Spesialvisning: Hvem tar vare på varsleren?
Schedule
Wed Jan 28 2026 at 06:00 pm to 08:15 pm
UTC+01:00Location
VEGA SCENE | Oslo, OS
Advertisement
Alvorlig økonomisk kriminalitet som korrupsjon og bestikkelser er et stort globalt problem, og man er ofte avhengig av varslere for de store avsløringene. Hvordan kan vi beskytte varslere bedre og hva har vi som samfunn å tjene på det?Å varsle internt gjør at du risikerer å miste jobben eller blir utsatt for press, sanksjoner og til og med trusler fra arbeidsgiver. Har du varslet i din sektor av arbeidslivet er det sannsynlig at du ikke ville kunne fortsette i samme bransje. Varsleren løper en høy risiko, mens samfunnet vårt har mye å tjene på at det varsles.
Noen land har gode offentlige varslingsorganer, men Norge leverer ikke i å beskytte varslere. I norsk kontekst glemmer vi ofte det store bildet og vi mangler kunnskap om konsekvensene av alvorlig økonomisk kriminalitet. Det er ikke uvanlig med korrupsjon og bestikkelser ved internasjonal forretningsvirksomhet, men svært få blir tatt. Enkelte store norske selskaper har blitt avslørt, og mye tyder på at dette bare er toppen av isfjellet.
Hvordan kan Norge legge bedre til rette for å imøtekomme og beskytte varslere?
Panelet oppdateres fortløpende:
Helge Kvamme har omfattende myndighets- og virksomhetsbakgrunn og har ledet nasjonale og internasjonale etterforsknings-, granskings- og compliance-oppdrag med bakgrunn i sine roller som etterforskningsleder hos KRIPOS/ØKOKRIM), hvitvasking- og utredningssansvarlig i DNB og leder for granskings- og compliance-avdelinger innen revisjon (PwC) og advokatvirkomhet (Selmer). Kvamme er norsk delegat til ICC Corporate Responsibility and Anti-Corruption Commission.
Moderator: Anne Gerd Grimsby Harr, jounalist
Om filmen:
Virkeligheten overgår fiksjonen i 𝐆𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐞𝐧, 𝐛𝐮𝐝𝐝𝐡𝐢𝐬𝐭𝐞𝐧 𝐨𝐠 𝐬𝐩𝐢𝐨𝐧𝐞𝐧. Den prisvinnende dokumentarfilmskaperen Håvard Bustnes har tilgang på en vaskekte spion med en vanvittig historie om omfattende korrupsjon og hvitvasking. Er Robert Moore en varsler eller rett og slett en bedrager?
Se trailer her: https://www.facebook.com/IndieFilmAS/videos/1709566012911100
🕵️ 28. januar kl 18:00 på Vega Scene
🎟️ Kjøp billetter her: https://www.vegascene.no/film/EDI20250020
Mer om filmen: spionen.indiefilm.no
Advertisement
Where is it happening?
VEGA SCENE, Hausmanns gate 28, 0182 Oslo, Norge, Oslo, NorwayEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















