Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską. O nowej biografii Marii Konopnickiej
Schedule
Wed, 02 Apr, 2025 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warsaw, Poland | Warsaw, MZ
Advertisement
2 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie z autorką najnowszej biografii Marii Konopnickiej Magdaleną Grzebałkowską. Będziemy rozmawiać o tym skąd wzięły się tytułowe „dezorientacje” i czy o autorce „Roty” wiemy już wszystko.„Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”
Matka ośmiorga dzieci opuszcza męża i przenosi się do Warszawy, by pisać poezję. Autorka bajki O krasnoludkach i o sierotce Marysi chorą córkę zamyka w szpitalu psychiatrycznym. Pochylająca się nad losem dzieci społeczniczka oddaje obcym ludziom własnego wnuka. Postać migotliwa, niejednoznaczna, nieuchwytna. Wybitna reporterka Magdalena Grzebałkowska mierzy się z legendą Konopnickiej. Odkrywa rysy na jej wizerunku i sprawia, że znana z czarno-białych portretów ponura matrona przeistacza się w barwną, pełną życia kobietę. Decyzje, dylematy i rozterki Konopnickiej – buntowniczki, feministki, artystki, pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować (opis ze strony wydawcy)
---------------------------------------------------
Magdalena Grzebałkowska związana z Sopotem, absolwentka wydziału historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1998 r. pracuje w Gazecie Wyborczej. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego (2011), Zdzisława i Tomasza Beksińskich (2014), książek 1945. Wojna i pokój (2016), Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia (2021), Komeda. Osobiste życie jazzu (2017), Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej (2024). Autorka reportaży o tematyce ekologicznej i społecznej. Dwukrotnie laureatka nagrody im. Stefana Żeromskiego, w 2009 r. otrzymała Grand Press, zwyciężczyni Nagrody Literackiej Nike, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, nominowana do Nagrody im. R. Kapuścińskiego.
-----------------------------------------------------------
Książka „Listy Marii Konopnickiej do Nikodema Erazma Iwanowskiego” zawiera dwadzieścia trzy listy, które znajdują się w Litewskim Archiwum Literatury i Sztuki, a ich kopie przechowywane są w Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie. Listy obejmują trzy lata, pierwszy z nich datowany jest na 28 kwietnia 1997 roku, a ostatni na 16 marca 1889 roku. Niestety, nie zachowały się listy Iwanowskiego do poetki. Ten brak narzucił całą koncepcję książki i dołączenie uzupełnień, które rzucałyby światło na przyjaźń poetki z mężczyzną ze Żmudzi, dlatego w drugiej części książki zamieszczone są aneksy dotyczące Iwanowskiego. Pierwszy zawiera listy Iwanowskiego do Elizy Orzeszkowej z okresu 1887-1890. Są one ważnym dokumentem osobistym, nie tylko dlatego, że prezentują historię jego znajomości z Konopnicką, lecz także dlatego, że rzucają światło na samego adresata. Iwanowski jest bowiem niemal nieznany w kulturze polskiej, a życie tego malarza, rzeźbiarza i pisarza, a także jego rodziny, jest świadectwem przemian, jakie miały miejsce w tym czasie na Litwie. Drugi aneks zawiera poemat "Parya".
--------------------------------------------------------------
Monika Rudaś-Grodzka – badaczka literatury, profesor nadzwyczajny Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Studiowała historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W 2001 doktoryzowała się na podstawie pracy „Sprawić, aby idee śpiewały”. Motywy platońskie w życiu i twórczości Adama Mickiewicza w okresie wileńsko-kowieńskim pisanej u profesor Marii Janion w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a w 2014 uzyskała tamże habilitację na podstawie pracy Sfinks słowiański i mumia polska. Od 2016 jest profesorką nadzwyczajną Instytutu Badań Literackich PAN, gdzie założyła nowe kierunki podyplomowe: studia polsko-żydowskie i gender studies.
Od 2013 kieruje prace w ramach grantu naukowego Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Archiwum kobiet: piszące (2013–2018), którego kontynuacją jest Archiwum kobiet: kontynuacja (2018–2023). W ramach projektu powstała baza internetowa niepublikowanych dzieł autobiograficznych napisanych przez kobiety, zlokalizowanych w różnych archiwach polskich i zagranicznych, które dokumentują wcześniej nieznany wkład w kulturę polską. Monika Rudaś-Grodzka jest także redaktorką naczelną serii wydawniczej Lupa Obscura.
Advertisement
Where is it happening?
Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warsaw, Poland, rynek Starego Miasta 20, 00-272 Śródmieście, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: