tasolla. Teemme johdantokurssilla sekä tekniikkaa, liikeharjoituksia (ilmaisu, dynamiikka) että erilaisia lyhyitä koreografisia kokonaisuuksia.
Johdantokurssi
25.-26.4. klo 11-16 (sis. ruokatauon)
Indictus Studio, Intiankatu 3, 00560 Helsinki
Hinta: 160€
Ilmoittautumiset ja tiedustelut:
[email protected]
Anna Palmio +358407478979
Erika Alajärvi +34 610 403626 (whatsapp), +358 465982281
kuva teoksesta 4 Jinetes, kor. Israel Galván
📷: Pirjo Lempeä
Advertisement
Where is it happening?
Indictus Studio, Indiagatan 1, FI-00560 Helsinki, Suomi, Helsinki, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















