Spotkanie wokół książki „Trudna sztuka dorastania” Agaty Kędzi

Schedule

Sat Sep 21 2024 at 06:00 pm to 07:30 pm

Location

Turnus na Wolskiej | Warsaw, MZ

Advertisement
Czy międzypokoleniowe sojusze w polu sztuki mogą być impulsem do testowania nowych relacji społecznych? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby tak się stało? Czym charakteryzuje się współczesny polski teatr adresowany do nastoletniej widowni?
Przy rosnącej popularności praktyk angażujących młode osoby do twórczości teatralnej warto zadawać pytania o status teatru młodzieży, a także nakreślić wyzwania, które przed nim stoją. Premiera książki Agaty Kędzi „Trudna sztuka dorastania. Wydarzenia performatywne dla nastoletniej publiczności” będzie pretekstem do rozmowy o wpływie osób nastoletnich i młodych dorosłych na kształtowanie tego wycinka sztuki, a także motywacjach i odpowiedzialności dorosłych za tworzenie odpowiednich warunków do partycypacji młodzieży.
W rozmowie wezmą udział osoby zaangażowane w rozwijanie praktyk i refleksji wokół teatru (dla) osób nastoletnich: Mariusz Gołosz, Agata Kędzia, Dorota Kowalkowska oraz Łucja Górna, Weronika Trus i Michael Lawranc z Młodzieżowej Koalicji Performatywnej na Czas Chaosu. Rozmowę poprowadzi Dorota Ogrodzka.
Chcemy, by wydarzenie było okazją do swobodnego spotkania wszystkich zaciekawionych tematem pedagogiki teatru oraz jej wpływu na kulturę teatralną młodego pokolenia. Wymieńmy się doświadczeniami, refleksjami i inspiracjami na kolejny, właśnie rozpoczynający się sezon teatralny. Zapraszamy!
Termin: 21.09.2024, start o godz. 18.00
Miejsce: Turnus na Wolskiej (ul. Wolska 46/48, Warszawa)
Wstęp wolny

O książce
W „Trudnej sztuce dorastania” Agata Kędzia interdyscyplinarnie łączy pedagogikę teatru i studia nad dzieciństwem z perspektywą własnej praktyki pedagogicznoteatralnej. Podstawą do pokazania współczesnej kultury teatralnej (dla) młodzieży jako ambitnej, istotnej i zróżnicowanej pod względem celów, metod i sposobów pracy domeny sztuki jest przegląd wybranych wydarzeń performatywnych tworzonych dla nastoletniej publiczności i przy jej współudziale. Autorka śledzi obecne w wybranych projektach wątki, które problematyzują zachowania i poglądy stanowiące integralną część szkolnej codzienności. Wskazuje jednocześnie, że każdy z projektów – jako narzędzie pedagogiczne – może posłużyć rozwijaniu umiejętności szukania przez nastolatków połączeń pomiędzy ich osobistą sytuacją życiową a społecznymi, kulturowymi i politycznymi aspektami otaczającej ich rzeczywistości.
Patroni: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Katedra Performatyki UJ
Książka będzie dostępna w przedsprzedaży już wkrótce – szczegółowe informacje podamy niebawem.

Biogramy
Agata Kędzia – pedagożka teatru, performatyczka, organizatorka projektów z zakresu edukacji kulturowej. Absolwentka kulturoznawstwa (Uniwersytet Śląski) i performatyki (Uniwersytet Jagielloński). Autorka książki „Trudna sztuka dorastania. Wydarzenia performatywne dla nastoletniej publiczności” (premiera wrzesień 2024). W latach 2018–-2024 pracowała jako pedagożka teatru w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Obecnie współtworzy działania rozwojowe dla kadr kultury w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Pisze artykuły, tropi związki pomiędzy sztuką i edukacją, współtworzy projekty twórcze aktywizujące dzieci, młodzież i dorosłych.
Dorota Kowalkowska – pedagożka teatru, dramaturżka, kuratorka, autorka tekstów krytycznych o teatrze. Od 2021 roku dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. W latach 2020–2022 kierowniczka działu literackiego w Teatrze Narodowym. W latach 2013–2020 pracowała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, najpierw jako kierowniczka literacka, potem jako pedagożka teatru programująca działania edukacyjne i partycypacyjne. Współtworzyła spektakle dla dzieci i młodzieży z Maciejem Podstawnym: „Greta i ostatni wieloryb” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), „Królowa śniegu” (Teatr Nowy w Zabrzu), „“Baśnie Andersena” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu), „“Wyspa Jadłonomia” (Teatr Studio w Warszawie); z Klaudią Hartung-Wójciak („Dziki” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu), jako pedagożka teatru – z Jakubem Skrzywankiem („Kiedy mój tata zamienił się w krzak”, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu) oraz Magdaleną Miklasz („Tutaj jest wszystko”, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu). Laureatka pierwszej edycji Nagrody im. Haliny Machulskiej „za konsekwentne budowanie niejednorodnej społeczności teatralnej, z uwzględnieniem twórczej obecności widzów i widzek”. W 2023 roku dołączyła do Komisji Dramaturgicznej / Zespołu Kuratorskiego Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży w Trnavwie na Słowacji.
Mariusz Gołosz – dramatopisarz, obecnie pracuje jako dramaturg w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. Dwukrotny laureat I nagrody w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (za tekst „jak umierają słonie duże i ciężkie?” oraz „POV: masz 12 lat i prze****ne”), czterokrotny półfinalista i finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (za tekst „pieśni piekarzy polskich”), kurator slamu dramaturgicznego w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych. Jego dramaty były publikowane w „Dialogu”, „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” oraz „Dialogu Puzyny”.
Weronika Trus – pragnie studiować w Akademii Teatralnej, od października podejmuje studia na wydziale kulturoznawstwa. Członkini Młodzieżowej Koalicji Performatywnej na Czas Chaosu. Zaczyna pracę w teatrze objazdowym i powoli spełnia swoje dziecięce marzenia.
Łucja Górna – licealistka na profilu artystycznym, współautorka performance'ów „kanony” oraz „ślad” o relacji z ciałem; sojuszniczka Ukrainy oraz Palestyny, członkini Młodzieżowej Koalicji Performatywnej na Czas Chaosu.
Michael Lawranc – działacz polityczny i lokatorski, obecnie również student pierwszego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Młodzieżowej Koalicji Performatywnej na Czas Chaosu, twórca żywej instalacji „Zona '76” oraz kontynuacji tej akcji w ramach protestu przeciwko cenzurze i propagandzie w Muzeum POLIN.
Dorota Ogrodzka – artystka społeczna, pedagożka teatru, dramaturżka, reżyserka, trenerka i badaczka. Współprowadzi Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, prowadzi zajęcia na wyższych uczelniach (Uniwersytet Warszawski, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych i Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie). Jedna z kuratorek programowych Slot Art Festival. Wspiera tutorsko i mentorsko osoby artystyczne, liderskie, a także zespoły działające artystycznie, aktywistyczne, społecznie. Stale współpracuje z organizacjami oraz instytucjami kultury i sztuki w Polsce i Europie.
Advertisement

Where is it happening?

Turnus na Wolskiej, ulica Wolska 46/48, 01-187 Wola, Polska,Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Stowarzyszenie Pedagog\u00f3w Teatru

Host or Publisher Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

It's more fun with friends. Share with friends