Soppa med cello och piano

Schedule

Fri Feb 19 2027 at 12:15 pm to 01:00 pm

UTC+01:00
Location

Hötorget 8, 111 57 Stockholm, Sweden | Stockholm, ST

Advertisement
Kärleksduett på Beethovens vis och en rapsodi av pionjären Rebecca Clarke.
En av de mest älskade melodierna i Mozarts Trollflöjten är Paminas och Papagenos kärleksduett Bei Männern, welche Liebe fühlen. Beethoven drabbades också han av duettens varma stämning och använde melodin i ett variationsverk för cello och piano. Med fantasi och finess låter Beethoven instrumenten turas om att belysa temat ur olika perspektiv, ibland lekfullt, ibland romantiskt längtande.
Brittiska Rebecca Clarke var en av landets första kvinnliga professionella orkestermusiker. Hon studerade komposition för Sir Charles Stanford och skrev många stycken för sitt eget instrument, violan. Men här får vi höra hennes Rapsodi för cello och piano. Fängslande och vacker musik i gränslandet mellan romantik och impressionism.
Vi hör cellisten Hanna Dahlkvist, som sedan 2015 är medlem i Kungliga Filharmonikerna och även cellist i Dahlkvistkvartetten. Hon spelar med pianisten Darya Tchaikovsky, som ofta gästar Konserthusets kammarmusikkonserter.
***
Meny: Krämig tomatsoppa med basilika. Soppan serveras med surdegsbröd, knäckebröd, smör, mineralvatten/lättöl, kaffe/te och chokladbit. Vin och öl finns till försäljning.
Alla soppor är laktos- och glutenfria. Meddela oss eventuella önskemål om specialkost vid bokning.
Advertisement

Where is it happening?

Hötorget 8, 111 57 Stockholm, Sweden, Hötorget 8, SE-111 57 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Konserthuset Stockholm
Host or PublisherKonserthuset Stockholm

Ask AI if this event suits you