SocjoPercepcja vol. 44 Polskie gry wideo? O związkach gier z kulturą narodową
Schedule
Wed, 18 Dec, 2024 at 06:00 pm
UTC+01:00Location
Klubokawiarnia Recepcja | Wroclaw, DS
Advertisement
Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu SocjoPercepcja.Spotkanie odbędzie się 18 grudnia (środa) o godzinie 18:00 w Klubokawiarni Recepcja, ul. Ruska 46 we Wrocławiu.
Jeśli spytamy dziś polskich graczy i graczki o polskie gry wideo, usłyszymy szereg tytułów, takich jak „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, „This War of Mine” czy „Dying Light”. Bez trudu odnajdziemy też rankingi najlepszych polskich gier, a także materiały o historii gier wideo w naszym kraju. Nie brakuje również przejawów zainteresowania ze strony polityków oraz instytucji publicznych – na przykład w 2011 roku Donald Tusk wręczył Barackowi Obamie egzemplarz gry „Wiedźmin 2: Zabójcy królów”, w 2016 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło program GameINN, a od roku 2023 w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych działa Program Wsparcia Gier Wideo. Ponadto polskimi grami coraz częściej zajmują się badaczki i badacze akademiccy.
Nasz kraj nie jest pod tym względem wyjątkowy. Wystarczy wspomnieć, że w kilku państwach Unii Europejskiej studia tworzące gry mogą otrzymać istotne wsparcie finansowe od państwa, o ile spełnią kryteria tzw. testu kulturowego – a więc pokażą, że ich gra jest wystarczająco „brytyjska” czy „niemiecka”, ewentualnie „europejska”. Wszystko to wynika z rozwoju przemysłu i rynku gier wideo w obrębie poszczególnych krajów i regionów, ale również ze wzrostu znaczenia idei narodowych na całym świecie (symboliczny pod tym względem jest rok 2016, data Brexitu i pierwszej elekcji prezydenckiej Donalda Trumpa).
Na spotkaniu skupimy się jednak na polskiej kulturze i polskim społeczeństwie. Na wybranych przykładach przeanalizujemy związki pomiędzy grami a kulturą narodową. Rozważymy również, co kryje się pod pojęciem polskich gier wideo – wcale nie tak oczywistym, jak mogłoby się wydawać, skoro gry bardzo często tworzone są głównie z myślą o globalnym rynku, a udziały w krajowych studiach mają między innymi chińskie firmy.
Prowadzenie:
Stanisław Krawczyk
Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członek zarządu Digital Games Research Association: Central and Eastern Europe.
Goście:
Tomasz Z. Majkowski
Kierownik Ośrodka Badań Groznawczych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Digital Games Research Association w kadencji 2022-2024.
Magdalena Kozyra
Kulturoznawczyni i badaczka gier cyfrowych pracująca na kierunku Game Design Uniwersytetu SWPS w Krakowie.
Advertisement
Where is it happening?
Klubokawiarnia Recepcja, Ruska 46a,Wroclaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: