Slam Filozoficzny
Schedule
Wed Nov 27 2024 at 07:00 pm
UTC+01:00Location
Klubojadalnia Młodsza Siostra | Warsaw, MZ
Advertisement
Lubisz „dzielić włos na czworo”? Kminić temat? Dyskutować po nocach? Spierać się o rzeczy ważne i istotne? Nie znosisz codziennego pustosłowia i small talków? Jeśli czujesz, że tak jest, wpadnij do nas i daj nam do myślenia! Jak mógłby to ująć Kant: Slamere aude! Idea slamu filozoficznego, którego inspiracją jest tradycyjna formuła slamu poetyckiego, skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, którzy chcą podzielić się własnymi filozoficznymi poglądami, przemyśleniami, ideami w formie krótkich wypowiedzi przed publicznością, rywalizując przy tym o laur pierwszeństwa z innymi filozofującymi. Slam filozoficzny powstał po to, by dać czas i miejsce sportowej rywalizacji pomiędzy tymi, którzy kochają myśleć, dyskutować, prezentować swoją wizję świata i spraw istotnych niezależnie od wieku, płci czy wykonywanej profesji. Stawiamy na pasję dzielenia się publicznie swoimi przemyśleniami o charakterze filozoficznym!
Proponujmy, aby treścią wystąpień była jakaś własna idea filozoficzna, a więc nie: religijna, polityczna, ekonomiczna itp., która wpisuje się w zaproponowany wcześniej przez organizatorów temat główny. Chętnie wysłuchamy Twoich filozoficznych poglądów na istotę Boga i religii, zachwycimy się Twoją krytyką istniejących porządków społecznych czy ekonomicznych, z uwagą przyjmiemy Twoje przemyślenia dotyczące człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni, ale slam filozoficzny nie służy uprawianiu propagandy politycznej, wyznaniu wiary czy szerzeniu mowy nienawiści (choć sama propaganda, wiara czy nienawiść są zapewne interesującymi tematami filozoficznymi). Słowem, filozofuj i rób, co chcesz! Błagamy Ciebie tylko o jedno: NIE CZYTAJ! Mile widziane jest żywe słowo, a jeszcze bardziej interesujące i zabawne eksperymenty performatywne.
Tematem pierwszego slamu jest POCZĄTEK. Filozoficzna tradycja ma na ten temat wiele do powiedzenia, ale nas interesuje jedynie to, co TY o tym sądzisz. Nie przesądzamy, w którą stronę winny pójść Twoje rozważania: mogą być bardzo osobiste lub bardzo ogólne, w których nie znajdzie się żadne odniesienie do aktualnej sytuacji czy konkretnych ludzi. Możesz używać przykładów, ale możesz też zostawić to wszystko i rzucić się w wir abstrakcji. Wszystko zależy od Ciebie, od twojej wyobraźni i kreatywności.
Slam filozoficzny został po raz pierwszy zorganizowany w Bydgoszczy pod koniec 2023 r. w kooperacji Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera oraz Stupot Poetycki.
Regulamin
1. Organizatorem turnieju jest Fundacja Myślowisko, a gospodarzem – Klubojadalnia Młodsza Siostra w Warszawie.
2. Zarówno udział w slamie jak i wstęp na wydarzenie są bezpłatne.
3. Osoba chcąca wystąpić w slamie powinna zgłosić się poprzez formularz: https://forms.gle/MHqRJUBR1zwDjpU2A lub napisać na adres mailowy: [email protected]
4. Ilość miejsc dla występujących jest ograniczona (8-12), liczy się kolejność zgłoszeń.
5. Osoba występująca musi być pełnoletnia.
6. Dopuszcza się pojedyncze występy w formie duetu, tercetu, kwartetu itd.
7. Każdy z uczestników slamu zobowiązany jest do przedstawienia w dowolnie wybranej przez siebie formie własnej teorii, poglądu czy idei filozoficznej. Zaleca się, aby były to wyniki własnych oryginalnych przemyśleń, które co najwyżej włączają zdobycze historii filozofii, nie zaś prezentacje poglądów innych myślicieli czy istniejących stanowisk filozoficznych. Liczy się oryginalny głos.
8. Czas pojedynczego występu to max. 4 minuty, w dogrywce – 1,5 minuty.
9. Obowiązuje zakaz czytania treści wystąpień z kartek, urządzeń mobilnych etc., choć dopuszcza się na scenie obecność dowolnego tekstu w formie rekwizytu.
10. Uczestnicy mogą korzystać z dowolnych rekwizytów, instrumentów oraz urządzeń audio i wideo w wymiarze dozwolonym przez prawo cytatu.
11. Slam zostanie rozegrany systemem pucharowym. W pierwszej rundzie występują wszyscy zakwalifikowani przez organizatorów. W drugiej rundzie występują cztery osoby z największą liczbą głosów, w trzeciej – finałowej – dwie osoby, pośród których wybiera się zwycięzcę. Zwycięzcą jest osoba, która zdaniem jury wygrała bezpośredni pojedynek w finale.
12. Jury stanowi publiczność. W pierwszej rundzie dowolne osoby z publiczności, wchodzące w skład jury, przyznają każdemu zawodnikowi określoną liczbę punktów. Zlicza się je razem, eliminując dwa skrajne wyniki – najmniejszy i największy. W drugiej i w trzeciej rundzie publiczność głosuje na danego zawodnika z pary poprzez wskazanie przypisanego mu koloru na karcie do głosowania.
13. Jeżeli podczas pojedynku slamerów głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas odbywa się dogrywka, ale tylko w przypadku jeśli decyduje ona o przejściu uczestnika do kolejnej rundy.
14. Zwycięzca turnieju otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł.
15. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania dokumentacji występów (obejmującej wizerunek uczestników – udział w slamie oznacza złożenie oświadczenia o wyrażeniu zgody na nieodpłatne i nieograniczone w czasie prawo do utrwalenia i rozpowszechniania przez Organizatora wizerunku uczestnika) w celach promocyjnych i dokumentacyjnych.
16. Rozwiązywaniem kwestii nieuwzględnionych w regulaminie oraz jego interpretacją zajmują się osoby prowadzące turniej.
Prowadzącymi slam są Anna Fidos i Daniel Sobota.
Serdecznie
zapraszamy!
Advertisement
Where is it happening?
Klubojadalnia Młodsza Siostra, ulica Dobra 20, 00-388 Śródmieście, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: