Suomalainen Tango - tekniikkaa, tunnetta ja yhteistä tanssia - Kari ja Merja Filpus

Schedule

Sun Nov 15 2026 at 12:00 pm to 05:00 pm

UTC+02:00
Location

Brändö Gymnasium, Ståhlbergintie 2, Kulosaari, Helsinki | Helsinki, ES

Advertisement

Syksyn toisen suomitangon tehopäivän tanssinopettajina Kulosaaressa ovat Kari ja Merja Filpus.
Tervetuloa oppimaan ja syventämään Suomalaisen Tangon taitoja Kari ja Merja Filpuksen johdolla!
Kurssilla keskitytään kehittämään tanssille ja yhteiselle liikkumiselle tärkeimpiä elementtejä: parin välinen yhteys, sujuva vienti ja seuraaminen sekä Tangolle ominainen liikekieli ja tunne.
Opetuksessa korostuu tekniikan tärkeys, joka on avain nautittavaan ja toimivaan tanssiin. Tunneilla käydään läpi Suomalaisen Tangon perusperiaatteita ja hiotaan niitä käytännön harjoitteiden avulla niin, että sekä viejän että seuraajan roolit tanssissa kehittyvät. Harjoitteissa hyödynnämme monipuolisia kuviosarjoja, jotka rakennetaan ja käydään läpi vaiheittain ja selkeästi etenevinä kokonaisuuksina.
Kurssin aikana annetaan tarvittaessa myös henkilökohtaista palautetta ja autetaan näin jokaista löytämään entistä parempi yhteys omaan tanssiinsa, liikkeeseen ja pariin. Tavoitteena ei ole pelkästään oppia uusia kuvioita, vaan ennen kaikkea oppia tanssimaan yhdessä ja lajin omaisesti.
Kurssin rakenne:
• Taso: Jatkotaso
• 3 x 1,5 tunnin opetusosiota
• Tekniikkaa, vientiä ja seuraamista
• Kuviosarjojen vaiheittainen opetus
• Henkilökohtaista palautetta ja käytännön harjoittelua
Tärkein tavoite on aina saavuttaa parin välinen hyvä yhteys ja löytää yhteinen, nautinnollinen tanssi.
Kurssipaikkana Brändö Gymnasium, Ståhlberginkatu 2, Kulosaari, Helsinki - pääovesta sisään ja oikealta alakertaan.
HINNAT: koko päivä 50 € - työttömät, opiskelijat, eläkeläiset ja alle 25-vuotiaat -20%. Meille käyvät kaikki tiedossamme olevat liikuntasetelit ja niiden mobiiliversiot. Maksaa voit myös käteisellä ja MobilePayllä. Maksut suoritetaan paikan päällä.
Vaalimme paritasapainoa paremmin kuin kukaan muu ja siksi ilmoittautumiset entiseen malliin joko yksin tai parin kanssa [email protected]. Samaan osoitteeseen voit lähettä myös sinua askarrutavia kysymyksiä.
Kaikki saavat ilmoittautumisen vastaanottokuittauksen suht koht nopeasti ja sinkkuilmoittautujat myöhemmin erillisen osallistumisvarmistuksen kun paritasapainotus on kunkin osalta varmistunut.
Kouluun pääsee sisään Panuntietä (se iso tie) lähimpänä olevasta itäkulman ovesta. Pukuhuoneet maatasossa, sali ja kahvilankaltainen kerrosta ylempänä. Kahvilankaltaisessa on eväitäsi varten käytössäsi riittävän iso kylmälaukku, arkku suorastaan.
HeTa tarjoo koko kurssin aikana kaffet sun teet ja jotain pientä naposteltavaa.
Ståhlbergintien varrelta löytyy hyvin vähän vapaita parkkipaikkoja mutta kaikki autot mahtuvat Kulosaaren yhteiskoulun parkkipaikalle, jonne pääsee välittömästi kurssikoulun yläpuolelta (koulu on rinteessä). KSYK:n pihan parkkipaikka on viikonloppuisin vapaassa käytössä ja tarkastuskäynneillä täysin tyhjä. Kaikki autot mahtuvat siis sinne. KSYK:n osoite on Ståhlberginkuja 1 ja sinne pääsee Brändö Gymnasiumin itäpuolelta (mäen puolelta).
Tervetuloa tanssimaan tangoa myös Kulosaaren saliin!
-Kari, Merja ja Markku-
Advertisement

Where is it happening?

Brändö Gymnasium, Ståhlbergintie 2, Kulosaari, Helsinki, Finland

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Helsingin tanssikurssit
Host or PublisherHelsingin tanssikurssit

Ask AI if this event suits you