Songwriters Room feat. Signe Svendsen, MIA ELISA & KENNI S. B/ Koncert Huset i Hasserisgade, Aalborg
Schedule
Fri, 19 Sep, 2025 at 08:00 pm
UTC+02:00Location
Hasserisgade 10, 9000 Aalborg, Denmark | Aalborg, NJ
Advertisement
●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●
●○ 𝐃𝐀𝐓𝐎: 19. September
●○ 𝐃Ø𝐑𝐄𝐍𝐄 𝐀̊𝐁𝐍𝐄𝐑: 19.30
●○ 𝐊𝐎𝐍𝐂𝐄𝐑𝐓: 20.00
●○ 𝐄𝐍𝐓𝐑𝐄: 75 kr.
●○ 𝐌𝐀𝐃: Dagens ret (plantebaseret) 105 kr. – serveres fra 17.30
●○ 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐄𝐓𝐓𝐄𝐑: https://event-link.dk/arrangement/51306/
●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●○●
𝑺𝒐𝒏𝒈𝒘𝒓𝒊𝒕𝒆𝒓𝒔 𝑹𝒐𝒐𝒎 - 𝒌𝒐𝒏𝒄𝒆𝒓𝒕𝒖𝒓𝒏𝒆́ 𝒎𝒆𝒅 𝒅𝒂𝒏𝒔𝒌𝒆 𝒔𝒂𝒏𝒈𝒔𝒌𝒓𝒊𝒗𝒆𝒓𝒆 𝒊 𝑹𝒂𝒏𝒅𝒆𝒓𝒔, 𝑨𝒂𝒍𝒃𝒐𝒓𝒈 𝒐𝒈 𝑯𝒂𝒏𝒔𝒕𝒉𝒐𝒍𝒎
𝑯𝒖𝒔𝒆𝒕 𝒊 𝑨𝒂𝒍𝒃𝒐𝒓𝒈, 𝑻𝒖𝒓𝒃𝒊𝒏𝒆𝒏 & 𝑼𝒏𝒅𝒆𝒓𝒗æ𝒓𝒌𝒆𝒕 𝒊 𝑹𝒂𝒏𝒅𝒆𝒓𝒔, 𝒐𝒈 𝑫𝒆𝒕 𝑵𝒐𝒓𝒅𝒂𝒕𝒍𝒂𝒏𝒕𝒊𝒔𝒌𝒆 𝑭𝒚𝒓 𝒊 𝑯𝒂𝒏𝒔𝒕𝒉𝒐𝒍𝒎 𝒑𝒓æ𝒔𝒆𝒏𝒕𝒆𝒓𝒆𝒓 𝒆𝒏 𝒉𝒆𝒍𝒕 𝒖𝒏𝒊𝒌 𝒌𝒐𝒏𝒄𝒆𝒓𝒕𝒓æ𝒌𝒌𝒆, 𝒅𝒆𝒓 𝒔𝒕𝒂̊𝒓 𝒊 𝒔𝒂𝒏𝒈𝒔𝒌𝒓𝒊𝒗𝒏𝒊𝒏𝒈𝒆𝒏𝒔 𝒕𝒆𝒈𝒏.
Få et indblik i sangskrivernes kreative arbejdsrum, når tre sangskrivere, sammen med musiker Signe Svendsen, i fællesskab dyrker sangskrivningens kunst. Her er fokus på sangskriveren og sangene, med en helt enkel produktion og arrangement, der giver kunstnerne mulighed for at præsentere deres sange i deres reneste og mest intime form. På scenen skiftes sangskriverne til at præsentere og spille deres sange, som en slags sang-stafet. Sangene ledsages ofte af en snak om de tanker og følelser, der ligger til grund for musikken. Som en del af forløbet, vil musikerne mødes på den første dag på turen på Huset i Aalborg, og have tid til i fællesskab at dyrke hinandens materiale. Herefter vil de turnerer mellem de fire byer på skift og dele scenen i hver by. Glæd dig til at opleve en unik og intim koncertaften her på Huset, hvor du får lov at dykke helt ind i musikernes univers.
●○●○ 𝐒𝐢𝐠𝐧𝐞 𝐒𝐯𝐞𝐧𝐝𝐬𝐞𝐧 ○●○●
Med sit seneste og meget roste album ”Hvem Vil Ikke Elskes Igen” placerer Signe Svendsen sig som en af de bedste danske sangskrivere i hendes generation. Hun har en magisk evne til at gøre det sårbare til noget, vi kan være fælles om, og dykker ubesværet ned i kærlighedens vildveje og voksenlivets trakasserier med et helende nærvær og en særegen autenticitet.
På scenen er hun en sikker entertainer, der bruger tid på fortællinger og betragtninger mellem sangene. Hun spidder vores fælles virkelighed og hverdagen – hvor alvorlig eller komisk den så er.
●○●○ 𝐊𝐄𝐍𝐍𝐈 𝐒Ø𝐑𝐄𝐍 𝐁𝐉𝐄𝐑𝐑𝐄𝐆𝐀𝐀𝐑𝐃 ○●○●
Kenni Søren Bjerregaard er forsanger og sangskriver i det danske indie rockband Smugler.
Af forkærlighed til det danske sprog og til ordkløveri finder man her en digterisk skrivestil, som indeholder en god portion socialrealisme, et strejf nostalgi og et drys spiritualitet, som er toppet med små referencer til musikalske forbilleder. Det er en lidt mærkelig ret, som smager bedre end den ser ud.
Kenni Søren Bjerregaard er opvokset i en lille landsby i Thy, og har været bosat i Aarhus, siden Smugler blev skabt i 2020. Efter tabet af begge sine forældre har denne sangskriver gjort oprør mod et miljø og et spidsborgerligt familieliv fra lavere middelklasse med fadevor og fremmedhad, maskuline værdier og psykisk sygdom, afhængighed og receptpligtigt misbrug.
●○●○ 𝐌𝐈𝐀 𝐄𝐋𝐈𝐒𝐀 ●○●○
Mia Elisa er fra Randers, og skriver sange til de ængstelige hjerter, der knuser sig selv.
Med tekster om kærlighed, frustration på tilværelsen, og håbet om at blive set, prøver Mia at trænge ind til det der virkelig foregår i det sind hun er fanget i.
𝐺𝑟𝑎𝑓𝑖𝑘 𝑎𝑓 𝑀𝑜𝑜𝑛𝑡𝑒𝑎 𝐼𝑙𝑙𝑢𝑠𝑡𝑟𝑎𝑡𝑖𝑜𝑛.
Advertisement
Where is it happening?
Hasserisgade 10, 9000 Aalborg, Denmark, Hasserisgade 10, 9000 Aalborg, Danmark, Aalborg, DenmarkEvent Location & Nearby Stays: