Sherwoodin Mies -elokuvakonsertti | Kangasala-talo
Schedule
Thu, 19 Mar, 2026 at 07:00 pm
UTC+02:00Location
Kangasala-talo | Tampere, ES
Advertisement
Sherwoodin Mies -dokumenttielokuva kertoo Teddy & The Tigers -yhtyeen keulakuvana tunnetun Alpo ”Aikka” Hakalan elämäntarinanAinutlaatuisessa illassa ensin katsotaan yhdessä Sherwoodin Mies -dokumenttielokuva. Väliajan jälkeen huippubändi Sherwoodin Mies Orkesteri esittää elokuvaan tehdyn musiikin suomenkielisinä versioina, maukkain tarinoin höystettynä.
Bändissä kokeneita muusikoita suomalaisen bluesin, rockin ja rautalangan riveistä
Bändissä soittavat Agentsin solistinakin tutuksi tullut Vesa Haaja, Marko Haavisto & Poutahaukat -yhtyeestä tuttu Marko Haavisto, Ismo Haavisto, Ykä Putkinen, Kepa Kettunen sekä elokuvan käsikirjoittaja ja musiikin tuottaja AP Niemi.
AP Niemi on Teddy & The Tigers -bändin perustajajäsen. Ismo Haavisto (Markon veli) on yli 30-vuotisen kansainvälisen uran tehnyt bluesmuusikko. Bändissä Ismo laulaa urallaan suomeksi ensi kertaa. Veljekset ovat tunnettuja myös Aki Kaurismäen elokuvista. ”The Komppi” AP, Kepa ja Ykä aloittelivat yhteistyötä jo 80-luvulla esim. Jorma Kääriäisen taustalla. Homma rokkaa ehkä vieläkin maukkaammin vuosikymmenten jälkeen.
Yhteisöllisyys ja rakkaus musiikkiin ja ystäviin
Alpo Hakala (23.10.1957–10.4.2021) eli värikkään ja vaiherikkaan elämän juuri Keravalla, Sherwoodissa. Musiikki vie miestä uskomattomiin tilanteisiin aina Amerikkaa ja Kanadaa myöten. Nuoruuden teinibändistä Teddy & The Tigers alkanut ura kesti lähes viisi vuosikymmentä.
Sherwoodin Mies -musiikkielokuvadokumentti kertoo Alpon tarinan, ei pelkästään rokkikukon rooleissa vaan erityisesti ihmiseen roolien takana paneutuen. Elokuvaan on sekä käännetty suomeksi Alpon säveltämää musiikkia että myös luotu täysin uusia suomalaisia lauluja elämän keskeisistä teemoista.
Rauno Mäkinen kuvailee Blues Newsin levyarviossa elokuvaa ja levyä näin: ”Koko prosessin mahdollistajana on ollut jo vuosikymmenien ajan jatkunut yhteisöllisyys. Sen ansiosta tälle kiitettävän arvosanan saavalle julkaisulle onkin tullut suurimmaksi yhteiseksi nimittäjäksi rakkaus musiikkiin ja ystäviin.”
Esityksen kesto on n. 3 tuntia, sisältäen väliajan.
Tuotanto: Sherwood 77 ry
Liput ja ryhmäliput
Liput Kangasala-talolta ja Lippu.fi
Peruslippu 39,10 €
Lippu.fi lisää tilausmaksut (alk. 1,50 € / tilaus + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi)
Ryhmäliput vähintään 10 hengelle 35,10 €. Ryhmäliput Kangasala-talon myyntipalvelusta p. 0400 304 530, [email protected]
Lisäpalvelut
Naulakkopalvelumaksu 2,50 €
Anniskelukatsomo
Esityksessä on K18-anniskelualue katsomon yläosassa, riveillä 8-11.
Anniskelualueella sijaitsevalle istumapaikalle voi viedä ennen esitystä ja mahdollisen väliajan aikana ostamansa juoman. Anniskelukatsomo on kielletty alle 18-vuotiailta.
Ravintolan palvelut
Tule virittäytymään illan tunnelmaan jo ennakkoon! Ravintolapalvelut avautuvat tuntia ennen konserttia. Tarjolla laaja valikoima kahvilatuotteita ja juomia. Keittiö ei palvele sunnuntaista torstaihin.
Tutustu Kulttuuriravintola Jalmarin palveluihin: https://kangasala-talo.fi/ravintola/
Kimmo Pyykkö -taidemuseo
Kangasala-talossa sijaitseva taidemuseo on avoinna konsertin alkuun saakka.
Tutustu näyttelyihin: https://kimmopyykkotaidemuseo.fi/
Saapuminen
Kangasala-talo sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien varrella ja meille saavut helposti myös bussilla, pyörällä tai kävellen! Lue lisää saapumisesta ja pysäköinnistä täältä: https://kangasala-talo.fi/tule-meille/saapuminen/
Advertisement
Where is it happening?
Kangasala-talo, Kuohunharjuntie 6,Kangasala, Tampere, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.


















