Spacer po praskich młynach – opowieść o mące z Pragi | TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia
Schedule
Sun Oct 20 2024 at 11:30 am to 01:00 pm
Location
Muzeum Warszawskiej Pragi | Warsaw, MZ
Advertisement
?Mąka, kasze, otręby…Młyny były od zawsze częścią polskiego krajobrazu i od wieków były prowadzone przez rodziny żydowskie. W ramach Festiwalu TISZ pokażemy Pragę śladem mąki i chleba.?Pierwsze wzmianki o młyńskich wiatrakach w Polsce pochodzą z XIII wieku. Były budowane początkowo na terenach równinnych i słabo zalesionych, wyeksponowanych na działanie wiatrów o kierunku wschód-zachód. Z czasem z rozwojem gospodarczym pojawiały się także w obrębie miast. Niewielkie młyny, a potem młynarskie przedsiębiorstwa były prowadzone w Polsce bardzo często przez Żydów i inne mniejszości narodowe.
?Podobnie rzecz się miała na warszawskiej Pradze. Na przełomie XIX i ** wieku działało tutaj kilka zakładów młynarskich. Największy z nich, tzw. „młyn Michla” połączony ze spichlerzem, został zaprojektowany przez Józefa Napoleona Czerwińskiego, autora późniejszego projektu fabryki Wedla na Kamionku. Młyn w czasach swojej świetności był zarządzany przez Karola Michla, właściciela uznanych w Europie Zakładów Zbożowych „Karol Michler i Spółka”, mieszczących się na Woli. W przedsiębiorstwie zlokalizowanym na Szmulkach produkowano m.in. mąkę pszenną i żytnią, otręby, kaszę jęczmienną i jaglaną oraz płatki owsiane. Młyn Michla był na tyle znaczący, że prowadziła do niego bocznica kolejowa z pobliskiego Dworca Wschodniego.
?Inne ważne miejsce dla produkcji mąki na Pradze, dużo starsze, to ulica Markowska. W jej rejonie w XIX wieku znajdowała się tu tzw. Kolonii Pasztejna, od nazwiska żydowskiego młynarza Szmula Pasztejna. Prowadził najprawdopodobniej młyn wodny na dwa wiatraki, jeden przetrwał aż do 1896 roku.
?♀️Spacer poprowadzi Magdalena Wodiczko, przewodniczka miejska po Warszawie i instruktor przewodnictwa, od lat związana z tematyką żydowską. Na co dzień pokazuje Warszawę turystom zagranicznym, głównie Hiszpanom. Jest związana z PTTK, gdzie zajmuje się promocją krajoznawstwa i jest prezeską sekcji międzyuczelnianej OM PTTK.
ℹ️INFORMACJE PRAKTYCZNE
?️Kiedy: 20.10 | 11:30 – 13:00
?Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
?️Udział w wydarzeniu na podstawie biletu w cenie 10.00PLN do pobrania w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi i online.
?https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja/termin.html?id=3493&option_data=&_gl=1*aes8ai*_ga*MTc0NzM3OTg5OS4xNzI1MjgwNzIw*_ga_ZLX621E6QT*MTcyNTg5MzQ3Mi44LjEuMTcyNTg5MzYwNi42MC4wLjE0MzE5MzAxMDA.
Więcej o programie festiwalu:
?polin.pl/pl/tiszfestiwal
Advertisement
Where is it happening?
Muzeum Warszawskiej Pragi, ulica Targowa 50/52, 03-733 Praga-Północ, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: