SORGTEMA: Kan robotterne trøste os?
Schedule
Thu Dec 11 2025 at 06:00 pm to 07:30 pm
UTC+01:00Location
Gellerup Bibliotek | Arhus, AR
Advertisement
Hvad sker der med vores sorg, når teknologien tilbyder os samtaler med dem, vi har mistet?Kom med til oplæg og samtale med Psykolog Laura Skov Illum som forsker i sorgrobotter – AI-chatbots, der simulerer afdødes stemme og personlighed.
Hvordan oplever mennesker i sorg at interagere med disse digitale kloner, og hvilke etiske og psykologiske dilemmaer rejser teknologien?
Kan sorgrobotter understøtte en sund sorgproces – eller risikerer vi at fastholde os i smerten?
Og hvordan påvirker sorgrobotter vores forståelse af døden og det at give slip?
Disse og mange andre spørgsmål og tanker vil være omdrejningspunktet på aftenen, som indledes med et oplæg af Laura, efterfulgt af en åben samtale med bibliotekets formidler og aftenens øvrige deltagere, hvor der er plads til refleksion, spørgsmål og debat.
Alle er velkomne, uanset om du er nysgerrig på teknologi, sorg eller blot vil høre om en af tidens grænsebrydende forskningsfelter.
Arrangementet er gratis, men billetbestilling er nødvendig.
Torsdag den 4. december kan du deltage i et andet spændende arrangement, om hvordan litteraturen kan åbne op for den komplekse sorg, når forfatter Caroline Albertine Minor tager os med ind i sorgfulde og reflekterende fortællinger. Læs mere om dette her: https://www.aakb.dk/gellerup-bibliotek/arrangementer/litteratur/sorgtema-sorg-i-litteraturen
Advertisement
Where is it happening?
Gellerup Bibliotek, Karen Blixens Boulevard 23A, 8220 Aarhus, Danmark, Arhus, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.










